czwartek, 31 sierpnia 2017

Katarzyna Georgiou "Dziecięcy świat" il. Ziemko Issel

Katarzyna Georgiou, Dziecięcy świat, il. Ziemko Issel, Katarzyna Georgiou, Wrocław „Eurosystem”
Katarzyna Georgiou należy do tych twórców, którzy korzystając z codziennych doświadczeń, obserwacji oraz zdobywanej wiedzy przenoszą je w świat swojej twórczości, z tego powodu jej kolejne tomiki poruszają ważne dla niej sprawy. „Dziecięcy świat” to wynik wrażliwej obserwacji prac syna i współuczestniczenia w kolejnych etapach poznawania otoczenia. Dziecięca ekspresja, twórczość i proste - ale nieschematyczne – spojrzenie stają się zaczątkiem bogatej galerii prac z jednej strony wychodzącej poza kanony, a z drugiej pozwalającej nieco inaczej spojrzeć na wiele rzeczy stają się inspiracją dla jego matki.
„Dziecięcy świat” to twór wspólny: matki i syna, którzy wychodząc naprzeciw siebie poszukują wspólnego punktu i jednocześnie podążanie za dziecięcym spojrzeniem, próbą uchwycenia go w słowa, ubrania w wiersze. Z tego powodu każdemu utworowi towarzyszy zdjęcie pracy Ziemka. W tej dziecięcej twórczości z jednej strony możemy zobaczyć postępy młodego odkrywcy, a z drugiej sposób kształtowania się jego artystycznej duszy. To może pomóc nam w innym podejściu do tworów własnych dzieci, odkrywaniu, że nie zawsze trzeba wpisywać się w kanony, aby efekt końcowy był piękny, przyciągający uwagę i dawał do myślenia. Ponad to prace powstałe od trzeciego do szóstego roku życia mogą stać się inspiracją to wspólnych prac z dzieckiem. Pokazana twórczość zachęci nas do wykorzystywania różnych materiałów, widzenia w zwykłych przedmiotach ich estetycznego potencjału i zachęci do pozwalania dzieciom na swobodną twórczość. Utwory Katarzyny Georgiou współgrają z pracami syna. Prosty język, trafne obserwacje powstałe zapewne w czasie dyskusji i wspólnej pracy z dzieckiem sprawiają, że wiersze są interesującym komentarzem do niewpisanej w szablony i kanony twórczości.
Tom zawiera trzydzieści trzy utwory poruszające tematykę bliską dzieciom i będącą na wyciągnięcie ich codziennych doświadczeń. Są tam utwory o mamie, kocie, jeżu, szczurze, biedronce, czy przedmiotach z krainy fantazji: czarownicy, rycerzach, domu z plasteliny, smokach, piratach. Nie zabraknie też samoobserwacji i autoprezentacji, z jaką mamy do czynienia w wierszu „Ja”, czy też pełnego miłości i dziecięco prostego listu do matki, czy obrazu babci i dziadka, jako kogoś, kto jest dziecku bardzo bliski i potrzebny. Mały Ziemko odwołuje się też do literatury. Bohaterem jednego z rysunków jest król Aragon, postać z „Władców Pierścieni” Tolkiena.
„Dziecięcy świat” to interesująca propozycja dla młodych czytelników. Wiersze pozwolą na wzbogacenie słownictwa, a towarzyszące twórczości poetki prace syna staną się inspiracją dla dzieci. Książka przypadnie do gustu przedszkolakom.






środa, 30 sierpnia 2017

Anna Sakowicz "Żółta tabletka plus"

Anna Sakowicz, Żółta tabletka plus, Katowice „Szara Godzina” 2017
Anna Sakowicz znana jest z lekkich, przyjemnych, ale poruszających ważne problemy społeczne powieści. Jej pełna humoru twórczość z jednej strony poprawia nastrój, a z drugiej zmusza do refleksji. Pisarka bardzo umiejętnie porusza zwyczajne, czasami trudne, sprawy. Tak jest również z „Żółtą tabletką plus”, będącą wznowieniem i modyfikacją tomu opowiadań „Żółta tabletka”.
Pisarka w świat swojego spojrzenia wprowadza nas instrukcją zalecającą dawkowanie po jednym opowiadaniu dziennie i tylko w przypadku umiejętności odbierania humoru. Ponad to odbiorcy koniecznie muszą skończyć określony wiek. W innych przypadkach utwory mogą szkodzić. „Nie należy stosować przy braku poczucia humoru oraz dystansu wobec świata (i siebie).”
Pierwsze z opowiadań doskonale oddaje klimat całego tomu. Małżeństwo jadące samochodem potrąca lisa. Nie są obojętni na cierpienie zwierząt, więc interesują się poszkodowanym czworonogiem. Szybko okazuje się, że wcale nie jest z nim źle, a cały „wypadek” to wieka symulacja wynikająca z chęci znalezienia ludzi gotowych podwieźć do określonego weterynarza. Sprytny lisek oszołomionej faktem spotkania mówiącego zwierzęcia kobiecie wciska żółtą tabletkę, którą ona bez sprzeciwu zjada. Na szczęście groźna pigułka okazuje się witaminą C, a lis zdrowym cwaniakiem, którego najlepiej zostawić w lesie i nie ulegać błaganiom.
Pisane w podobnej stylistyce opowiadanie pełne są nieprawdopodobnych i irracjonalnych wydarzeń wpisujących się w zabobonne wierzenia przeplatane ze światowym obyciem. Tak można odebrać opowiadanie „Jak Miecio na dupy poszedł”, w którym zazdrosna żona wbrew logice i swojemu wykształceniu z jednej strony sięga po średniowieczne metody, a z drugiej czerpie z bogatej wiedzy o innych kulturach. Dzięki temu poszkodowana żona robi laleczkę voodoo i spotyka się ze śmiercią, aby z jednej strony zemścić się na mężu i jego kochance, a z drugiej zapewnić sobie wierność mężczyzny. Efekty takich działań mogą być zaskakujące.
„Szczęście” z kolei nawiązuje do studenckich kawałów o pełni szczęścia wywołanego możliwością zaspokojenie prostych potrzeb fizjologicznych po długim oczekiwaniu na nie. Przyziemne sprawy okazują się dużo ważniejsze niż bogactwa, luksusów oraz sławy.
„Sodówka” to cyniczne spojrzenie na osoby, którym z różnych powodów sława uderza do głowy. Uważające się za bogatsze, sławniejsze, a przez to lepsze osoby zapominają o tych, którzy wspierali ich w dążeniu do sławy.
Pisarka z jednej strony sięga po zwyczajne życiowe sytuacje, a z drugiej nie boi się korzystać z różnych motywów, a nawet postaci literackich. Takie łączenie rzeczywistości ze snem i fantazją może przynieść zaskakująco pozytywne zakończenie. Bohaterzy mają okazję odkryć, że ich życie jest dużo więcej warte niż im się na początku wydawało.
Anna Sakowicz po raz kolejny udowodniła, że nie tylko jest bardzo dobrą obserwatorką otoczenia, ale też potrafi doskonale opisać i podsumować ludzkie przywary. Spora dawka humoru, cynizmu, patrzenia na świat przez krzywe zwierciadło sprawia, że wady każdego z nas wyglądają nieco inaczej.
W „Żółtej tabletce plus” znajdziemy osiemnaście opowiadań, których bohaterzy należą do różnych grup społecznych posiadających odmienne problemy. Obok realiów z nizin społecznych, poruszania problemu bezdomności, niespełnienia w twórczości znajdziemy opływających w sławie pisarzy-celebrytów, bogaczy, obok ludzi od lat będących w związkach pojawiają się single. Nie zabraknie też dzieci, starców, osób działających pod wpływem impulsu i poważnych, pijaków i odpowiedzialnych ojców, małych i dużych tragedii oraz szczęść. Można powiedzieć, że „Żółta tabletka plus” to wycinek naszego społeczeństwa z jego bolączkami pokazanymi z humorem i przez to lekko wyśmianymi, ale humor ten pozwala na zachowanie życzliwości wobec wyszydzonych bohaterów, ponieważ ich czyny pokazane są jako pewnego rodzaju słabość, nad którą oni sami nie potrafią panować. We wszystkich utworach zwierzęca natura ludzi (czymkolwiek dla każdego jest) przekracza granice rozsądku i to ona popycha wykreowane przez Annę Sakowicz postacie do takich, a nie innych czynów. Pisarka pokazała, że każdą, nawet najbardziej smutą sytuację można potraktować z humorem, a traktowanie życia zbyt poważnie jest szkodliwe.
Kolejną rzeczą, którą (po raz kolejny) miło mnie zaskoczyła autorka jest lekki język wykorzystywany do poruszania ważnych i poważnych spraw, pokazywania ich z innej perspektywy i zachęcającego ludzi do dystansu oraz autoironii. Niewielkich rozmiarów zbiór czyta się bardzo szybko. Niedługie utwory doskonale sprawdzają się w podróży. Książkę polecam osobom poszukującym zbioru opowiadań.

wtorek, 29 sierpnia 2017

"Salon sukien ślubnych" Rachel Hauck



Jak potoczyły się losy dwóch bohaterek, które łączy urokliwy salon sukien ślubnych? Czy potrafią zmienić swoje życie i odnaleźć  szczęście? Gdzie szukać wsparcia, kiedy prawda o najbliższych osobach jest zbyt bolesna?
Te  tematy podejmuje książka „Salon sukien ślubnych” autorstwa Rachel Hauck. Publikacja nawiązuje do bestselleru „Suknia ślubna”, również tej autorki.
 Dwie kobiety, które dzielą dziesięciolecia i olśniewająca suknia ślubna kryjąca pewien sekret…
Opowieści Cory i Haley przeplatają się w czasie w cieniu ukochanego sklepu ślubnego: historia Cory przenosi czytelnika do lat 30-tych,  historia Haley dzieje się w czasach współczesnych. Choć tak się różnią, obie pomogą innym odnaleźć marzenia, gdy ich własne legną w gruzach. Muszą wyruszyć w pełną sekretów podróż, odkryć moc swoich marzeń i magię codziennej miłości. A towarzyszyć im będzie pewna niezwykła suknia ślubna…
Rachel Hauck jest autorką bestsellerowej powieści Suknia ślubna, wyróżnionej przez dziennik „New York Times”, „Wall Street Journal” i „USA Today”. Książka ta została okrzyknięta przez „Romantic Times” Najbardziej Inspirującą Powieścią Roku i została finalistką w plebiscycie na najlepszą powieść – romans RITA. Rachel mieszka w Stanach Zjednoczonych.
Recenzje:
Salon sukien ślubnych mnie zachwycił! Rachel Hauck stworzyła wzruszającą, nostalgiczną opowieść, splatając ze sobą dwie pary nieszczęśliwych kochanków, z przeszłości i teraźniejszości, w magicznej przestrzeni, która łączy ich w jedno. Tak wiele w niej miłości, cierpienia i odkupienia. To książka, której nie będziecie mogli odłożyć, nawet za cenę snu, póki nie zaprzyjaźnicie się z bohaterami, a Heart’s Bend w Tennessee nie stanie się waszym drugim domem”.
Beatriz Williams, autorka bestsellerów według „New York Times”
„Kocham takie książki jak Salon sukien ślubnych. Znajdziecie w niej nie idealne, lecz realistyczne postaci, dwie rzeczywistości oddalone od siebie w czasie, które niespodziewanie się przecinają, a także dotknięcie magii i dużą dawkę wiary. Dwie zapierające dech w piersiach historie miłosne stanowią idealną klamrę powieści o miłości, przebaczeniu i gonitwie za marzeniami. A do tego – olśniewająca suknia ślubna, która kryje pewien sekret. To nie tylko dobra lektura, to powieść którą można się delektować”.
Karen White, autorka bestsellerów według „New York Times”