poniedziałek, 4 kwietnia 2016

Małgorzata Karolina Piekarska "Tropiciele" il. Agnieszka Świętek



http://nk.com.pl/tropiciele/2276/ksiazka.html#.VwKde3pIPIU
Małgorzata Karolina Piekarska, Tropiciele, il. Agnieszka Świętek, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2016
Życie nastoletniego Kuby przewraca przeprowadzka z Żoliborza na Saską Kępę, z czego jest bardzo niezadowolony. Trafia do szkoły, w której nikogo nie zna, koledzy są całkowicie inni niż ci  z jego poprzedniej szkoły, a do tego musi pomagać młodszej siostrze, entuzjastce zuchowych przygód. Przykry obowiązek jednak bardzo szybko zmienia się w przyjemność. Negatywnie nastawiony do harcerstwa Kuba trafia na zbiórkę harcerską, gdzie poznaje piękną Jagodę. Nie uśmiecha mu się jednak uczestniczenie w harcerskim życiu. Jest przecież tyle ciekawszych sposobów na spędzenie wolnego czasu. Zdanie zmienia, kiedy na strychu swojego nowego domu znajduje stare pocztówki z rebusami będące pretekstem do poznawanie historii, rozwijania nowych zainteresowań, przeżywania interesujących przygód. Kuba zaczyna interesować się harcerstwem, wymyśla zadanie roczne dla zastępu, jeździ na obozy.
Dużym plusem książki jest umieszczenie akcji w znanych dzieciom realiach. Młodzież gra w Simsy, pisze maile, posiada telefony komórkowe. Dzięki zadaniu polegającym na poznawaniu historii odwiedzają Muzeum Powstania Warszawskiego, szukają malarzy XX-lecia międzywojennego, którzy mieszkali na Saskiej Kępie. Młodzieży pomaga starsza pani (Eulalia Topczewska), pan Genio.
Kuba jak każdy nastolatek: ma wahania nastrojów, potrafi rzucić wulgaryzmem, zezłościć się na siostrę, rodziców, kolegów z zastępu. Nie zabraknie też pierwszych miłości, poważnych przyjaźni, które są w stanie przetrwać największe próby.
Małgorzata Karolina Piekarska podsuwa młodym czytelnikom historię osadzoną we współczesności, bardzo realną, poruszającą ważne problemy, zachęcającą do poznawania historii, a do tego pełną humoru. Osobowość bohatera sprawia, że młodzieży bardzo łatwo utożsamić się z nim. Ze względu na chłopięcego bohatera książka będzie interesująca zarówno dla chłopaków, jak i dziewczyn. Pierwsi będą mogli przejrzeć się w historii Kuby, a dziewczyny zobaczą inny punkt widzenia, chłopięce dylematy, sposoby okazywania sympatii.
Lekturę polecam zarówno uczniom szkoły podstawowej, jak i gimnazjum.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz