sobota, 30 grudnia 2023

Monika Suska "Fakty i plotki o syrenkach"


Syrenki to istoty niesamowicie różnorodne. Baśnie, legendy i mity podsuwają nam sporą ilość obrazów. Do tego całkiem sporo dowiemy się o nich z filmów i gier. Wszystkie łączy to, że są pół człowiekiem i pół rybą. Są tak popularne, że w wielu państwach znajdziemy nie tylko opowieści o nich, ale też pomniki reprezentujące je. Dziś kojarzą nam się bardziej z gotową do poświęcenie postacią wykreowaną przez Hansa Christiana Andersena niż z mitologicznymi przebiegłymi femme fatale będącą kobieto-ptakiem uwodzącymi śpiewem nieuważnych żeglarzy. Rzymskie poddania zmieniły spojrzenie i wizerunek tych postaci. To właśnie wtedy zyskała ona cechy nimfy morskiej z rybim ogonem. Z czasem przytemperowany został też jej charakter.
Monika Suska znana z serii „W Robaczkowie” zabiera nas do świata tych mitycznych istot w wersji rzymskiej. Dowiemy się z książki, co łączy takie syreny. Przy okazji przyjrzymy się różnorodnym zwierzętom, które możemy zobaczyć pod wodą i tym, które trafiły tu przypadkowo. Zajrzymy do prehistorii syren, poznamy jaskiniowych przodków. Teorii ich początków jest wiele. Jedną z rozkładówek poświęcono istotom podobnym do syren. Wyprawa na targowisko stanie się pretekstem do śledzenia zachowań bohaterów, przyjrzenia się jak bardzo są różnorodne, co lubią jeść. Jest tu sporo miejsca na fantazję. W publikacji poruszono też temat sportu, nauki śpiewu, wynalazków, sekretów, szkoły, nauki, sprzątania, zabawy, wakacji, hobby, śnienia i straszenia. Każdy element życia syren jest tu troszkę podobny do naszego ludzkiego.
„Fakty i plotki” to seria interesujących publikacji, w których mamy sporo miejsca na fantazjowanie. Każda publikacja zawiera piękne i bogate w szczegóły ilustracje pozwalające lepiej przyjrzeć się smokom, samochodom, kosmicznym piratom i syrenkom. Pod pretekstem fantastycznych opowieści autorzy przemycają sporą dawkę wiedzy o świecie, ale też zachęcają do poruszenia wyobraźni, zastanowienia się jak świat wyglądałby, gdyby udało nam się wykorzystywać odpady do poprawiania wyglądu świata. Recykling, empatia i dbanie o innych to tematy powracające w każdym tomie. Każda lektura z serii ma solidne kartonowe strony i piękne ilustracje stworzone przez znanych i nagradzanych rysowników. Rysunki są tu pełne akcji, co zdecydowanie zachęci do opowiadania o tym, co dzieje się na ilustracjach. Jak we wszystkich książkach z serii „Fakty i plotki” mamy tu niewielką ilość tekstu i bogate w szczegóły ilustracje. Dzięki niewielkiej ilości tekstu pozwala na swobodne oswajanie się z książką oraz ćwiczenie opowiadania o niezwykłych wyczynach jej bohaterów. Mali czytelnicy będą mogli odkrywać motywy literackie, przetwarzać je po swojemu, bawić się skojarzeniami, a do tego poznawać różne role bohaterów poszczególnych tomów w naszej kulturze. Wielość szczegółów pozwala na zabawy w wyszukiwanie przedmiotów na ilustracjach, dzięki czemu będziemy ćwiczyć spostrzegawczość. Wielkim plusem książki są solidne strony, duży rozmiar, ilustracje znajdujące się na podwójnych stronach, co pozwala na koncentrowaniu się na konkretnej tematyce. Rewelacyjna książka do pracy z logopedą i wspólnego czytania oraz opowiadania. Zdecydowanie polecam.
Zapraszam na stronę wydawcy
















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz