poniedziałek, 25 listopada 2013

znajomi nieznajomi


Życie współczesnych ludzi kręci się wokół multimediów. Nawet jeśli nie posiadamy radia czy telewizji to nie możemy uciec przed Internetem, będącym niezbędnym narzędziem pracy, komunikacji, podtrzymywania i zawierania znajomości. To pociąga za sobą kolejne konsekwencje: aby się kontaktować ze znajomymi posiadamy maile, komunikatory, konta na portalach społecznościowych.
Dawniej człowiek był zmuszony do wyjścia z domu, jeśli chciał z kimś porozmawiać i zazwyczaj musiał znać, wiedzieć z kim będzie rozmawiał. Postęp techniczny zwolnił nas z takiej aktywności społecznej. Zmniejszony wysiłek, jaki dawniej był potrzebny do zawarcia znajomości i jej podtrzymania, sprawił, że nasze życie społeczne stało się bardziej aktywne, ale nie koniecznie bardziej wartościowe.
Reale w jednej ze swych książek zauważył, że współcześni ludzie już nawet nie starają się z sobą „dogadywać", żyć razem i pokonywać życiowe trudności. W dobie Internetu nie jest to potrzebne. Osoba, z którą rozmawiamy może nam być całkowicie obca, a jeśli jednak jest to ktoś poznany w rzeczywistym świecie, to bardzo łatwo, przy różnicy światopoglądów, może zostać zastąpiony przez kogoś , z kim będzie nam się lepiej rozmawiało, kto będzie podzielał nasze poglądy. Tylko gdzie tu miejsce na refleksje, weryfikację własnych poglądów?
Wzrost aktywności społecznej, tempo i możliwości poznawania ciągle nowych osób jest znakiem naszych konsumenckich czasów, które Scola („Dialog o wartości człowieka" s. 31) porównuje do wyciskanej pomarańczy, która jest przydatna tylko na chwilę.
Znamiona tempa i specyfiki naszych czasów możemy również dostrzec w kompaniach wyborczych. Media atakują nas propozycjami partii politycznych (które po głębszej analizie wszystkie mają ten sam program, ale ubrany w inne słowa). Na różnego rodzaju portalach nie tylko możemy wyrazić swoje opinie związane z sytuacją społeczno-polityczną kraju, ale również dodać polityków do swoich znajomych! Nawet najbardziej odosobniona jednostka społeczna dzięki temu może posiadać od kilku do kilkuset znaczących znajomych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz