Etykiety

poniedziałek, 15 maja 2023

Artur Nowicki "Fakty i plotki o autach"


Samochody stały się częścią naszej codzienności. Bez nich ani rusz. Wiemy jak bardzo ułatwiają nam życie, jak zmieniły świat ludzi, ale jak wygląda świat, w którym istnieją wyłącznie auta, a my jesteśmy jedynie istotami żyjącymi w alternatywnym świecie? O tym opowie Wam Artur Nowicki w książce „Fakty i plotki o autach”.
Ilustrator znany jest też z ilustracji do polecanych przeze mnie książek Grażyny Bąkiewicz z serii „Ale historia”, Magdaleny Zarębskiej „Leonard w domu” i takich publikacji jak „Co jest w środku? Pojazdy”, „Opowiem ci, mamo, co robią auta”, „Opowiem ci, mamo, co robią statki”, „Opowiem ci, mamo, co robią samoloty”, „Opowiem ci, mamo, co jeździ na dwóch kołach”, Opowiem ci, mamo, co robią pociągi” i „Rok na placu budowy”. W jego ilustracjach przeważa tematyka związana z różnego rodzaju pojazdami.
„Fakty i plotki o autach” otwiera podgląd miasta aut. Widzimy tu znane ze świata ludzi miejsca: teatr, sklepy, park, muzeum, ratusz, hotel, halę targową i wiele innych. W każdym z nich dzieje się wiele, bo bohaterzy spieszą do codziennych obowiązków. Do tego zdarzają się wypadki i pożary. W każdym zakątku coś się dzieje. Dowiemy się też, że na kolejnych stronach przyjrzymy się dokładniej wybranym miejscom. Na początku będzie to spotkanie z projektantem. Młodzi czytelnicy krok po kroku zobaczą jak wygląda tworzenie aut. Poznają też rodzaje nadwozi i wybiorą się na pokaz mody dla samochodów. Z takich plotkarskich ciekawostek mamy tu opowieść o wykopaliskach i podróżach w czasie. Autor świetnie bawi się skojarzeniami z archeologią i tworzeniem prehistorycznych modeli. Przyjrzymy się też temu, w jaki sposób zmieniał się wygląd samochodów. Pokazanie podróży w przyszłość stanie się pretekstem do poruszenia kwestii tworzenia ekologicznych pojazdów. Pomysłów jest tu sporo. Rysownik podsuwając różne rozwiązania zachęca dzieci do fantazjowania, a to pierwszy krok do tworzenia wynalazków, zastanawiania się, w jakim otoczeniu chcemy żyć, czy realne są podróże w kosmos i co mogą nam dać.
Razem z pojazdami wybierzemy się do szkoły i zobaczymy jak ważna jest nauka zasad poruszania się w przestrzeni publicznej. Nie zabraknie tu także biblioteki, w której można znaleźć sporą dawkę wiedzy, ale też i ciekawe lektury pozwalające na przeżywanie interesujących przygód. Rysownik puszcza tu oczko do bardziej doświadczonych czytelników podsuwając tytuły książek o przygodach samochodów lub robotów. Z kolei wizyta na szkolnym boisku stanie się pretekstem do doskonalenia umiejętności jazdy w trudnych warunkach.
Fantastyczną rozkładówką jest ta przenosząca nas do parku samochodowego. Zobaczymy, że auto nie stronią od koncertów, a nawet zabaw w piaskownicy i nagradzania pojazdów służb ratunkowych i porządkowych za ich pracę. Znajdziemy tu też garaż na drzewu, miniaturowy tor wyścigowy i domek wrony, w którym schował się mały pojazd.
Na kolejnej rozkładówce poznamy losy pewnego auta: od zaprojektowania i wyprodukowania go, przez edukację i pracę po starość w parku seniora. W książce nie zabraknie też tematu rekonstruowania modeli, które wyszły z użycia, lakierowania, tworzenia ozdobnej karoserii. Do tego dowiemy się jak ważne jest odpowiednie oświetlenie, zachowanie ostrożności, dostosowanie szybkości jazdy do warunków panujących dookoła.
Publikacja Artura Nowickiego jest interesująca. Rysownik podsuwa sporą dawkę wiedzy o świecie, ale też zachęca do poruszenia wyobraźni, zastanowienia się jak świat wyglądałby, gdyby udało nam się wykorzystywać odpady lub rośliny do produkcji paliwa.
„Fakty i plotki o autach” to solidna, kartonowa książka dla najmłodszych. Świetnie sprawdzi się w przypadku przedszkolaków zainteresowanych samochodami. Zdecydowanie zachęci do opowiadania o tym, co dzieje się na ilustracjach. Jak we wszystkich książkach z serii „Fakty i plotki” mamy tu niewielką ilość tekstu i bogate w szczegóły ilustracje. Zdecydowanie polecam.










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz