poniedziałek, 1 kwietnia 2024

Książeczki z puzzlami i kolorowankami

Dopasowywanie elementów do siebie jest bardzo ważnym ćwiczeniem dla dzieci. Rozwija koncentracje, planowanie własnych działań, pobudza wyobraźnię przestrzenną i kształtuje umiejętność projektowania, odzwierciedlania. Dzieci bawiące się w ten sposób między drugim a szóstym rokiem życia mają lepsze wyniki w szkole, a wszystko przez stymulację mózgu, wymagającą rozpoznawania kształtów, logicznego myślenia, rozwijania motoryki małej oraz percepcji ruchów. W ten sposób dziecko rozwija wyobraźnię przestrzenną mającą duży wpływ na przyszłe umiejętności matematyczne i techniczne. Przygotowuje również do nauki czytania i pisania dzięki ćwiczeniu zaangażowania i cierpliwości, umiejętności bardzo przydatnych w szkole. Do tego budujemy wiarę dziecka w umiejętność rozwijania skomplikowanych problemów, które sam może kontrolować. Oczywiście zabawa musi być dopasowana do umiejętności i wieku dziecka, czyli nie za łatwa i nie za trudna.



Zabaw z dopasowywaniem elementów jest obecnie bardzo dużo i już kilkunastomiesięczne dziecko może ćwiczyć tę umiejętność za pomocą klocków, kształtów, piłeczek. Niektóre zabawki, aby zachęcić dziecko do aktywności grają i/lub świecą. To może jednak prowadzić do przestymulowania i wywołać odwrotny efekt od zamierzonego: mniejsza umiejętność skoncentrowania się. Przygodę z dopasowywaniem zaczynamy od kilku elementów, np. sześciu piłeczek w trzech kolorach lub solidnych puzzli z niewielką liczbą elementów. Z czasem nasza pociecha będzie mogła bawić się coraz bardziej skomplikowanymi konstrukcjami.

Takie zabawy pozwalają ćwiczyć spostrzegawczość, zdobyć lub utrwalić wiedzę, pobudzają kreatywność dziecka, uczą koncentracji, planowanie działań, umiejętność projektowania oraz rozwijają wyobraźnię przestrzenną, a także (bardzo ważne w przypadku autyków) pomagają w nauce naśladowania, odzwierciedlania wzoru. Taka stymulacja mózgu pozwala na trening pamięci, naukę kształtów oraz logicznego myślenia oraz umiejętności chwytania małych elementów. Taka zabawa przygotowuje do nauki pisania, czytania, liczenia i prac technicznych. Ponadto układanie puzzli doskonale sprawdza się w pracy z dzieckiem metodą Montessori: dziecko wykonuje i samodzielnie sprawdza wykonane zadanie. To pozwala na rozwijanie wiary w siebie, zachęca do podejmowania samodzielnych prób rozwijania nowych problemów.

Kolejnym ważnym elementem w czasie układania puzzli jest wspólna zabawa pozwalająca na dostarczenie dziecku uwagi i budowanie bliskości z rodzicami. Bawiąc się z pociechą nie tylko dbamy o relacje, ale i stajemy się dla dziecka wzorem, co przekłada się na bycie autorytetem. Do tego wspólna zabawa uczy współpracy, integruje członków rodziny i pozwala na miło spędzony czas. Mamy też wówczas okazję wspierać rozwój, śledzić postępy naszych pociech.
Ważnym elementem w takiej zabawie jest wychodzenie naprzeciw dziecięcych zainteresowań, dostarczanie mu materiałów z ulubionymi i znanymi bohaterami. W naszym domu zawsze świetnie sprawdzają się materiały ze zwierzętami i z tego powodu bardzo często po takie sięgamy. Wydawnictwo MD Creative oferuje wspaniałe tekturowe książki z puzzlami. Dzięki temu dostajemy w jednym zestawie kilka ćwiczeń. Do tego są one połączone z kolorowanką. Puzzle układamy na szablonie do kolorowania. Do tego na jednej rozkładówce po prawej stronie znajdziemy kilka zwierząt określonego rodzaju, a po lewej ilustracją są duże puzzle z dziewięcioma elementami. Książki te są skierowane do przedszkolaków, które pozwolą wprowadzić do świata zwierząt oraz najbliższego otoczenia. Każde zdjęcie jest tu podpisane. Dzięki temu mamy świetny punkt wyjścia do nauki globalnego czytania.




Ze względu na to, że moja córka jest już starsza niż przewidywani odbiorcy zestawu wykorzystałyśmy zestaw nieco inaczej. Na pojedynczych kartkach wypisałam nazwy zwierząt, a córka musiała dopasować je do zwierząt w książce. Było to łatwe właśnie ze względu na podpisy. Ćwiczyłyśmy wypowiadanie słów i uważam, że te publikacje w tej formie bardzo dobrze się sprawdziły. Jeśli chodzi o kolorowankę jako szablon do puzzli to jest to dobry pomysł na wzór. Jako kolorowanka nie przyciągnęła uwagi dopóki nie była zeskanowana i wydrukowana. Myślę, że dobrym rozwiązaniem byłoby umieszczenie na stronie wydawcy do ściągnięcia szablonów do kolorowania lub w formie osobnych książeczek lub teczek.
Książeczki z puzzlami i kolorowankami znajdziemy w wersji z kredkami i bez kredek. Ta druga jest ciekawą propozycją, ponieważ w jednej „kredce” dostajemy kilka kolorów i jest to ciekawy i przyciągający dziecięcą uwagę gadżet. Dużym plusem są tu śliskie i bardzo dobrze sklejone strony oraz piękne zdjęcia i grafiki. Bardzo nam się podobają te publikacje.
Zapraszam na stronę wydawcy









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz