Etykiety

piątek, 8 kwietnia 2016

Kathy Hoopmann "Wszystkie psy mają ADHD"http://www.wydawnictwolinia.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_zapowiedzi.tpl&product_id=63&category_id=8&vmcchk=1&option=com_virtuemart&Itemid=12
Kathy Hoopmann, Wszystkie psy mają ADHD, il Kathy Hoopmann, tł. Ulisses Zalewski, Warszawa „Linia” 2013
„Wszystkie psy mają ADHD” Kathy Hoopmann to książka dość nietypowa. Wyróżnia się już samym kształtem. Niewiele mamy na rynku publikacji kwadratowych. Kiedy otworzymy książkę rzuci nam się w oko, że na każdej stronie znajdziemy w niej zdjęcia psów. Niedługie wprowadzenie pozwala czytelnikowi wejść w świat zaburzenia. Na kolejnych stronach znajdziemy już zdjęcia uroczych czworonogów z jednozdaniowym opisem kolejnych cech występujących u ludzi z ADHD. Dowiemy się między innymi, że pierwsze cechy można dostrzec już po narodzinach, takie dzieci sypiają zdecydowanie mniej niż inne, inaczej wygląda nauka chodzenia i sposobu poznawania świata oraz funkcjonowania w nim. Zdanie połączone razem ze zdjęciem brzmią bardzo poetycko i sprawiają, że czujemy niesamowitą sympatię do osób, które wcześniej(widziane z innej perspektywy) mogły nas drażnić.
Książka jest przyjemną lekturą, w której świat możemy zabrać nasze pociechy. Dzięki prostocie, budzeniu pozytywnych emocji mogą one lepiej zrozumieć swoich rówieśników oraz siebie lub rodzeństwo, a dorosłym otworzyć się na świat dzieci i dorosłych inaczej funkcjonujących.
Mojej córce bardzo spodobała się ta książka. Znajduje w niej to, co lubi: zwierzęta (a konkretnie psy). Każde z nich jest na swój sposób przyciągające, budzące sympatię, wywołujące uśmiech. Każde wygląda inaczej, a wszystkie łączy niesamowita ciekawość otoczenia, pęd za odkrywaniem świata, upór, oddanie, niesamowita emocjonalność.
Na ostatnich stronach znajdziemy informacje o kilku ośrodkach, organizacjach i poradniach, w których możemy znaleźć pomoc dla osób z ADHD.
Całość niezwykle prosta, wyrazista, skierowana do dzieci i młodzieży, którym chcemy przybliżyć, z jakimi problemami borykają się ich rówieśnicy lub rodzeństwo. Polecam każdemu dziecku, ponieważ oglądanie zdjęć, czytanie sprawia dużą przyjemność, a przy okazji pozwala na poznanie zaburzenia.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza