wtorek, 31 lipca 2018

Katarzyna Bogucka "Rok w mieście"


Katarzyna Bogucka, Rok w mieście, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2015
Odkrywanie zmian zachodzących w świecie jest dla dzieci nie lada wyzwaniem. Wymaga sporego zaangażowania w obserwowanie otoczenia oraz dostrzegania przyczynowości, dlatego w codziennej edukacji warto wykorzystać odpowiednie lektury pozwalające lepiej zrozumieć przyrodę oraz funkcjonowanie w niej ludzi. Doskonałym materiałem do takiej nauki jest seria książek wydanych przez Naszą Księgarnię „Rok w”. W każdym tomie na pierwszych stronach znajdziemy mini opowieści będące zarysem osobowości bohaterów, których znajdziemy na każdej ilustracji -będącej rozbudowaną planszą- zabierających dzieci w świat poszczególnych miesięcy. Mały czytelnik poznaje całą plejadę różnorodnych postaci. Każdy jest tu inny, a przez to interesujący. Oswojenie się z nimi, zapamiętanie pozwoli dziecku na ćwiczenie pamięci i umiejętności mowy, snucia o nich opowieści, dostrzegania jak zmienia się życie w poszczególnych miesiącach, odkrywania zależności społecznych. Dziecko może ich spotkać na kolejnych stronach książki: dwunastu stronach z miesiącami oraz jednej pozwalającej ocenić sprawność intelektualną dziecka. Mały czytelnik będzie mógł odkryć przebiegające zmiany, nazwy miesięcy oraz nauczyć się odczytywania godzin i temperatury.
„Rok w krainie czarów” zabiera czytelników do świata motywów literackich i uczy zabawy nimi, „Rok w lesie” pozwala na zapoznanie się z najpopularniejszymi w Polsce dzikimi zwierzętami, „Rok na wsi” pokazuje jak w każdym miesiącu zmienia się życie zwierząt gospodarczych oraz ich właścicieli, „Rok w mieście” pomaga zrozumieć jak przyroda wpływa na zachowanie ludzi oraz jakie zachodzą w niej zmiany, a także poznać wiele zawodów, „Rok na targu” uświadamia czym jest sezonowość produktów oraz pozwala poznać różne grupy społeczne, z kolei „Rok w przedszkolu” oswaja dziecko z tym, co dzieje się w poszczególnych miesiącach w placówce edukacyjnej i jako jedyny zaczyna się od września.
Każda z książek prezentuje mini opowieści rysunkowe o wszystkich bohaterach. Znajdziemy w nich nie tylko wiele cennych informacji, ale i sporą dawkę humoru, który wyłania się dopiero po prześledzeniu paru stron z przygodami, dzięki czemu dziecko będzie uczyło się śledzenia losów poszczególnych postaci, wyłaniania z nich dziwnych lub nieprawdopodobnych zdarzeń, zaskakujących zwrotów akcji, zachowań społecznych. Wielkim plusem publikacji jest bogactwo ilustracji, dynamiczność wynikająca z żywiołowości bohaterów oraz zmieniającego się otoczenia. Brak tekstu na poszczególnych stronach daje wielkie pole do popisu dla młodych opowiadaczy i oswaja dzieci z książkami. Młodzi czytelnicy wchodzą w świat ilustracji, wyszukują swoich ulubionych bohaterów, snują nich opowieści albo mogą słuchać rodziców wymyślających przygody poznanych bohaterów. Za każdym razem nieco inne, zaskakujące i rozwijające nowe umiejętności językowe, pozwalające utrwalić nabyte słownictwo i zachęcić do swobodnego wypowiadania się.
Nim jednak dziecko zdobędzie umiejętność nazywania i opowiadania zabawa z książką zachęca do przeglądania i pokazywania palcem konkretnych rzeczy, co pozwala na kształtowanie umiejętności komunikowania się. Duże litery w nazwach miesięcy stają się pretekstem do wchodzenia w świat pisma, nauki nazw miesięcy, czytania globalnego oraz budowania skojarzeń, dzięki którym młody czytelnik będzie posiadał sporą wiedzę o zmianach zachodzących nie tylko w przyrodzie, ale i w życiu ludzi, a także odkryje w jaki sposób natura determinuje ludzkie i zwierzęce zachowania.
Wszystkie tomy łączą piękne ilustracje, na których roi się od bohaterów, twarde solidne matowe strony oraz informacje zawarte na początku książki sprawiają, że dzieci chętnie sięgają po te książko. Każdy miesiąc niesie niespodziankę, każdy ma swoje uroki i zmusza do snucia opowieści.
Seria książek o roku to także świetny materiał do terapii. Pozwala ćwiczyć spostrzegawczość, uczyć pojęć globalnych, i przemyca bardzo dużo informacji o zwierzętach, motywach literackich, ludziach i kulturze. Z tymi książkami można bawić się na różne sposoby: pokazywać na każdej stronie określone postacie, prosić dziecko by to robiło, śledzić losy konkretnych bohaterach przez cały rok (np. skupić się na niedźwiedziu i zobaczyć, w jaki sposób spędza czas). Ostatnie strony publikacji zawierają interesujące, tematyczne ćwiczenia, dzięki czemu dzieci po raz kolejny mogą wodzić palcem po stronach, pokazywać określone przedmioty, rozwiązywać zagadki, a przez to ćwiczyć spostrzegawczość, koncentrację, słownictwo, motorykę małą.
Książki te są doskonałym źródłem wiedzy o zachodzących wokół nas zmianach, ale nie ma tu tradycyjnego ograniczania się do zilustrowania ich „czterema drzewami” obrazujące zmiany zachodzące w ciągu roku. Ilustratorzy pozwalają, aby dzieci weszły w świat fascynującej przyrody i chciały ją odkrywać. Dzięki tym publikacjom będziemy też wiedzieli, z jakimi rzeczami nasza pociecha ma problemy. Pozwoli nadrobić braki, ćwiczyć koncentrację, spostrzegawczość, umiejętność mówienia (naśladowanie odgłosów zwierząt, nazywanie ich, opowiadanie o nich), a także zobaczyć czy nasza pociecha dobrze rozpoznaje popularne motywy literackie.
Ze względu na to, że są to książki bardzo solidne sprawdzą się już w przypadku rocznych dzieci, a nawet takich, które dopiero siadają. Ważne, aby nie pozwalać dziecku na obgryzanie stron, zawsze towarzyszyć w zabawie. Cała seria zawiera książki, z których dziecko nie tylko nie wyrasta szybko, ponieważ daje szerokie pole rodzicom do rozwijania umiejętności dzieci, ale jest też doskonałym materiałem do wykorzystanie w pracy logopedy czy nauczyciela języka polskiego na wszystkich etapach edukacji. Świetnym uzupełnieniem książki będą plastikowe, papierowe czy plastelinowe figurki zwierząt, ludzików, domków, w czasie tworzenia których dziecko będzie mogło ćwiczyć swoje umiejętności manualne, a wykorzystując je do zabaw z książką rozwinie swoją umiejętność abstrakcyjnego myślenia.
Całość przemyślana, estetyczna, pozwalająca wytłumaczyć dziecku zmiany pór roku i rozwinąć wiele cennych w życiu umiejętności oraz zadbać o poszerzanie wiedzy, pielęgnować ciekawość świata. Seria "Rok w" to nasza najlepsza inwestycja.
„Rok w mieście” to opowieść o mieszkańcach korzystających z uroków zmieniających się pór roku. Pierwsza strona staje się pretekstem do poznania zawodów, zainteresowań, bogactwa osobowości i pochodzenia, a także bliższemu przyjrzeniu się ludziom w różnym wieku. Znajdziemy tu prezenterkę telewizji, policjanta śpiewającego w rockowej kapeli, pielęgniarkę, emerytów oczekujących narodzin wnuczki, niepełnosprawnego chłopca chodzącego do przedszkola, lekarza, stewardesę, trenera personalnego, zoologów, artystów, pracowników biurowych, malarzy, cukierników i wiele, wiele innych osób. Ta bogata galeria postaci obecna jest na każdej stronie. Możemy je odnaleźć i sprawdzić czym się zajmują na co dzień, jak spędzają wolny czas oraz gdzie pracują, a przy okazji odkryjemy, w jaki sposób przyroda determinuje ich życie. Opowieść o mieszkańcach miasta to także dobry pretekst do poruszenia ważnej kwestii bezpieczeństwa, przestrzegania przepisów.
Miasto graniczy z lasem. Czasami można zobaczyć w nim zwierzęta. Najczęściej w mroźne zimowe dni, kiedy ludzie podrzucają tam pokarm do paśników. Styczeń to czas cieszenie się z uroków zimy: jazdy na łyżwach, na sankach, łowienia ryb w przerębli, rzucania się śnieżkami, chowania w ciepłej restauracji czy cukierni, lepienia bałwanów. Niektórzy muszą spędzać czas w biurze, na zakupach, spieszyć się do gabinetu lekarskiego, uczyć się. Inni wręczają dziadkom prezenty (Dzień Babci i Dzień Dziadka), biegają, zdejmują bombki, a jeszcze innym wcale nie jest do śmiechu, kiedy na kolejnym skrawku lodu na chodniku wpadają w poślizg. Jednak nawet wtedy znajdzie się życzliwa osoba wyciągająca pomocną rękę.
W lutym temperatury się utrzymują, ale w sercach jest gorąco. W witrynie sklepowej zobaczymy serduszka, zakochane pary spędzają czas w restauracji czy wspólnie tańcząc na lodowisku lub spacerować, oglądać film w kinie. Nawet śniegowy bałwan ma towarzyszkę/ towarzysza. Nie zabraknie też takich niemiłych atrakcji jak pożary.
Marzec przynosi spore zmiany: z ulic znika śnieg, a leśne zwierzęta przekopują ziemię w poszukiwaniu młodych roślin. Do tego pogoda bywa dość kapryśna: w jednym miejscu pada, w innym nie (warto wtedy poruszyć temat pogody, chmur, opadów). Wiosenna żywiołowość oraz święto kobiet sprawia, że na ulice miasta wychodzą osoby walczące o równouprawnienie, o czym na pewno opowie nam poznana już wcześniej prezenterka telewizyjna. Początek wiosny to też czas naprawy dróg, większej ilości rowerzystów, żalu po roztopionych bałwanach, zmniejszająca się liczba pacjentów w przychodni, błota, ćwiczeń na siłowni, topienia marzanny.
Kwiecień zmienia barwę miasta z szaroburej na zieloną. Nawet budynki wydają się nieco zmienione przez to, że dookoła zazieleniła się trawa, pojawiły się pierwsze liście, zakwitły kwiaty, wyszło radosne słońce. Kwiecień to także miesiąc przygotowań do Wielkanocy, dlatego pod miejscowym supermarketem można sobie zrobić zdjęcie z zajączkiem, kupić wypieki na mini targowisku, pójść ze święconką oraz baziami. W tym miesiącu zaczynają się również uliczne występy, puszczanie łódek w fontannie, obserwowanie łabędzie.
Maj porywa nas na majówkę. Na niebie dostrzegamy wracające bociany, w pobliskim lasku grupa ludzi uprawia sport, a nad rzeką ludzie wylegują się na kocach, grillują, czytają, biegają z psami, jedzą lody. Życie z domów, instytucji, sklepów wylało się na zewnątrz, gdzie można cieszyć się piękną pogodą, ciepłem, świeżym powietrzem, aktywnością i towarzystwem innych ludzi.
Czerwiec to już wakacyjne klimaty z taplaniem się w rzece razem z małymi kaczkami i łabędziami oraz psem, spędzaniem wielu godzin na spacerze z psem, jeździe na karuzeli, remontów, a nawet lotów balonem. Szkoła pustoszeje i na jej progu możemy jeszcze zobaczyć ostatnich uczniów ubranych odświętnie, nauczycielkę z wielkim bukietem. I już wiemy jakie czekają nas klimaty w kolejnych dwóch miesiącach: wakacje, cieszenie się przyrodą, aktywne spęczanie czasu, czyli pływanie łódkami, bieganie, podróże samolotem, odwiedzanie cyrku, obozowanie, częstsze wyprawy do zoo, dłuższe spacery. Nie zabraknie też plażowania, a także skutków ubocznych upałów, przez co ludzie chętniej prowadzą życie wieczorne lub nocne, kiedy temperatura nie jest już taka wysoka.
Wrzesień to oczywiście początek roku szkolnego, żółknące liście, a u niektórych po dziewięciu miesiącach czas narodzin. Silniejszy wiatr pozwala na cieszenie się sportami powietrznymi. W lesie spotkamy gromadki grzybiarzy. Na miejskim niebie dostrzeżemy spadochroniarzy oraz ptaki przygotowujące się do odlotu. Mimo tych pierwszych oznak nadchodzącej zimy miejski teatr na świeżym powietrzu ciągle funkcjonuje.
Październik wprowadza w krajobraz miejski więcej brązów. Stosy spadających liści, przebrane dzieciaki, dynie. Mimo halloweenowego ożywienia ludzi coraz częściej możemy spotkać w domach, biurach, sklepach, instytucjach. A kiedy już wyjdą to będą sprzątać liście lub bawić się w ich stosach, robić psikusy, grać w piłkę, jeździć na rowerach. Nadrzeczna plaża teraz zdecydowanie należy do łabędzi strzegących swojego cennego terytorium.
Po przewróceniu kartki wchodzimy w świat słoty, kałuż, błota, chłodu, ludzi biegających z parasolami. Jesienną listopadową nudę (która w książce wcale nie jet taka nudna) urozmaica pogoń na niedźwiedziem, który uciekł z zoo.
Grudzień wydaje się błyszczeć światełkami, dźwięczeć dzwoneczkami, kusić nadchodzącymi świętami: i tymi na początku miesiąca i tymi od koniec. Pierwszy śnieg, przystrojone choinki, wigilijne stoły, świąteczne dekoracje, szybko robione zakupy, cierpliwie wyczekiwany Gwiazdor, kuligi, lepienie bałwanów i po raz kolejny radość z lodowiska, które będzie otwarte do lutego.
Ostatnia strona zachęca dzieci do logicznego myślenia: mają odszukać jak najwięcej nieprawdopodobnych sytuacji. To będzie wymagało sporej wiedzy o świecie oraz spostrzegawczości.
Zdecydowanie zachęcam Was do udania się w roczną podróż po „Roku w mieście” Katarzyny Boguckiej, która w umiejętny sposób podsuwa dzieciom oraz rodzicom tematy do rozmowy oraz opowiadania. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz