Etykiety

środa, 20 kwietnia 2016

Bożena Forma i Anna Przepióra "Poznajemy zawody. Część II" il. Dorota PrończukBożena Forma, Anna Przepióra, Poznajemy zawody. Część II, il. Dorota Prończuk, Kraków „CEBP” 2016
Wiek przedszkolny to czas intensywnego odkrywania otoczenia, poznawania świata dorosłych, zadawania pytań, szukania odpowiedzi. Wtedy pokazujemy dzieciom czym są role społeczne, czym zajmują się dorośli, co można robić, w co bawić. Dzieci fascynuje wchodzenie w role dorosłych. Mogą wówczas ćwiczyć wiele umiejętności, patrzeć na świat z innej perspektywy i czuć się dorosłe.
Bardzo pomocnym materiałem są książki z serii „Poznajemy zawody”. W części drugiej dzieci poznają takie zawody jak: kucharz, weterynarz, ogrodnik, kolejarz, krawcowa. Są to bardzo proste zawody, w które dzieciom bardzo łatwo naśladować. Każdy rozdział powiada wprowadzenie pozwalające wytłumaczyć przedszkolakom na czym polega codzienna praca danej osoby. Po takim wprowadzeniu dzieci mają przerwę w postaci aktywnego poznawania zawodu, zabaw w kąciku tematycznym, wcielania się w rolę. Autorki podają propozycje interesujących zabaw. Nie zabraknie tam zagadek, wierszyków, quizów, informacji o narzędziach, maszynach, otoczeniu, krzyżówek, kolorowanek, ćwiczenia motoryki małej przez rysowanie szlaczków. Na końcu książki znajdziemy estetyczne, kolorowe, śliskie pomoce dydaktyczne pozwalające na tworzenie opowieści o kolejnych wykonywanych czynnościach. Dzięki nim dzieci uczą się zależności przyczynowo skutkowej. Wszystkie karty z książki można wyrywać i wpinać do segregatorów z materiałami do pracy z przedszkolakami.
Całość jest bardzo dobrze przemyślana, poszczególne zabawy zaplanowane w taki sposób, aby siedzenie przy stoliku nie było zbyt długie, a aktywna zabawa interesująca oraz wymuszająca współpracę między dziećmi. To wszystko sprawia, że książki „Poznajemy zawody” są bardzo dobrą pomocą dla nauczycieli przedszkolnych, szkolnych oraz rodziców. Autorki postawiły na zabawę w grupie, wplotły w nią indywidualne rozwijanie umiejętności, przez co może częściowo być wykorzystana do indywidualnej pracy z dzieckiem, ale zdecydowanie lepiej pracować w grupie. Polecam również część pierwszą, w której znajdziemy takie zawody, jak: kominiarz, listonosz, policjant, strażak i leśniczy.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz