poniedziałek, 15 kwietnia 2024

Kit Frick "The Reunion"


Skrywane przed światem tajemnice mogą być zabójcze. Zwłaszcza, kiedy jest ktoś, kto chce je za wszelką cenę chronić i w grę wchodzą relacje rodzinne oraz różnorodne układy. I tak właśnie jest w "The Reunion" Kit Frick.
Do historii rodziny Mayweatherów wprowadza nas zjazd rodzinny z okazji przyjęcia zaręczynowego. Meksykańskie otoczenie, piękna pogoda, relaks i radość ze spotkania przyćmią kształtujące relacje sekrety członków rodziny. Jedenaścioro bohaterów daje spore pole do popisu i Kit Frick świetnie pokazuje jak bardzo łatwo w takim otoczeniu o patologiczne zachowania. Jeśli doliczymy nieobecnych dziadków, którzy są w stanie sprawować kontrolę nawet tak, gdzie ich nie ma robi się ciekawie. W tle pojawia się tajemnicze zaginięcie sprzed lat. Takie wydarzenie towarzyszy kolejnemu pokoleniu Mayweatherów. Jeden z członków rodziny znika na przyjęciu zaręczynowym. Kogo brakuje? Co doprowadziło do jego śmierci?

Akcja toczy się tu, a nawet trzytorowo. Główny trzon wydarzeń stanowi wyjazd do Cancun, czyli miejsca niezwykle urokliwego, zapewniającego kontakt z oceanem, sportami wodnymi, a w drogim hotelu goście mogą rozkoszować się kolejnymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Obserwujemy bohaterów od przylotu na lokalne lotnisko, mierzenia się z kontrolą, upałem i niewygodami pobytu w miejscu, w którym nikt nie traktuje ich jak vip-ów. Dopiero dotarcie do luksusowego hotelu pozwala im odetchnąć. Teraźniejszość, w której toczy się śledztwo jest na dalszym planie. A na trzecim znajdują się wydarzenia z przeszłości, skrywane przez bohaterów tajemnice. Niektóre sięgają kilkadziesiąt lat wstecz. Z nich wyłania się obraz rodziny, w której istnieją zadziwiające relacje. Sporo z nich jest tylko w postaci wspomnienia lub wyjaśnienia wyborów kulinarnych. Mnie szczególnie uderzyła tu niesamowita kontrola nieobecnych dziadków nad wszystkimi członkami rodziny. Niby ich nie ma, ale i tak każdy czuje w pewien sposób, że nie może zjeść czegoś, co sprawiłoby im przykrość.
Ze wzglądu na to, że wyjazd toczy się wokół zaręczyn mamy tu połączenie dwóch rodzin, czyli odmiennych sposobów patrzenia na świat różnych wartości, doświadczeń, ale też i tajemnic. Gra pozorów może być walką o wejście do bogatej rodziny albo zwyczajnie znalezieniem w końcu osoby, z którą dzieliłoby się codzienne troski i wyzwania.
Każdy z bohaterów jest tu inny, ma bagaż doświadczeń. Niektórzy zmagali się z przemocą, inni doświadczyli choroby bliskiej osoby, straty, poczucia niepewności. Każdy też w jakiś sposób ma nieprzepracowane emocje. Połączenie tego z rozrastaniem się rodziny może doprowadzić do szeregu nieporozumień. Pisarka buduje napięcie podsuwając spojrzenie każdego z bohaterów. Zobaczymy jak ich zachowanie determinują skrywane przez nich sekrety oraz podejrzenia wobec innych. Do tego nie wiemy na początku, kto zaginął. Śledzimy relacje wszystkich ze wszystkimi, dostrzegamy w tych relacjach motywy. Wydaje nam się, że gdy poznamy ofiarę łatwiej będzie nam wskazać sprawcę. Nic bardziej mylnego. Z każdą stroną przybliżamy się do znalezienia sprawcy i wyjawienia tajemnicy, za którą zapłacił życie. Zakończenie pozwala na odkrycie wszystkich sekretów rodziny, co zdecydowanie może wywrócić relacje między poszczególnymi postaciami. A to daje duże pole do popisu i stworzenia kontynuacji.
Tytuł „The Reunion” wywołał u mnie dwa skojarzenia: Agatha Christie i Guillaume’a Musso. Mamy zbrodnię i tajemnicę do wyjaśnienia. Akcja toczy się wokół małej grupki osób, której sekrety są ujawniane. W obu przypadkach zbrodnia pojawia się na początku książki, aby stopniowo pokazać tajemnice. Do twego do całego śledztwa idealnie pasuje cytat z książki Guillaume’a Musso o tym samym tytule i z wątkiem tajemniczego zaginięcia sprzed 25 lat (taki także pojawia się w powieści Kit Frick):
Mocno wierzyłem w maksymę Garcíi Márqueza: "Każdy ma trzy życia: życie publiczne, życie prywatne i życie sekretne"”.
Powieść Kit Frick to historia z jednej strony prosta, z akcją toczącą się wokół jedenaściorga bohaterów, a z drugiej obrasta w nawiązania do innych książek, przemycania motywów, pokazywania ważnych problemów społecznych, wśród których przemoc jest bardzo ważna i prowadzi do traumy, z którą przez wiele lat bohaterzy muszą się zmagać.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz