niedziela, 27 października 2024

Katarzyna Juszczak "Co jest w środku? Pory roku"


Dzieci są z natury ciekawskie. Wszystko, co nas otacza może stać się obiektem zainteresowania. To naturalne dążenie do poznawania świata warto rozwijać sięgając po lektury pozwalające odkryć i zrozumieć elementy codzienności. Seria książek „Co jest w środku?” podsuwa bogate słownictwo, pozwala wprowadzić młodych czytelników w określoną tematyką z otoczenia.
Do tej pory pojawił się tom „Pojazdy” Artura Nowackiego, dzięki któremu mogliśmy zajrzeć do ambulansu, wozu strażackiego, śmieciarki, pojazdu serwisu domowego, pontonu ratowniczego, kampera, ciężarówki pomocy drogowej, book trucka i samolotu. Każdy pojazd staje się pretekstem do pokazania wszelkiego niezbędnego sprzętu, zaprezentowania strojów osób w nich pracujących, poznania pomocy, z jakich korzystają. Kolejny tom to „Dom” autorstwa Agnieszki Wajdy, dzięki której poznaliśmy różne zakamarki klimatycznego domu, zajęcia jego mieszkańców. Najnowszy tom zatytułowany „Pory roku” to dzieło Katarzyny Juszczak.
Ten tom to z jednej strony pretekst do pokazania, z czego składa się rok, jak wyglądają zmiany w przyrodzie, z czym kojarzą nam się poszczególne pory roku i miesiące. Obserwujemy naturę, poznajemy prace przynależące do określonego czasu oraz obchodzone wówczas święta.
W tej książce – podobnie jak w innych z serii „Co jest w środku?”- najważniejsza przede wszystkim jest ilustracja, bo cała składa się z rysunków. Każda rozkładówka to mnogość zwierząt, roślin, narzędzi, ozdób, a nawet gwiazdozbiorów. Autorka oprowadzając nas po porach roku wskazuje najważniejsze cechy, uczy rozpoznawania roślin, a nawet wypatrywania śladów zwierząt. Mamy tu całe mnóstwo ilustracji, które pozwolą rozbudować słownik osobisty dziecka, poznać różnorodne przedmioty i ćwiczyć spostrzegawczość oraz koncentrację w czasie wyszukiwania określonych rzeczy. Mnogość elementów sprawia, że dziecko się nie nudzi. Wędruje od przedmiotu do przedmiotu, przygląda im się, poznaje nazwy, może podpytać rodziców o przeznaczenie tych rzeczy, a kiedy nie znamy odpowiedzi na pewno możemy wspólnie zaleźć w internecie i w ten sposób pokazać dziecku, że jeśli się czegoś nie wie to zawsze można poszukać informacji.
„Pory roku” to nie tylko książka o zmianach w przyrodzie, pogodzie, ale też zajęciach ludzi, roli następujących po sobie miesięcy w kulturze, sposobach świętowania zmian, skojarzeniach z cyklem rocznym. Zobaczymy jak miło można spędzać czas na łonie natury, co potrzebne jest, aby nasze otoczenie było ładniejsze i czystsze. Jakie narzędzia ułatwią nam prace w ogrodzie, spacery po łąkach i lasach. Udamy się w góry i nad morze, poznamy polskie zwyczaje.
Całość dopełniają solidne kartonowe strony i piękne kolory, dzięki czemu książka nie zniszczy się szybko i skutecznie będzie przyciągała uwagę dziecka. Jest to jedna z tych publikacji, którą zdecydowanie można wykorzystać w terapii. Ogrom przedmiotów daje nam duże pole do popisu. Niektóre nazwy są naprawdę trudne do wymówienia, a inne łatwiejsze, dzięki czemu będzie pomocą dla dzieci z różnym poziomem trudności. Stworzenie kart z ilustracjami przedmiotów lub wykorzystanie zdjęć pozwoli na rozwinięcie myślenia globalnego.. Do tego znajdziemy tu niesamowite bogactwo roślin i zwierząt występujących w naszym kraju. Zdecydowanie polecam jako pomoc w poszerzaniu słownictwa najmłodszych czytelników.
Zapraszam na stronę wydawcy










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz