środa, 26 czerwca 2024

Genowefa Matczak "Tajemnice jednej nocy"


Poznań i Nowy Jork – dwa różne miasta i dwóch mężczyzn w różnym wieku, inny czas, odmienne marzenia i pragnienia. Co ich łączy? Z jakiego powodu przedsiębiorczy Amerykanin czuje sentyment do Polski? Co przyniesie młodemu studentowi chemii życie? Czy spełni marzenia o wyjeździe za Ocean?
Bliźniacy: jeden to pewny siebie hazardzista podbijający kobiece serca, a drugi to naukowiec marzący o rozwijaniu swoich umiejętności, samodzielnej pracy oraz miłości. Jak potoczą się ich losy? Do czego doprowadzą. Co stanie się z rodzinnym biznesem?
I jest jeszcze ona: piękna Julia. W jaki sposób naznaczy życie braci?

„Tajemnice jednej nocy” to wciągająca historia pełna zagadek, niedomówień oraz dylematów, z jakimi muszą mierzyć się bohaterzy. Akcja toczy się wokół bliźniąt, które często chce się widzieć jako osoby bardzo do siebie podobne, których relacja opiera się wokół tajemniczej siły czy nici porozumienia. Prawda jest jednak taka, że każdego kształtuje niepowtarzalna pula genów (chyba, że mamy do czynienia z jednojajowymi) i odmienne doświadczenia. To one napędzają wybory dokonywane przez każdego z nas. Predyspozycje i środowisko pozwalające na kształtowanie możliwości stawia młodych ludzi przed określonymi drogami, którymi mogą podążyć. Wybór jakiejkolwiek zawsze wiąże się z konsekwencjami. Młodzieńcze decyzje kształtują całe nasze życie. To od nich zależy, na ile szczęśliwe życie możemy prowadzić, jak odnajdujemy się w życiu osobistym, jak wygląda nasza kariera. Umiejętność wychodzenia poza schematy i plany rodziców pozwalają rozwijać skrzydła, ale też zawsze niosą za sobą ciężar błędów, bo każdy wybór to rezygnacja z czegoś, poświęcenie i odcinanie się od alternatyw oraz konieczność budowania celów na nowo. Genowefa Matczak w książce „Tajemnice jednej nocy” zabiera swoich czytelników do świata bohaterów, których życie ukształtowały młodzieńcze decyzje. Uświadamia, że poza nimi duże znaczenie ma też dbałość o relacje z innymi, szacunek do ludzi.
„Tajemnice jednej nocy” to z jednej strony sentymentalna podróż w czasie. Podsuwanie nam realiów, w jakich Polacy żyli pięćdziesiąt lat temu, uświadamianie, z jakimi wyzwaniami musieli się mierzyć i jak wielką szansą na lepsze życie była możliwość wyjazdu poza kraj. Podejrzymy Poznań w czasach PRL-u, ale nie zabraknie też regionalnego kolorytu oraz bohaterów posługujących się gwarą. Z drugiej strony mamy american dream, w którym talent połączony z ciężką pracą, wytrwałością oraz szacunkiem do drugiego człowieka to fundamenty, na których zbudowane zostaje imperium kosmetyczne. Sukces firmy pozwala właścicielowi na rozszerzanie działalności także na Europę, a tam na Polskę, z którą wiążą go wspomnienia, pokazujące, że nigdy nie należy ustawać w dążeniu do spełnienia marzeń. Jaką cenę trzeba za ich spełnienie zapłacić? Czy da się naprawić błędy przeszłości? Jakie tajemnice kryje w sobie przeszłość? Jaki będą miały wpływ na teraźniejszość?
„Tajemnica jednej nocy. Utracone szczęście” to pierwszy tom poruszającej opowieści, w której jest miejsce na sukces, miłość, ale też nie zabraknie porażek, rozczarowań i złamanych serc. Mamy tu połączenie światów: minionego i obecnego. Do tego pojawi się problem emocjonalnego przywiązania, rodzicielskich planów i chęci przekazania rodzinnego biznesu synom.
Wykreowani przez Genowefę Matczak bohaterzy są wyraziści, bardzo różnorodni. Szczególnie dobrze nakreślono tu sylwetkę młodego naukowca marzącego o wielkiej karierze i swobodnej pracy naukowej, ale stającego przed dylematem: miłość czy kariera? Trzecioosobowa narracja w połączeniu z narratorem wszechwiedzącym, czyli obeznanym też z rozterkami bohaterów z jednej strony pozwala zachować dystans, a z drugiej lepiej zrozumieć postępowanie bohaterów. Do tego połączenie postaci na zasadzie kontrastu pomaga w podkreśleniu cech każdego z nich. Na tle innych stają się bardziej wyraziści.
„Tajemnica jednej nocy. Utracone szczęście” Genowefy Matczak to powieść, którą czyta się jednym tchem. Zdecydowanie polecam miłośnikom powieści obyczajowych.
Zapraszam na stronę pisarki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz