Etykiety

sobota, 2 kwietnia 2016

Dorota Sumińska "Dlaczego hipopotam jest gruby? Sekrety nie tylko świata zwierząt" il. Joanna Żero

Dorota Sumińska, Dlaczego hipopotam jest gruby? Sekrety nie tylko świata zwierząt, il. Joanna Żero, Kraków „Wydawnictwo Literackie” 2016
Jeśli Wasze dziecko szczególnie kocha słowa: „dlaczego”, „a po co”, „kto”, „czy”, „skąd” to dopiszcie sobie do listy zakupów książkę „Dlaczego hipopotam jest gruby? Sekrety nie tylko świata zwierząt”. W tej lekturze mali odkrywcy znajdą odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Ze względu na to, że przedszkolaki i uczniowie klas początkowych szkoły podstawowej zwracają uwagę na wygląd opowiem o pierwszym wrażeniu. Solidna, matowa oprawa z wypukłymi błyszczącymi literami, które są zachęto do głaskania książki. Nurkujący hipopotam, przepływająca ryba zachęcają do otwarcia książki. A tam w środku znajdziemy całe mnóstwo hipopotamów narysowanych białą linią na niebieskim tle. Wszystkie aż proszą się o policzenie! Przewracamy dwie kartki i spotykamy tańczącą żabę, a na kolejnej hipopotam w spódnicy z wodnych roślin. Dalej zobaczymy kruka grzecznie siedzącego przy stole, jedzącego mięso, warzywa i pijącego coś z kieliszka. Nieco dalej zobaczymy główkującego misia, grupkę psów, nosorożca, kurę dziergającą szalik, szpaka jedzącego czereśnie, myszy podkradające ser, szczura, pchłę jako zwyciężczynię zawodów, pszczołę i tak dalej. Na każdej kartce dziecko ma na czym zawiesić wzrok, a ilustracje nawiązują do jednego z pytań.
W tej książce nie znajdziemy fabuły, ale za to wiele pytań i odpowiedzi na nie. Dzięki temu nie musimy używać zakładek i czytać książkę wyrywkowo. Może nam się wydawać, że te pytania są bardzo chaotyczne, ale to tylko pozór. Wiele połączono w logiczne ciągi, takie, które wymyśliłoby dziecko. Wielkim plusem jest dziecięca naiwność pytań i dotyczą świata, który może być w zasięgu małego odkrywcy. Z tego powodu znajdziemy pytania o koty, myszy, krety, bakterie, bociany, dżdżownice, gołębie, kleszcze, jaskółki, krowy, króliki, mrówki i wiele innych zwierząt, również z odległych krain, czyli słonia, małpy, hipopotamy, a także roślin takich jak pokrzywa, czy własnych odczuć jak głód. Podchwytliwe pytania ciekawskich dzieci stają się doskonałym pretekstem do odkrywania świata i autorka (lekarz weterynarii), Dorota Sumińska, robi to pokazuje rodzicom drogę. Czasami zastanawiamy się w jaki sposób opowiedzieć o różnych zjawiskach dzieciom. W tej książce znajdziemy nie tylko gotowy materiał, ale będzie ona też wskazówką, jak na nowo zacząć dziwić się światem i szukać prostych odpowiedzi.
Z własnych doświadczeń wiem, że dzieci uwielbiają książki, w których pojawiają się pytania odnoszące się do świata i mogą znaleźć w niej odpowiedź. Po tej lekturze na pewno sięgniemy po pierwszą część „Dlaczego oczy kota świecą w nocy?”.
„Dlaczego hipopotam jest gruby?” to na pewno świetna lektura dla przedszkolaków oraz uczniów szkoły podstawowej i to nie tylko tych z pierwszych klas. Mogą się niż zainteresować i szóstoklasiści, którzy znajdą w niej wiele informacji przydatnej w czasie testów kończących szkołę.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza