Etykiety

sobota, 6 maja 2023

Gra: Reiner Knizia "Reakcja Łańcuchowa"


„Reakcja Łańcuchowa” to kolejna gra Reinera Knizia, która pozwala na rozwijanie wyobraźni przestrzennej, koncentracji, planowania, spostrzegawczości i bez problemu zmieści się do torebki lub plecaka. Niedługa rozgrywka dla od 2 do 4 graczy od ósmego roku życia będzie ciekawą propozycją na spędzenie czasu. Mamy tu ciekawe, o unikatowych kształtach i kolorowe elementy, które nie należą di gubiących się łatwo. Kafelki najczęściej używane w grze są trwałe, kartonowe i łatwo się je tasuje oraz układa. Żetony bonusów są z cieńszego materiału, ale to nie przeszkadza, ponieważ nie są tak często używane jak główne kafelki. W pudełku znajdziemy 90 kwadratowych kafelków, 20 żetonów bonusowych i 4 żetony koloru.
„Reakcja Łańcuchowa” to gra testująca spostrzegawczość i umiejętność przewidywania konsekwencji. Mamy tu sporo zabawy strategicznej. Gracz na początku dostaje jeden kafelek i układa w taki sposób, aby uruchomić wpływ na kafelki znajdujące się na planszy.
Planszę układa się z 40 przetasowanych kafelków (5 kolumn po 8 kafelków). Kafelki muszą być ułożono losowo, ułożenie cyfr także powinno być w różne strony. Każdy z graczy dostaje żeton koloru, którego nie może ujawnić innym graczom. Każdy dobiera jeden kafelek ze stosu jaki pozostał. Cała zabawa polega na przystawianiu kafelków, zabieraniu pasujących i przesuwaniu pozostałych. W czasie jednej rundy można zebrać kilka kafli (dokładna instrukcja w pudełku z grą).
Każdy kafelek ma konkretny kolor i wartość punktową. Do tego każdy z graczy ma indywidualny, ukryty bonus za zbieranie kafelków konkretnego koloru. Poza tym w grze są wspólne żetony bonusów, o których realizację ścigają się wszyscy gracze. Gra kończy się, kiedy wyczerpie się stos kafli lub jedna z pięciu kolumn będzie pusta.
Zasady są łatwe. Do tego jak w przypadku każdej gry Reinera Knizii mamy przejrzystą instrukcję, proste wyjaśniania. Mamy tu zabawę praktycznie dla każdej grupy wiekowej , która potrafi dopasować kolory i kształty. Wydawca przewidział, że jest to gra od ósmego roku życia, ale uważam, że bez problemu poradzą sobie z nią także przedszkolaki. Zwłaszcza, że mamy tu mechanizmy znane z wielu gier na tablety. Plusem jest tu gra w większym towarzystwie, czyli wchodzenie w reakcję z innymi. Zobaczymy, że nie tylko nasze ustawienie jest ważne, ale i wykorzystanie szans jakie stwarzają swoimi ruchami przeciwnicy. W wygraniu pomoże też zauważenie, co zbierają inni. „Reakcja Łańcuchowa” to ciekawa gra uświadamiająca młodym graczom jak ruchy innych wpływają na nasze szanse i decyzje. Poza rozwijaniem spostrzegawczości i myślenia strategicznego mamy tu też kształtowanie relacji społecznych.
Sama rozgrywka jest szybka i trzyma w napięciu. Ze względu na duży wpływ decyzji innych oraz losowości jest duża rozgrywalność.

















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz