piątek, 17 sierpnia 2018

Stéphane Frattini "100 głupich pytań dla bystrzaków" il. Robert


Stéphane Frattini, 100 głupich pytań dla bystrzaków, il. Robert, tł. Natalia Sikora, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2018
Ciekawość jest naturalną cechą dziecka, którą dzięki odpowiadaniu na pytania możemy podsycać i rozwijać sprawiając, że nasza pociecha nie tylko będzie miała bogatszą wiedzę o świecie, ale i chętniej będzie uczyła się w szkole, ponieważ przyswajanie sobie kolejnych informacji nie będzie traktowane jako przymus, ale jako przyjemna zabawa. Dobrym uzupełnieniem dziecięcych pytań są różnego rodzaju książki edukacyjne zawierające pytania i odpowiedzi. Młodzi słuchacze odkrywają, w jaki sposób prawidłowo formułować pytania oraz otrzymują na nie odpowiedź. Do tego mają doskonałą okazję do rozwinięcia swojej koncentracji, pogłębienia więzi z rodzicami lub opiekunami, a także umiejętności obserwowania otoczenia i poznawania mechanizmów działania otaczających nas przedmiotów. Ponad to uczymy dzieci sięgania po książki w celu znalezienia odpowiedzi na pytania oraz zachęcamy do regularnego czytania. A to tylko niektóre plusy, ponieważ jest jeszcze cała gama zalet czytania i ciągłego uczenia się wymieniana przez neurologów.
Doskonałą lekturą zachęcającą młodych czytelników do wyjaśniania tajników świata jest „100 głupich pytań dla bystrzaków”, w której jedynie do tytułu mogę mieć małe zastrzeżenia: dlaczego „głupich”? Może dlatego, że nam dorosłym pytania dzieci często wydają się naiwne, a może dlatego, że są dla nas dorosłych denerwujące, kiedy nie potrafimy wyjaśnić zjawisk? W każdym razie mogę Was zapewnić, że zawarte w książce pytania nie są ani głupie ani naiwne, ale za to zachęcają do lepszej obserwacji otaczającego nas świata. Z tego powodu znajdziemy tu odpowiedzi dotyczące tego, w jaki sposób krowy zagrażają naszej planecie, dlaczego globalne ocieplenie jest niebezpieczne, jak działa lodówka, dlaczego czasami z deszczem padają zwierzęta, dlaczego wzdychamy, dlaczego istnieją różne jednostki pomiaru, dlaczego nie możemy sami siebie połaskotać, dlaczego głośne dźwięki zmieniają się, dlaczego samoloty latają, czy można poparzyć się światłem księżyca, dlaczego prześcieradła wybielano nocą, dlaczego kurz ciągle wraca, dlaczego w łyżce widzimy się do góry nogami i wiele, wiele innych pozwalających lepiej zrozumieć język, legendy oraz wyjaśnić zjawiska, z którymi mamy do czynienia.
Każde pytanie zajmuje dwie strony, a odpowiedź na nie podzielono na trzy mniejsze części zachęcające do stawiania kolejnych pytań i sprawiające, że dziecko nie nudzi się w czasie lektury. Ponad to zawiera również ciekawostki niezwiązane bezpośrednio z pytaniem, np. pytanie o możliwość poparzenia się światłem księżycowym nie zawiera pytania o możliwość wybielenie prześcieradeł tym światłem. Prosty język, subtelne ilustracje naśladujące dziecięce rysunki oraz duża czcionka sprawiają, że książkę czyta się bardzo przyjemnie. Ze względu na to, że lektura zawiera pytania i odpowiedzi na nie można czytać ją wybiórczo. Całość dopełniają bardzo dobrze zszyte strony oprawione w solidną okładkę, dzięki czemu książka jest trwała i estetyczna.
My jesteśmy bardzo zadowoleni z tej książki. Nasza córka uwielbia lektury zawierające pytania z odpowiedziami pozwalającymi znaleźć jej odpowiedź na tak proste zjawiska jak mrożenie czy paski na paście do zębów oraz dlaczego dorośli już nie rosną. Dla nas pytania banalne, ale jak je wyjaśnić w satysfakcjonujący dla dziecka sposób? Autorowi zdecydowanie się to udało.










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz