Etykiety

czwartek, 14 kwietnia 2016

Kathy Hoopmann "Wszystkie koty maja zespół Aspergera"http://www.wydawnictwolinia.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=43&category_id=14&vmcchk=1&option=com_virtuemart&Itemid=16
Kathy Hoopmann, Wszystkie koty maja zespół Aspergera, il. Kathy Hoopmann, tł. Ulisses Zalewski, Warszawa „Linia” 2012
Zespół Aspergera (należący do spektrum autyzmu) jest jednym z coraz częściej diagnozowanych zaburzeń obejmujących upośledzenie umiejętności społecznych, trudności w akceptowaniu zmian, ograniczoną elastyczność myślenia przy braku myślenia umysłowego, obsesyjnymi zainteresowaniami. Od autyzmu dziecięcego różni się bardziej prawidłowym rozwojem mowy i funkcji poznawczych. Często dorosłym trudno zrozumieć, dlaczego dziecko funkcjonuje inaczej i na czym owa odmienność polega, przez co trudno im wyjaśnić dzieciom, dlaczego ich rodzeństwo lub kolega inaczej się zachowuje.
Świetnym materiałem pomagającym przybliżyć otoczeniu zaburzenia są książki Kathy Hoopmann. Jedną z nich jest piękny album „Wszystkie koty maja zespół Aspergera” zawierający wiele pięknych zdjęć kotów. Na każdej stronie znajdziemy pięknego kociaka i jedno zdanie przybliżające czytelnikom czym jest Zespół Aspergera. Dowiemy się między innymi, że pierwsze oznaki pojawiają się już we wczesnym dzieciństwie. Takie dzieci lubią być blisko kochanych, ale nie lubią być dotykane, na swój sposób postrzegają świat oraz mogą mieć jakiś bardzo wrażliwy zmysł. Wszystkie wymienione cechy przedstawiają osoby z zaburzeniami w tak sympatyczny sposób, że wywołują pozytywne emocje i pozwalają w łatwy sposób przybliżyć problemy, z jakimi borykają się osoby z ZA, zrozumieć ich sposób nawiązywania relacji z ludźmi.
W książkach Kathy Hoopmann uwagę przykuwa niesamowita prostota oraz estetyzm. W książce otrzymujemy niewiele informacji, ale za to tych bardzo ważnych, które są w stanie przyswoić sobie dzieci.
Na pewno nie jest to książka dla osób poszukujących bardziej specjalistycznej wiedzy, ale na pewno doskonale sprawdzi się wśród dzieci, młodzieży, najbliższej rodziny lub rówieśników, którym czasami trudno wyjaśnić na czym polega zespół Aspergera.
Wielkim plusem jest solidna oprawa, śliskie strony, bardzo dobre szycie. Całość sprawia wrażenie pięknego albumu ze zdjęciami kotów, dlatego dla małych czytelników obcowanie z książką jest przyjemne.
Książkę polecam zarówno przedszkolakom, uczniom, jak i osobom dorosłym. Może być interesującym materiałem na zajęcia ze studentami, którym chce się przybliżyć czym jest ZA. Takie obrazowe wprowadzenie pozwoli zainteresować omawianym tematem.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza