wtorek, 30 lipca 2024

Magdalena Zarębska "Nadchodzi słoniątko" il. Katarzyna Krakowiak


Nie ma nic piękniejszego od cudu narodzin. To on napędzę napędzają koło życia, pozwalają na ciągłość gatunków. Niewiele osób potrafi dobrze go opisać i przybliżyć problem dzieciom. Magdalena Zarębska w „Nadchodzi słoniątko” zrobiła to w fantastyczny sposób.
Opowieść otwierają opisy doznań słoniątka znajdującego się w brzuchu Słonicy. Śledzimy sposoby odbierania przez nie otoczenia, widzimy jak ważne są tu zmysły dotyku i słuchu. Świat małego zwierzaka toczy się wokół drzemek, nasłuchiwania, próby zrozumienia świata, uczenia się rozpoznawania członków stada po sposobie dotykania i wydawanych odgłosach. Słonika budzi przypadkowe otarcie jego rodzeństwa o brzuch mamy. Rozbudzony nasłuchuje oddechu, bicia serca, codziennych czynności. Jest tu miejsce na jedzenie, picie, chłodzenie się wodą, zabezpieczanie skóry przed palącym słońcem i pogryzieniami owadów. Bardzo pięknie pokazano też cud narodzin: pewnego dnia słonik doświadcza więcej, inaczej odczuwa ciało, zauważa różnice temperatur w otoczeniu, skóra odbiera chłodny podmuch wiatru i różnorodne dotyki trąb członków stara. Śledzimy, w jaki sposób mama nakierowuje go, aby napił się mleka, jak posiłek wywołuje senność.
„Nadchodzi słoniątko” to piękna i ciepła opowieść o bliskości dziecka z matką, znaczeniu stada, kontaktach z bliskimi, różnorodnością. Nie ma tu dwóch takich samych słoni. Każdy jest inny i przez to w odmienny sposób okazuje swoją obecność w życiu słoniątka.
Opowieść dopełniają piękne i jednocześnie bardzo proste ilustracje Katarzyny Krakowiak. Widzimy na nich słoniątko na różowym mięciutkim tle, jest Słonica pijąca wodę z wodopoju, widzimy trąbę sięgającą po pojedyncze gałązki, gromadka młodych słoni bawiąca się niczym dzieci. Takie przedstawienie zwierząt pozwala na utożsamianie się z nimi.
„Nadchodzi słoniątko” jest publikacją pozwalającą wyjaśnić dzieciom skąd się biorą ssaki, czyli będzie doskonałym wstępem do opowiadaniu o narodzinach. Jako czytanka do słuchania doskonale sprawdzi się w przypadku przedszkolaków. Dla uczniów nauczania początkowego będzie ciekawą opowieścią pozwalającą na ćwiczenie umiejętności czytania. Książka ta należy do pierwszego poziomu serii „Czytamy bez mamy” wydawanej przez Wydawnictwo Debit. Duża czcionka, duże odstępy między wierszami i ciekawe, barwne ilustracje sprawią, że rozwijanie umiejętności czytania będzie łatwiejsze i przyjemniejsze.
Wspólne czytanie z dzieckiem jest doskonałym sposobem na rozwijanie i pielęgnowanie bliskości. Opowieść o odczuciach słonika z czasów, kiedy był w brzuchu swojej mamy i kontraście doznań po narodzinach pomoże uświadomić dzieciom jak różne mogą być wrażenia, jak niesamowicie wiele zależy od naszego otoczenia.








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz