sobota, 13 lipca 2024

Przemek Pawelec "Oddanie w czasach nienawiści"


Relacje między rodzeństwem zawsze są idealizowane przez osoby, które tego rodzeństwa nie mają. Panuje przekonanie, że na nikim nie można tak polegać jak na braciach i siostrach, że więzi krwi zapewniają lepsze relacje niż czas poświęcany przez osoby, z którymi naprawdę jest nam po drodze. Prześledzenie różnorodnych spraw rodzinnych, uświadomienie sobie jak wiele spokrewnionych ze sobą osób spotyka się w sądzie nie po to, aby bezkonfliktowo uregulować kwestie dziedziczenia tylko latami walczy o każdy kawałeczek ziemi lub budynku oraz jak zrzucają opiekę nad chorymi rodzicami na jedną z osób sprawia, że przestaje wierzyć się w tę magię więzi rodzinnych. Książka Przemka Pawelca „Oddanie w czasach nienawiści” daje nam inny obraz, w którym znajdziemy sporo idealizowania, ale też pokazywania, że tam, gdzie państwo jest niewydolne i zrzuca odpowiedzialność za obywateli, z których całe życie pobierało podatki, ZUS-y na bliskich.

Publikacja jest wywiadem z opiekunami osób z niepełnosprawnościami uniemożliwiającymi samodzielne funkcjonowanie. W tle pojawiają się wspomnienia z dzieciństwa, opowieści o ciepłych relacjach, codziennym życiu, trudach, a na plan pierwszy wysuwa choroba. Alzheimer jest brutalny. Widzimy pierwsze jego symptomy, stopniowo coraz większe angażowanie się określonej osoby z rodzeństwa w opiekę. Przemek Pawelec uświadamia nas, że z każdą osobą z rodzeństwa mają inne relacje. Czasami są one luźne, ale bywają właśnie też mocne, bliskie i ciepłe, które wywołują poczucie odpowiedzialności za los drugiej osoby.
Wielkim plusem tej publikacji jest pokazanie trudów opieki, uświadomienie jak dużo osób choruje, jak wiele w późnym wieku wymaga opieki, jak wielkim wyzwaniem jest dla rodziny opieka i z czym się wiąże. Poza chorobą poznajemy losy różnych osób, widzimy jak wyglądało ich dzieciństwo, jak układało się życie, w jaki sposób mogli liczyć na bliskich i jakie wsparcie sami dają. Budowana latami więź owocuje. Staje się kapitałem tam, gdzie państwo zawodzi.
Przemek Pawelec jest pracownikiem opieki społecznej w Szczecinie i pracuje z osobami chorującym na Alzheimera. Dzięki jego doświadczeniu, poznanym historiom możemy zobaczyć, z jakimi wyzwaniami wiąże się całodobowa opieka nad osobą dorosłą. Kilka lat temu do tego świata wprowadził nas w publikacji „I żyli długo i szczęśliwie” pokazującej mężczyzn  chorych na Alzheimera. "Oddanie w czasach nienawiści" to historie kobiet. Obie książki są autonomicznie, ale pięknie się uzupełniają, pomagają w dostrzeżeniu obrazu ciepła, życzliwości , które pozwalają przetrwać wszelkie życiowe zawieruchy.
Opowieści pojawiają się w postaci wywiadu. Wszystkim bohaterom autor zadaje te same pytania i pozwala na uświadomienie sobie jak bardzo nasze zdrowie jest ulotne, jak system wsparcia przez państwo bardzo potrzebny i jak wiele zmian trzeba dokonać, aby każdy mógł liczyć na dobrą opiekę. Rozmówczynie przez lata opiekowały się chorym rodzeństwem, ale z wiekiem same potrzebują pomocy. Dostrzeżenie tego, podanie pomocnej ręki jest tu niesamowicie ważne. Do tego rozmówczynie ze względu na własne doświadczenia doskonale wiedzą, że taka opieka nie jest łatwa.
Akcja toczy się wokół snutych przez rozmówczynie historii. Sam autor zadaje tylko pytania nakierowujące na określone tematy. Prowokuje do opowiadania o relacjach rodzinnych, odpowiedzialności za bliskich, wzajemnym wsparciu, znaczeniu zaangażowania rodziny w opiekę oraz pokazania jej uroków bez upiększania. Dowiemy się jak wyglądały pierwsze symptomy choroby, na co zwracać uwagę, jakim problemem jest diagnoza.
Pokazanie dylematów opiekunów zajmujących się całodobowo chorymi pomaga w zrozumieniu ich, uświadomieniu otoczeniu jak wielkim obciążeniem psychicznym i fizycznym jest taka opieka. Pokutujący w mediach obraz roszczeniowych leni oddający chorą osobę na święta do szpitala tu pokazane jest jako ostateczność, szukanie pomocy instytucjonalnej jako konsekwencja braku sił i własnych chorób. Pokutujące przekonanie, że każdy powinien zaopiekować się swoim bliskim zderzone z brutalną rzeczywistością, w której bez pieniędzy nie da się opłacić rachunków, bez wsparcia państwa nie ma szansy na leczenie siebie.
"Oddanie w czasach nienawiści" to książka niewielka, ale ciężka przez poruszaną w niej problematykę. Autor zadbał jednak o to, żeby temat choroby podsuwać nam w lekkiej formie.
Zapraszam na stronę wydawcy











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz