piątek, 10 lipca 2015

Jego Świątobliwość Dalajlama, Tuben Cziedryn "Buddyzm. Jeden Nauczyciel, wiele tradycji"



http://www.rebis.com.pl/rebis/public/news/news.html?co=print&id=6090&instance=1000&lang=pl&parent=0


Jego Świątobliwość Dalajlama, Tuben Cziedryn, Buddyzm. Jeden Nauczyciel, wiele tradycji, wstęp. Bhante Henepola Gunaretana, tł. Maciej Maruga Góralski, Poznań „REBIS” 2015
Buddyzm od wieków fascynował ludzi Zachodu. Niezwykła jedność ze sobą, wszechświatem i nieteistyczność religii nędciła odmiennym sposobem patrzenia na świat i wiarę. Ten brak wiary w konkretne bóstwo często sprawiał, że styl życia od niedawna nazywany buddyzmem trudno było zakwalifikować jako religię, będącą wiarą w rządzącego światem boga lub bogów i oddawaniem im czci., ale z drugiej strony pojawia się wiara w istoty nadprzyrodzone (np. dewy) oraz posiadanie poglądu na temat życia po śmierci (reinkarnacja), przez to ten styl życia może być postrzegany jako religia. Poza widocznymi różnicami między innymi, znanymi nam religiami (teistycznymi) buddyzm posiada wiele różnych prądów (podobnie jak i wszelkie inne religie), które czasami od siebie bardzo odbiegają, ale mają też wiele punktów wspólnych. Te różnorodne tradycje poznajemy dzięki książce „Buddyzm. Jeden Nauczyciel, wiele tradycji”, przybliżającej nam istotę buddyzmu i jego różnorodnych prądów. Znajdziemy w niej wiele interesujących idei, przepisów na życie, które mogą zaowocować odmianą wewnętrznego życia.
Jedną z idei, dzięki której buddyzm jest dla mnie interesujący opiera się na znaczeniu samodoskonalenia doświadczeniowo-emocjonalnego, mającego doprowadzić do oświecenia, wyzbycia się złości oraz szacunku do wszelkiego życia, który zaczyna powoli wchodzić do naszej zachodniej kultury.
Ze względu na spojrzenie na buddyzm dwóch osób widzących ją z różnych perspektyw jest to lektura bardzo interesująca, pozwalająca odkryć urok różnorodności. Książkę polecam osobom pracującym nad wewnętrzną równowagą, samodoskonaleniem, dążeniem do polepszenia swoich zachowań oraz relacji z otoczeniem. Książka bardzo dobrze opracowana, z przejrzystą konstrukcją metodologiczną, dzięki czemu czyta się ją przyjemnie.
Kup książkę
http://www.rebis.com.pl/rebis/public/news/news.html?co=print&id=6090&instance=1000&lang=pl&parent=0

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz