poniedziałek, 8 kwietnia 2024

"Bing. Ciuchcia do toalety. Zabawy i zadania z naklejkami"


Pozytywne skojarzenia przyspieszają proces uczenia. Właśnie z tego powodu staram się, aby nauka była zabawą, przyswajanie umiejętności kojarzyło się z przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. W tworzeniu takiego wrażenia pomagają mi lektury i zadania z ulubionymi bohaterami. Do ich grona zdecydowanie mogę zaliczyć Binga, który od razu po Basi wykreowanej przez Zofię Stanecką króluje w naszym domu. Rezolutny króliczek przez Teddy’ego Dewana potraktowany jest bardzo poważnie. Młody bohater sam wyciąga wnioski i dąży do poszerzania swoich umiejętności. Mamy tu pięknie pokazaną metodę Montessori w połączeniu z podejściem Korczaka w praktyce. I to sprawia, że codzienność Binga tak bardzo przyciąga uwagę młodych odbiorców. W naszym domu pojawia się on w formie czytanej, ćwiczeń, malowanek i właśnie z tego powodu nie mogło też zabraknąć „Zabaw i zadań z naklejkami”. Bing w nich pojawia się w aż w trzech odsłonach. Za każdym razem jest to inny zestaw ćwiczeń. Najnowsze zatytułowane „Ciuchcia do toalety” pozwalają na oswojenie się z korzystaniem z toalety.
„Zabawy i zadania z naklejkami” w Wydawnictwie Harperkids to seria, która pięknie się rozrosła i już znajdziemy w niej zeszyty z Maszą i Niedźwiedziem, Mustangami, Kucykami, Bingiem, Smerfami, Młodymi Tytanami, Super zwierzakami, Tomkiem i przyjaciółmi, Cleo i Cuquin. Z niektórymi bohaterami, tak jak z Bingiem ,można spotkać się w kilku odsłonach.
W czasie rozpoczęcia pracy z książeczkami należy pamiętać o stopniowaniu długości czasu skupienia oraz trudności. Nie zawsze wiek podany na książeczce będzie odpowiadał wiekowi rozwojowemu naszego dziecka, dlatego warto sięgnąć po ćwiczenia mniej wymagające i zacząć pracę od jednego zadania dziennie, a następnie zwiększać poziom trudności przez wprowadzenie kolejnego poziomu trudności i dodatkowych zadań. To pozwoli naszym pociechom przygotować się do pracy w szkole, gdzie wymagana jest dłuższa koncentracja.
Kolorowanie, rysowanie, rozwiązywanie prostych rebusów wydaje nam się zabawą bardzo lekką, niepozorną i nie angażującą, ale mającą zapewnić miło spędzony czas. Nic bardziej mylnego. Kolorowanie i rysowanie jest jednym z poważniejszych zajęć dzieci. Poza nauką prawidłowego trzymania kredki nasze pociechy ćwiczą koncentrację, motorykę małą, rozwijają zmysł artystyczny, koordynację, spostrzegawczość, logiczne myślenie oraz rozwijają mózg (w tym bardzo ważny ośrodek Broki odpowiedzialny za mowę). Zabawa z kredkami jest jednym z ważniejszych elementów edukacji przedszkolnej. Warto wówczas sięgnąć po kolorowanki dostosowane do wieku rozwojowego (czasami inny niż wiek biologiczny dziecka).
„Ciuchcia do toalety” to połączona z zadaniami opowieść o zmianach w życiu młodych bohaterów. Pojawi się tu temat korzystania z pieluch i wymianę ich na „gatki dla starszaków”. Takie zaznaczenie, że jest to rzecz przynależna starszym dzieciom sprawia, że w odbiorcach kreowane jest poczucie dumy z przyswojenia sobie ważnej umiejętności. Pojawią się tu ćwiczenia zakładania i zdejmowania, dopasowywania, siadania na nocniku, siadania na toalecie. Trening czystości przekształcono w zabawę z naklejkami, kolorowankami i rebusami, z których młodzi czytelnicy zdobędą wiedzę o zasadach higieny. Niewielka publikacja zawiera sporą dawkę wiedzy.
„Zabawy i zadania z naklejkami” to seria oferująca różnorodne ćwiczenia w jednym zeszycie. Każdy ma motyw przewodni, którym są bohaterzy seriali animowanych. Do tej pory miałyśmy wszystkie ćwiczenia oferowane przez wydawcę, dlatego kiedy tylko pojawiła się nowość nie mogłyśmy przejść obok niej obojętnie. W każdy zeszyt oferuje inne, ale podobne zadania. Do tego są one w odmiennej kolejności, więc zaczynając zeszyt dziecko nie wie, co znajdzie na kolejnych stronach.
Każdy z albumów ma nieco inny zbiór zadań. Niektóre są podobne, ale większość jednak zaskakuje dziecko. Mamy tu przejścia od zadań wymagających spostrzegawczość do tych z literami, a później kolorowania, by znowu wrócić do ćwiczenia spostrzegawczości. To pomaga w lepszym ćwiczeniu koncentracji i przyswajaniu sobie wiedzy, utrwalaniu zdobytej wiedzy, zachęca do rozwijania motoryki małej. Zdecydowanie polecam!







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz