piątek, 6 września 2024

Maria V. Snyder "Poison Study"


Zawsze, absolutnie zawsze trzeba mieć nadzieję na odmianę losu. Taka postawa może dać nam siły na walkę z przeciwnościami, pozwolić na osiąganie niesamowitych rzeczy w dziedzinie, w której mamy talent. Nawet jeśli mentalnie znajdujemy się w ciemnym lochu, w którym leżymy we własnym łajnie nie można wierzyć w odmianę losu. Czasami wystarczy czekać na szczęśliwy zbieg okoliczności lub podaną nam życzliwą rękę. Taki problem podsuwa nam „Poison Study” Marii V. Snyder.
Do historii wchodzimy przyglądając się sytuacji, w której znalazła się zamknięta w pałacowych lochach Yelena. Po roku oczekiwania na karę śmierci w końcu doczekała się chwili wykonania wyroku. Idzie przed oblicze Valka, szefa osobistej ochrony komendanta i dowódcy sieci wywiadu na Terytorium Iksji, czyli państwa, które powstało po obaleniu monarchii. Kobieta dostaje propozycję nie do odrzucenia: zamiast natychmiastowej egzekucji taką odroczoną w czasie, czyli ma zostać testerką jedzenia. Wybiera życie w niepewności i zależności od zwierzchników. Uważna nauka, szybko nabywane umiejętności sprawiają, że ma okazję stać się świetną specjalistką. Posiadane przez nią skrywane umiejętności magiczne pozwalają na odkrycie ważnych tajemnic.
„Poison Study” to historia Yeleny, która doświadczyła w życiu wielu tragedii. Wychowywana w sierocińcu zorganizowanym przez jednego z dowódców, kształcona, aby móc wypełniać swoją rolę, ale z powodu buntowniczej natury zdeklasyfikowana i oddana w ręce lubieżnego i przemocowego syna zwierzchnika. Bita i gwałcona broni się. Wtedy w akcie desperacji zabija swojego oprawcę i tym sposobem staje się morderczynią skazaną na karę śmierci. Pobyt w lochu nie jest łatwy. Odbiera jej resztki poczucia godności, serwuje całe mnóstwo przemocy. Kiedy dostaje szansę na życie nie waha się nawet przez chwilę, aby skorzystać z tej szansy, bo ona daje jej możliwość zawalczenia o wolność. Aby tego dokonać musi przede wszystkim przeżyć, czyli być perfekcyjną testerką żywności. Wykrywanie trucizny w posiłkach okaże się zadaniem bardzo niebezpiecznym. Do tego szybko przekona się, że niektórych substancji nie da się tak łatwo wychwycić. Ich działanie też jest niedostrzegalne do czasu, a samo „zatrucie” ma inne efekty.
Maria V. Snyder pod płaszczykiem fantasy serwuje nam ciekawą opowieść o rewolucji, dyktaturze, grze pozorów, manipulacji, walce o władzę, niewolnictwie, a także pragnieniu wolności, sile miłości, współpracy. Opowieść jest mroczna. Bohaterzy narażeni są na wiele niebezpieczeństw, poddawali cierpieniu, zmuszani do wielkiego wysiłku. Wykreowany świat jest brutalny. Pozostałości po złej monarchii ciągle odbijają się echem i rządzący kapitan musi zachować czujność, aby kolejnym pokoleniom żyło się lepiej. Dyktatura wojskowa to ciągłe życie w strachu, bo nie ma tu miejsca ma empatię i zrozumienie oraz sprawiedliwość. Niestety nowe przepisy także mają wiele wad, bo przewidują karanie osób zabijających w obronie własnej, czyli takich jak Yelena, a do tego mamy tu środowiska uprzywilejowane, czyli takie jak w przypadku oprawców bohaterki. Oni traktują ludzkie życie przedmiotowo, jednostki potrzebne są im do realizowania własnych celów. Ludzkie słabości są tu wykorzystywane do manipulowania jednostkami. Zarządzający poszczególnymi dystryktami zachowują się jak władcy mający pełnię władzy, mimo że podlegają władzy komendanta, dla którego pracuje bohaterka. Trzeba być bardzo uważnym, aby w takim świecie przetrwać i zgromadzić wokół siebie ludzi gotowych pomóc. Tylko czy Yelenie może się to udać? Jakie umiejętności będą potrzebne do przeżycia? Jakie niebezpieczeństwa na nią czekają?
Trudny surowego życia urozmaicane są tu dwoma ważnymi świętami dającymi mieszkańcom Iskji wytchnienie: Święto Lodu oraz Święto Ognia. Do tego zawieranie umów z innymi krainami wymaga odpowiedniej oprawy i wówczas także pojawiają się uczty dające nadzieję na odmianę losu. Możemy zauważyć, że po obaleniu monarchii ludziom żyje się lepiej, ale jeszcze wiele jest do zrobienia. Kapitan jest tu jednostka zdającą sobie sprawę, że nie jest idealnie.
„Poison  Study” Marii V. Snyder to ciekawe i wciągające fantasy podsuwające wiele współczesnych problemów w kostiumie opowieści o przemianach po rewolucji.
Zapraszam na stronę wydawcy



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz