środa, 23 października 2024

Valerie Wilding "Jak różnie mieszkamy" il. Åsa Gilland

Bardzo często zapominamy jak niesamowicie różnorodny jest świat. Łączy nas wiele podobieństw i to zwykle na nich się skupiamy mieszkając wśród ludzi pochodzących z jednej kultury. Dopiero podróże i przeprowadzki uświadamiają nam jak niesamowicie różni jesteśmy. Różnice zwykle są traktowane jako powód do podkreślania odmienności, ale w pejoratywnym ujęciu, a prawda jest taka, że nie ma dwóch takich samych ludzi. Każdy z nas jest inny: pod kątem wieku, płci, poglądów, koloru skóry, doświadczeń, wiedzy, a nawet tak banalnych rzeczy jak tusza, wzrost, budowa ciała i kolor włosów i oczu. Nie ma dwóch takich samych ludzi. Nawet bliźniaki jednojajowe nie są takie same, bo każde ma inne doświadczenia. Inność nie jest niczym zadziwiającym i złym. To norma, o której często nie mówi się w grupkach wykluczających wszystkich tych, którzy do niej nie należą. Valerie Wilding i Åsa Gilland stworzyły książki przypominające czytelnikom o tym bogactwie różnorodności i jej pięknie. Do tej pory polecałam Wam „Świętuj z nami”. Teraz ukazała się kolejna książka autorek. Tym razem zabierają nas do świata domów, mieszkań, domków, czyli miejsca, w którym czujemy się dobrze i bezpiecznie. „Jak różnie mieszkamy” świetnie dopełnia wcześniejsze lektury.
Każda rozkładówka jest w tej publikacji to spotkanie z innym dzieckiem. Odwiedzamy różne regiony, poznajemy inne kultury. Całą przygodę tradycyjnie otwiera mapa świata, na której zobaczymy, do jakich budynków zajrzymy. Wodzenia palcem po mapie pozwala na uświadomienie sobie jak wpływ ukształtowania terenu, strefa klimatyczna wpływa na budownictwo. W cieplejszych regionach znajdziemy domy, chaty i łódki, które w chłodniejszych nie zapewniłyby odpowiednich warunków. Do tego uważam, że wybrane przykłady są bardzo ciekawe i dobrze odzwierciedlają trendy budownictwa. W Polsce zajrzymy do gdańskiego falowca, będącego ciekawym rozwiązaniem architektonicznym. Zobaczymy, w jaki sposób budownictwo może ułatwiać lub utrudniać życie, w jaki sposób determinuje to, co możemy zrobić i czego doświadczyć. Falowiec jest tu taką wisienką na torcie komunistycznego budownictwa, które mocno naznaczyło naszą przestrzeń publiczną. Przykłady wybrane przez autorki są bardzo ciekawe, pomagają dostrzec różnice nie tylko w kontekście miejsca zamieszkania, ale też i tego, w jaki sposób determinują życie, zwyczaje.
Uważam, że tę książkę powinno czytać się razem z publikacjami „Pięknie się różnimy” „Świętuj z nami”, „Tu jest nasz dom”, których ilustratorką jest Åsa Gilland. Wszystkie cztery mają cudowne ilustracje pozwalające zobaczyć jak wyglądają różnice. Lektury wzajemnie się dopełniają i pozwalają docenić różnorodność.
„Pięknie się różnimy” to opowieść o różnorodności uczniów chodzących do szkoły. Młodzi czytelnicy dowiadują się, że różnimy się płcią, rodziną, ilością i rodzajem rodzeństwa, statusem prawnym łączącym nas z bliskimi, postępami w nauce, sposobem postrzegania świata, sprawnością fizyczną, intelektem, zdolnościami manualnymi, narodowością, kulturą, marzeniami, planami na życie, przynależnością do określonej grupy. I łączy nas jedna, najważniejsza rzecz: wszyscy jesteśmy ludźmi! Piękne, mądre przesłanie, świetnie rozpisany temat pozwalający na przeprowadzenie poważnych rozmów z dziećmi o życzliwości, szacunku, dobrym traktowaniu. Do tego wszystko w cudnych kolorach, prostych ilustracjach skutecznie przyciągających dziecięcą uwagę i pozwalającymi lepiej zrozumieć tę piękną normę różnorodności. Co jakiś czas w publikacji pobrzmiewa hasło, że gdybyśmy byli tacy sami byłoby nudno. Ilustracje zachęcają do przyglądania się bohaterom, studiowania ich odmienności, wyjątkowych cech. Ale to dopiero początek, bo nie wszystko da się zobaczyć. Na pierwszy rzut oka przecież nie widać jakie są więzy krwi oraz organizacje rodzin. A już na pewno nie tak łatwo rozpoznać płeć, sposób funkcjonowania w świecie, bo pozory mogą naprawdę mylić.
„Świętuj z nami” uświadamia, że każda kultura ma różne święta i sposoby ich obchodzenia. Wędrując po całym świecie poznajemy najważniejsze wydarzenia i związane z nimi tradycje.  Są tu zaznaczone ważne państwa i święta jakie poznamy. W wielu przypadkach elementy wydarzeń są przemycone na mapę, dzięki czemu jest ona urozmaicona, wkrada się na nią dynamika przyciągająca dziecięcy wzrok.
„Tu jest nasz dom” to kolejne spotkanie z różnorodnością miejsc, w których żyją ludzie. Wędrujemy po całym świecie i zaglądamy do mieszkań, chat, domów, namiotów i poznajemy codzienne zajęcia ich mieszkańców oraz rodziny.
Bogato ilustrowane przez Åsę Gilland książki pozwolą dzieciom rozwijać akceptację, otwartość na odmienność, empatię. Wszystkie należą do serii "Chcę wiedzieć! Akademia Mądrego Dziecka", skierowanej do starszych przedszkolaków i najmłodszych uczniów. Publikacje wprowadzają czytelników w świat różnorodności, pozwala na wędrowanie palcem po mapie, podglądanie innych kultur, ich zabawy, wierzenia, mieszkania oraz uświadamianie sobie, że inność jest tuż obok, jest elementem naszej codzienności.
Zapraszam na stronę wydawcy










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz