środa, 7 marca 2018

WSZYSTKO WIDZĘ JAKO SZTUKĘ | otwarcie wystawy dla dzieci | sobota 10 marca, godz.12

Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki
zaprasza na otwarcie wystawy
WSZYSTKO WIDZĘ JAKO SZTUKĘ
Wystawa dla dzieci

ilustracja: Robert Czajka
SOBOTA, 10 MARCA O GODZINIE 12
OTWARCIE POPRZEDZI DZIEŃ DLA MEDIÓW
W PIĄTEK, 9 MARCA od 12-14 ZAPRASZAMY NA DWIE GODZINY PRASOWE
Czy sztuka współczesna może zachwycić małe dziecko? Czy sztuką i w sztukę można się bawić? Chociaż sztuka współczesna może wydawać się onieśmielająca i za trudna, by pokazywać ją najmłodszym, jesteśmy pewni, że właśnie ci odbiorcy przyjmą ją bez zahamowań — przecież „każde dziecko jest artystą. Jedyny problem to pozostać artystą, kiedy się już dorośnie”, jak twierdził Pablo Picasso.
Wychodząc naprzeciw potrzebom młodych widzów, którzy najpełniej poznają świat nie tylko przez obserwację, ale też poprzez kreację, podzieliliśmy wystawę na dwie strefy: muzealną i freestylowo twórczą. Centralna część to wybudowany w galerii wielki kubik z pracami artystów, wokół niego rozciąga się artystyczny plac zabaw z zadaniami dla dzieci, nawiązującymi do prezentowanych dzieł.
Większość z nich nie została stworzona z myślą o dziecięcym odbiorcy. Dzieła z kanonu polskiej sztuki współczesnej wybrano tak, aby działały na wyobraźnię i odwoływały się do przeżyć znanych każdemu dziecku. Ich forma i historie dotyczące ich powstania powinny zainteresować nie tylko dzieci, ale i dorosłych zwiedzających. Wystawie towarzyszy książka w przystępny sposób opowiadająca o twórczości prezentowanych tu artystów. Mamy nadzieję, że taka forma ich przedstawienia oswoi dzieci ze sztuką współczesną i pozwoli zapamiętać najważniejsze zjawiska w sztuce polskiej.
Tytuł wystawy — Wszystko widzę jako sztukę — to słowa Julity Wójcik, autorki słynnej Tęczy z placu Zbawiciela. Próbujemy pokazać właśnie tę powszechność sztuki i jej różnorodność. Dzieci przekonają się, że mogą robić najróżniejsze rzeczy: obierać w galerii ziemniaki jak Julita Wójcik, wyszywać makatki jak Monika Drożyńska, naklejać na ścianach kolorowe taśmy jak Edward Krasiński, poświęcić życie malowaniu liczb jak Roman Opałka, rzucać kostkami do gry jak Ryszard Winiarski, malować swoje ciało na czarno jak Aneta Grzeszykowska. Traktujemy najmłodszych widzów poważnie — nie tłumaczymy, nie podpowiadamy, nie narzucamy, jak dzieła sztuki należy rozumieć, za to zachęcamy do myślenia i wyrażania własnych opinii. Opisy prac opowiadają o pomysłach artysty, nie tłumacząc, co miał na myśli i jak należy interpretować jego dzieła. Poprzez zabawę, warsztaty i spotkania z artystami chcemy przybliżyć dzieciom i ich opiekunom świat sztuki współczesnej.
artyści: Monika Drożyńska, Jan Dziaczkowski, Maurycy Gomulicki, Aneta Grzeszykowska, Edward Krasiński, Roman Opałka, Katarzyna Przezwańska, Ryszard Winiarski, Julita Wójcik
kuratorka: Ewa Solarz
współpraca ze strony Zachęty: Katarzyna Kołodziej-Podsiadło
identyfikacja wizualna: Robert Czajka
projekt wystawy: Kosmos Project — Ewa Bochen-Jelska, Maciek Jelski
partner galeri: LIDEX Centrum Tłumaczeń i Obsługi Konferencji
sponsor wystawy: BARLINEK INSTITUTE OF DESIGN
patroni medialni: Stolica, artinfo.pl, Ładnebebe.pl
Wystawa czynna od 10 marca do 3 czerwca 2018

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz