wtorek, 17 września 2024

Alain Just i Thierry Culliford "Smerf bohater" il. Jeroen De Coninck, Miguel Diaz i Nine Culliford


Zastanawialiście się jak wyglądałoby Wasze życie, gdybyście byli silniejsi, mądrzejsi, bardziej przebiegli, przedsiębiorczy, ładniejsi? A co, gdyby okazało się, że Wasze problemy może rozwiązać magiczne źródło? A może takie magiczne mikstury już istnieją i wcale nie potrzebujemy wiele, aby z nich korzystać? Może wystarczy więcej wiary we własne umiejętności, większa pewność siebie i zwyczajne stawianie czoła przeciwnościom? Taki problem podsuwają nam autorzy tomu „Smerf bohater”.
Opowieść otwiera zwyczajna codzienność w wiosce Smerfów. Tym razem mali bohaterzy biorą się za porządkowanie strychu domu Papy Smerfa. Wycieranie kurzów, układanie rzeczy, przeglądanie ich może okazać się ciekawym doświadczeniem. Zwłaszcza, kiedy trafia się na stare książki zawierające legendarne opowieści o dzielnym Smerfie, który dzięki kąpieli w magicznym źródle zyskał niezwykłą siłę, odwagę i stał się mądry.  Opowieść o jego wielkich czynach inspiruje mieszkańców wioski do wystawienia przedstawienia oraz marzeniu każdego, aby wcielić się w postać Smerfa bohatera. Niestety niektórzy ze względu na gapowatość, roztrzepanie, wpadanie w tarapaty już na starcie zostają odrzuceni. Troje zawiedzionych Smerfów postanawia raz na zawsze rozwiązać problem swoich wad i wyrusza do Smoczej Góry, aby wykąpać się w wypływającym z niej strumieniu. Obserwujemy, w jaki sposób radzą sobie z wyzwaniami. Czy jednak magiczne źródło rozwiąże ich problemy?
„Smerf bohater” to opowieść o Smarfach z wadami, którzy dzięki wyznaczeniu sobie celu, wierze we własne możliwości mogą zmienić sposób postrzegania ich oraz stać się prawdziwymi bohaterami. Zobaczymy, że do tego czasami nie trzeba nadzwyczajnej siły tylko wiedza na temat różnych wydarzeń i umiejętność łączenia faktów. A tę mają świetnie opanowaną. Akcję napędzają cechy charakteru poszczególnych bohaterów oraz niespodzianki będące wynikiem ich czynów. Zobaczymy też jak wiara we własne możliwości potrafi diametralnie zmienić postawę bohaterów. Dzięki temu dostajemy historię o odwadze, przyjaźni, wierze we własne możliwości. Zobaczymy jak niesamowicie bardzo wielki wpływ na życie bohaterów mają uprzedzenia dotyczące ich umiejętności.
”Smerf bohater” to komiks stworzony przez kontynuatorów Peyo, których dzieła charakteryzują się większym ładunkiem edukacyjnym. Akcja już nie toczy się wokół kolejnych zasadzek tworzonych przez Gargamela, ale zwyczajnego życia mieszkańców wioski, którzy sprzątają strychy, tworzą przedstawienia, zmagają się z żywiołami i własnymi słabościami.  W komiksie znajdziemy znane z serialu animowanego Smerfy postacie i stylistykę rysunku pierwszego twórcy opowieści o niebieskich ludzikach. Stworzona przez kontynuatorów Peyo opowieść jednak różni się nieco akcją, prezentowanymi problemami ze względu na poruszanie bardziej aktualnych wyzwań. Wśród tomów tworzonych przez następców Pierre’a Culliforda znajdziemy takie tytuły jak „Dzieciak u smerfów”, „Smerf reporter”, „Smerfy hazardziści”, „Smerfocjanci”,  „Nie igra się z postępem”, „Smerfy i złote drzewo”, „Smerfy i dzieci”  i „Smerf bohater” odwołujące się do tego, co czytelnicy znają z życia codziennego. Gnanie za sensacją, niegrzeczne dzieci i wyzysk, złośliwość, konieczność kompromisu, fanatycy narzucający innym wartości, którymi powinni się kierować, uzależnienie od hazardu, utrata mienia, narzucanie praw, dyktatura, swatanie, wykorzystywanie robotów, bunt maszyn oraz sukces wynikający z wiary we własne umiejętności to częste motywy wielu filmów dla dorosłych, a w komiksach stały się pouczającymi przygodami niebieskich ludków. Dzieła kontynuatorów są zdecydowanie bardziej dydaktyczne niż pierwotnego twórcy. „Smerf bohater” przekonuje młodych czytelników, że warto wierzyć w swoje umiejętności oraz stawiać na pracę zespołową. To pozwoli nam odnieść sukces.
Komiks polecam wszystkim dzieciom. Będzie to doskonała lektura dla uczniów i przedszkolaków, którzy nie przepadają za książkami. Czytanie komiksów pomoże rozwinąć czytelnicze zainteresowania.
Zapraszam na stronę wydawcy






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz