czwartek, 8 lutego 2024

Amishi P. Jha „Wyostrzony umysł. Wzmocnij swoją uwagę i koncentrację dzięki codziennym ćwiczeniom uważności”


Absolutnie uwielbiam książki wprowadzające mnie w problem funkcjonowania mózgu, działania umysłu, wydajności pracy, koncentracji, wzmacniania uwagi i właśnie z tego powodu nie mogłam przejść obojętnie obok książki „Wyostrzony umysł. Wzmocnij swoją uwagę i koncentrację dzięki codziennym ćwiczeniom uważności” Amishi P. Jha, profesorki psychologii badającej wpływ treningu uważności na nasze życie.
Publikacja napisana jest w stylu amerykańskich publikacji naukowych, czyli mamy tu całe mnóstwo anegdot, opisów, pokazywania, w jaki sposób doszła do określonych odkryć, jak wyglądała jej kariera zawodowa i życie osobiste. Wszystko to wzbogacone jest historiami osób, które poznała, z którymi współpracowała lub z którymi przestała pracować. Pojawi się temat równouprawnienia, dyskryminacji, uprzedzeń, doświadczeń kulturowych. Gawędziarskie podejście tworzy złudzenie publikacji popularnonaukowej, czy wręcz zbioru opowiastek. W te lekkie treści wpleciono jednak ważne wskazówki. Wszystko rozpisane w taki sposób, że jest jasne. Dokładne opisy ćwiczeń, wyjaśnienia, co dzieje się z naszym umysłem, skąd wziął się taki sposób funkcjonowania, jak pomagał naszym przodkom przetrwać i jak bardzo pomaga nam. Książka Amishi to opowieść naukowczyni o medytacji. Wskazuje, co możemy zyskać dzięki systematycznym praktykom, jak bardzo wpływają one na nasz układ nerwowy. Do tego dzieli się z czytelnikami wiedzą z neurologii, odczarowuje mity mówiące o niewielkim wykorzystaniu naszego mózgu i zauważa, że to nie w pracy tego organu często tkwi problem, lecz w pośpiechu i wielozadawoniości, kiedy nasz umysł potrafi tak naprawdę skupiać się na jednej rzeczy, rozpraszaniu się przez wiele bodźców. I to jest bardzo ważne i przydatne w życiu. Do tego podręczny (czy też roboczy) system operacyjny naszego umysłu jest niczym tablica z ograniczoną ilością miejsca oraz znikającymi myślami. Pokazuje jak ważne jest zapisywanie pomysłów oraz tworzenia osobistych notatek. Sporo miejsca tu też poświęcono szumowi dopływającemu do nas z mediów, traceniu czasu na klikanie w różnorodne linki zabierające czas, energię i niewnoszące nic do naszego życia, a sprawiające, że odnosimy wrażenie zgubionego czasu. Do tego pokazuje jak różne sposoby utrwalania różnych wydarzeń wpływają na to jak je zapamiętujemy. Aby zacząć funkcjonować inaczej, bardziej intensywnie, mieć lepszą koncentrację, lepiej uczyć się, pracować i czerpać więcej z wypoczynku, być bardziej twórczym musimy wykonywać proste ćwiczenia medytacyjne oraz nauczyć się poznawać, kiedy i co nas rozprasza.
„Wyostrzony umysł” czyta się szybko, przyjemnie, fantastycznie chociaż jest przegadany, bo samej najważniejszej treści jest tu zaledwie 10%, ale to cała otoczka sprawia, że ten niewielki ułamek jest zrozumiały, a więc mimo wrażenia „przegadania” potrzebny. Poznajemy przyczynę takiego, a nie innego funkcjonowania umysłu, wchodzimy w proces kształtowania się ludzkiego umysłu, możemy zdefiniować własny problem oraz zrozumieć sens ćwiczeń, a to zdecydowanie pomoże nam w motywacji do wykonywania ich oraz rozpoznawania problemów, jakie tworzymy wędrują myślami w określonych kierunkach. Sporo miejsca poświęcono tu negatywnym doświadczeniom, walczeniu ze złymi myślami oraz zamartwianiu się i rozpamiętywaniu, a także poczuciu konieczności bycia dostępnym w mediach społecznościowych i odpowiadania na każde powiadomienie.
Amishi P. Jha jako profesorka psychologii na Uniwersytecie w Miami zabiera nas w osobistą podróż po medytacji, ćwiczeniu uważności. Mamy tu z jednej strony spojrzenie badaczki analizującej wpływ treningu na funkcje poznawcze i emocje, jak i osoby, która w codziennym życiu może dostrzec zmiany, jakie wywołał w jej osobowości trening, jak wpłynął na relacje z jej bliskimi oraz współpracownikami. Prezentowane przez nią osoby odnoszące sukcesy są tu postaciami o wysokiej samoświadomości i umiejętności panowania nad uwagą, wprowadzenia się w stan wysokiego skupienia.
Zapraszam na stronę wydawcy
















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz