niedziela, 15 grudnia 2013

taniec

Nie bez przyczyny taniec w każdej kulturze odgrywa bardzo ważną rolę. Często, oprócz emocji, miejscu w hierarchii społecznej, mówi nam wiele o wierzeniach, kulturze fizycznej tańczącej grupy.
Inaczej wyglądały tańce Murzynów, inaczej Indian, Muzułmanów. W kulturze Chrześcijańskiej taniec niestety został usunięty poza obszar kultu religijnego.
Zazwyczaj, kiedy mówimy o tańcu, mamy wizję harmonijnych delikatnych ruchów, ale musimy też pamiętać, że tańce obrzędowe czy plemienne nieco odbiegają od tej wizji.
Jednak wszystkie rodzaje tańców bardzo wiele mówią nam o ludziach, którzy go wykonują. Na podstawie tak niewielkiej informacji jesteśmy w stanie powiedzieć coś na temat ich codziennych nawyków, pozycji społecznej. Nie bez przyczyny cenione są tańce wymagające wielkiego wysiłku i wielu godzin ciężkiej pracy oraz dyscypliny. Mogą one nie tylko budować harmonijne ciało, ale również kształtować osobowość.
Taniec jest również jednym z elementów, wykorzystywanych w terapii. Pomaga wyzwolić emocje oraz służy do poprawy nastroju.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz