niedziela, 7 kwietnia 2024

Gill Arbuthnot „Wojny z mikrobami. Największe bitwy z najmniejszymi formami życia”


Nasza codzienność toczy się wokół wyuczonych zasad higieny, które przekazujemy swoim dzieciom i zwykle nie zastanawiamy się za bardzo nad tym, jakie mikroby nas otaczają. Dopiero różnorodne choroby wytrącają nas ze zwykłego rytmu, sprawiają, że pojawiają się pytania o źródła infekcji. Naukowe słownictwo niewiele mówi naszym dzieciom o niewidocznym świecie. Aby wprowadzić swoje pociechy do tego zadziwiającego otoczenia warto sięgnąć po odpowiednie lektury. Dla przedszkolaków oraz uczniów szkoły podstawowej fantastycznymi książkami będą Zofii Staneckiej „Basia i zagadki wszechświata. Mikroby”, Marty Maruszczak "Wirus w koronie, bakteria w kapsule, czyli wyprawa do mikroświata" oraz Gill Arbuthnot „Wojny z mikrobami. Największe bitwy z najmniejszymi formami życia”. Dwie pierwsze już Wam polecałam. Teraz czas na trzecią i małe wyjaśnienie. Jako odbiorców wskazuję szeroką grupę odbiorców, ponieważ treści są tu ważne, a zawarte w książkach informacje pozwalają na poszerzenie wiedzy z podręczników szkolnych. Z drugiej struny informacje podsunięte w bardzo prostej formie, dzięki czemu można śmiało wprowadzać w niezwykły świat mikroorganizmów przedszkolaki, którym będziemy te książki czytać. Starsze w czasie samodzielnej lektury będą mogły zapoznać się mikrobami. Najlepiej zacząć przygodę z tymi książkami w kolejności, którą podałam. To zapewni ciągłe poszerzanie wiedzy o kolejne treści oraz pozwoli na utrwalenie najważniejszych informacji. Każda z nich ma ciekawą szatę graficzną, która będzie szczególnie ważna w przypadku najmłodszych czytelników, ale muszę szczerze przyznać, że i mi sprawiło wiele przyjemności możliwość oderwania się od tekstu i zerkania na fantastyczne rysunki.

„Wojny z mikrobami. Największe bitwy z najmniejszymi formami życia” Gill Arbuthnot to popularnonaukowy przewodnik wprowadzający nas do świata mikrobów oraz historii epidemii. Na początku lektury dowiadujemy się o tym, co możemy zobaczyć pod mikroskopem i jak niesamowicie małe są organizmy, których nie widzimy gołym okiem. Jesteśmy oprowadzaniu po bogactwie tego świata, uświadamiani jak niesamowicie bardzo jest on zróżnicowany zarówno pod kątem wyglądu, wielkości jak i właściwości. Poznajemy protisty, grzyby, bakterie, wirusy oraz dowiadujemy się, w jaki sposób te organizmy walczą między sobą, a później przyglądamy się najsłynniejszym epidemią w historii ludzkości. Każda choroba jest dokładnie opisana. Mamy tu objawy, przebieg choroby, związane z nimi zabobony oraz prawdziwe przyczyny. W wielu przypadkach dowiemy się, jakie słynne postaci z historii zmagały się z określonymi chorobami, w jaki sposób wpłynęły one na działania wojenne, jak wpłynęły na dzieje ludzkości. Mamy czarną śmierć, ospę, malarię, hiszpankę, covid-19. Sporo miejsca poświęcono zapobieganiu oraz hamowaniu rozprzestrzeniania epidemii. Nie zabraknie też problemu tworzenia broni biologicznej i wynikających z tego niebezpieczeństw. Poznamy też sposoby dbania o higienę, poszerzanie gamy dostępnych lekarstw oraz wyzwania, którym nadal musimy stawiać czoła. Przyjrzymy się także eksperymentom związanych z badaniem układu odpornościowego, dowiemy się, w jaki sposób on działa, jak powstały najważniejsze odkrycia, na jakie jeszcze czekamy. Mikroby pojawią się też w kontekście przygotowania posiłków oraz wspierania naszego organizmu. Jest też temat oczyszczania planety z martwych szczątek. Mikroby są tu pokazane w bardzo szerokim ujęciu. Młodzi czytelnicy uświadomią sobie, że wokół znajdziemy mikroorganizmy zagrażające nam, ale są też takie, dzięki którym lepiej funkcjonujemy oraz dostarczające nam smaczne posiłki.
Intersujące treści dopełniają świetne ilustracje. Nie zabraknie tu elementów komiksów. Takie połączenie tekstu z ilustracjami sprawia, że książkę czyta się szybko i przyjemnie. Do tego skutecznie przyciąga uwagę młodych czytelników. Całość wydrukowana na bardzo dobrej jakości i starannie zszytym papierze. Solidna kartonowa oprawa sprawia, że jest to publikacja estetyczna i trwała. Zdecydowanie polecam każdemu, kto chce rozpocząć przygodę ze zdobywaniem wiedzy o mikrobach.









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz