Etykiety

piątek, 22 kwietnia 2016

Grzegorz Gortat i in. "Opowieści biblijne" il Anna Gensler

Grzegorz Gortat i in., Opowieści biblijne, il Anna Gensler, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2016
"Biblii" w tym i w ubiegłym roku trafiło do nas sporo. Zawsze wtedy jestem bardzo ciekawa tego, w jaki sposób kolejni autorzy poradzili sobie z tekstem, który nie jest łatwy i sprawia, że przez przybliżenie, uproszczenie często traci duchowy sens i konkretny religijny wymiar. Wydawnictwo Nasza Księgarnia przygotowało pod tym względem książkę niezwykłą. Jej niezwykłość polega na skierowaniu do ludzi chcących wprowadzać dzieci w świat wiary chrześcijańskiej i oparciu o „Pismo Święte” oraz na opowiedzeniu najważniejszych historii przez znanych pisarzy: Grzegorza Gortata, Grzegorza Kasdepke, Marię Ewę Letki,. Jarosława Mikołajewskiego, Joannę Papuzińską, Elizę Piotrowską, Wojciecha Widłaka, Marcina Wrońskiego oraz wzbogaconą prostymi, niemal dziecięcymi ilustracjami Anny Gensler, przyciągającymi odmiennością, mieszanymi stylami, prostotą i wkomponowaniem w tekst. Wielość autorów sprawia, że całość nabiera specyficznego uroku, z jakim może spotkać się dorosły czytelnik w pierwowzorze.
Tradycyjnie całość podzielono na Stary i Nowy Testament. Mali czytelnicy w „Opowieściach biblijnych” znajdą opisy stworzenia świata, historię o Adamie i Ewie oraz ich grzechu, Kainie i Ablu, potopie, Wieży Babel, Abrahamie, śnie Jakuba, Józie i jego braciach, Mojżeszu, Jozuem, Salomonie, Dawidzie i Goliacie, Samsonie, Hiobie, Danielu, Jonaszu, Janie Chrzcicielu, narodzinach Jezusa, powołaniu apostołów, rozmnożeniu pokarmu, cudach Jezusa, chodzeniu po wodzie, wjeździe do Jerozolimy, wypędzeniu kupców ze świątyni, najpopularniejsze przypowieści opowiedziane przez Jezusa, ukrzyżowaniu i zmartwychwstaniu. Wszystkie opowieści bardzo proste, obrazowe, odsłaniające indywidualny styl autora i pozwalające lepiej poznać jedno z ważniejszych pism naszej kultury. Każda z opowieści niesie przesłanie, które dziecko może łatwo wprowadzić w życie, może stać się pretekstem do dyskusji na tematy religijne oraz moralne. Bardzo krótkie i wieloznaczne sceny z „Biblii” tu nabierają baśniowej otoczki, dzięki czemu są łatwiejsze w odbiorze. Kilkuzdaniowa opowieść rozrasta się do rozmiarów pozwalających dzieciom wyobrazić sobie świat przedstawiony, poruszane problemy. O treści Wam nie będę pisała, bo każdy średnio wykształcony człowiek zna postacie i wydarzenia nie tylko z „Biblii”, ale i z licznych dzieł sztuki odwołujących się do „Pisma Świętego”.
Jak na wielość autorów i odmienne style opowiadania całość jest dobrze zgrana i czyta się bardzo przyjemnie (przeczytałyśmy w jeden wieczór). Język jest tak dobrany i dopasowany, że czytanie na głos nie sprawia problemu. Do tego duża czcionka, niedługie rozdziały sprawiają, że dziecko chętnie słucha kolejnych opowieści oraz można robić przerwę na dyskusje. Na górze stron podano źródło, jakim autorzy inspirowali się. Będzie to wskazówka dla starszych dzieci, gdzie mogą znaleźć zapisy znanych wydarzeń. Pozwoli też oswajać małego czytelnika z zapisem odsyłającym do poszczególnych zdań lub fragmentów, co jest bardzo przydatne w odczytywaniu pisanych dzieł kultury (literatury pięknej oraz naukowej).
Całość oprawiono w solidną, matową oprawę, a tekst wydrukowano na grubym, bardzo dobrze zszytym papierze, dzięki czemu książka może długo posłużyć małym czytelnikom. Ilustracje mogą stać się ciekawą inspiracją do własnych, wyjątkowych prac utrwalających biblijne wydarzenia.
Książkę szczególnie polecam dzieciom z rodzin chrześcijańskich. Wybrane opowieści dobrano tak, aby były obecne w różnych odmianach „Biblii” (katolickiej, prawosławnej, protestanckiej, itd.). Pojawiające się motywy należą do najpowszechniejszych i najczęściej obecnych w dziełach z minionych epok, dlatego książka będzie tez dobrym wstępem do studiowania naszej kultury.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza