sobota, 9 listopada 2024

"Klasyczne baśnie Disney'a w komiksie. Pinokio"


Pinokio to w kulturze europejskiej jedna z bardziej rozpoznawalnych baśniowych postaci. Opowieści Carla Collodiego o psotnym bohaterze początkowo trafiały w odcinkach i bardzo szybko były adaptowane przez teatr. W utworach Włocha Pinokio jest drewnianym pajacem, który może mówić i ruszać się. Do tego odczuwa też głód, choruje i ma zwyczajne ludzkie skłonności, więc pojawia się też lenistwo oraz okłamywanie. Z tą ostatnią cechą wiąże się zaskakująca właściwość: rosnący pod wpływem kłamstwa nos. Jego historia obfituje w konieczność podejmowania wyborów za które jest karany (jeśli są złe) lub nagradzany (gdy są dobre). i ludzkie słabości. Podobnie jak człowiek musi w życiu podejmować wybory. Jeśli są one złe, ponosi karę, a dobre są wynagradzane.
Oryginalna opowieść jest bardzo rozbudowana, bo pojawia się historia starego  samotnego lalkarza Gepetto, który zapragnął mieć syna, dlatego wystrugał chłopca z drewna. Ku jego zaskoczeniu lalka ożywa i sprawia dużo radości, ale też bardzo szybko przysparza trosk (jak to dzieci). Zamiast idealnego, grzecznego i zdolnego podopiecznego ma krnąbrnego, leniwego i psotnego pajacyka. Poszukiwanie metod wychowawczych nie jest łatwe. Zwłaszcza, kiedy młody bohater trafia w złe kręgi. Jak to się skończyło każdy kojarzy. W różnych wersjach pojawiały się ciekawe historie. Popularność motywu sprawiła, że wytwórnia Disney'a nie mogła przejść obok baśni obojętnie. Pełnometrażowa animowana adaptacja powstała w 1940 roku. Narratorem historii uczyniono świerszcza obserwującego losy drewnianego pajacyka ożywionego przez wróżkę.
Przeniesienie tej historii na karty komiksu jest ciekawym zabiegiem pozwalającym na podsunięcie ważnego w naszej kulturze tekstu. Nowa publikacja (jak wszystkie z serii klasycznych baśni) świetnie oddaje najważniejsze wydarzenia z filmu animowanego, skraca i porywa poruszając serce, wywołując wzruszenie i zdziwienie. „Pinokio” to świetny materiał wyjściowy do rozmowy z dziećmi i młodzieżą o miłości, wspólnocie, złości, złośliwości, zastanowieniu się, co wypada określonym osobom, dlaczego tak się dzieje, czy jest to związane z ich osobowością czy z tym, w jaki sposób jest ta osoba traktowana przez otoczenie, jakie cechy sprawiają, że jesteśmy mniej lub bardziej lubiani, lenistwie, kłamstwie, rozwijaniu swoich umiejętności. Do tego przygoda Pinokia to urocza opowieść pozwalająca poruszyć temat łatwowierności, ostrożności wobec intencji osób, których nie znamy. Jak każda baśń ma ona wymiar edukacyjny. Warto przy okazji lektury porozmawiać z dzieckiem o stereotypach, miłości rodzicielskiej, wzajemnym dbaniu o siebie, szacunku.
Komiks to świetny materiał zachęcający dzieci do czytania, pokazujący im, że znane i lubiane historie mogą dostać w formie książki. Piękne ilustracje skuteczne przyciągną młodych czytelników i uświadomią im jak dużą przyjemnością może być czytanie. Taka forma pomoże oswoić nasze pociechy z tekstem, zachęcić do sięgania bardziej rozbudowanych lektur.
Seria „Klasyczne baśnie Disneya w komiksie” to cykl przeznaczony dla małych i dużych czytelników. Opowieści Disneya będą punktem wyjścia do wspólnej lektury, pozwolą na sentymentalne powroty oraz rodzinne rozmowy. Znajdziemy tu historie o Królewnie Śnieżce, Śpiącej Królewnie, Pinokiu, Piotrusiu Panie, Pięknej i Besti, Małej syrence, Pocahontas, Mulan, Zakochanym kundlu, 101 dalmatyńczykach, Królu lwie, Aladynie. Każdą z opowieści otwiera prezentacja postaci, dzięki czemu młodzi czytelnicy i widzowie będą mogli lepiej poznać bohaterów. Na końcu lektur znajdziemy też ilustracje z poszczególnych scen w powiększeniu.
Zapraszam na stronę wydawcy








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz