Etykiety

sobota, 23 kwietnia 2016

Agnieszka Jaglińska "Deteltyw Tufnell i Balon. W poszukiwaniu zaginionej muszli ślimaka/ Detektive Tufnell and Balloon. The search for the missing snail Shell" il. Magdalena Gabinet

Agnieszka Jaglińska, Deteltyw Tufnell i Balon. W poszukiwaniu zaginionej muszli ślimaka/ Detektive Tufnell and Balloon. The search for the missing snail Shell, il. Magdalena Gabinet, Gdynia „Novae Res” 2016
Detektyw Tufnell jest mistrzem w rozwiązywaniu zagadek. Dzięki wielkiej spostrzegawczości, umiejętności rozmowy i pomocy swojego psa, Balona, bardzo szybko rozwiązuje zagadki. Pretekstem do nowego śledztwa może być zwykłe wyjście na spacer. Detektyw Tufnell zauważa ślimaka bez muszli. Mięczak siedzi na kamieniu i rozpacza z powodu zgubienia muszli oraz oskarżając wszystkich, z którymi miał kontakt o kradzież. Tufnell jednak tak łatwo nie rzuca oskarżeniami i każe ślimakowi opowiedzieć swoje przygody, które niemal skończyły się jego zjedzeniem: jeż chciał zrobić sobie pyszną potrawę z jagodami, chłopiec chciał ugotować obiad tacie. Później wybrudziła go burza i błoto, przez co musiał polerować muszlę, ale plamy i tak nie schodziły, dlatego oddał muszkę panu Zielonce do czyszczenia. Pan Zielonka wręcza ślimakowi czystą muszlę, a detektyw podarował mu piękną wstążkę, która będzie przypominała o sprawach, które mięczak zapomniał.
Cała opowieść napisana jest bardzo prostym językiem, pokazana jako z jednej strony zabawne przygody, a z drugiej bardzo niebezpieczne, o których wiemy, ze dobrze się skończą, bo ślimak rozmawia z detektywem.
Tekst opowieści jest napisany w języku polskim i angielskim, co ułatwi naukę języka obcego. Całość dopełniona jest pięknymi, subtelnymi, pastelowymi ilustracjami zabierającymi małych czytelników w świat przygód ślimaka i detektywa Tufnella. Całość oprawiono w solidną okładkę. Śliskie strony sprawiają, że książka jest przyjemne w dotyku i nie brudzi się tak szybko.
Z książki płynie piękne przesłanie: jeśli czegoś nie wiemy lub nie pamiętamy nie możemy siedzieć bezczynnie i rozpaczać, ale szukać rozwiązań, które mogą się okazać prostsze niż nam się wydaje.
„Detektyw Tufnell i Balon” to idealna opowieść zarówno dla przedszkolaków, jak i dzieci ze szkoły podstawowej. Połączenie niedługiego polskiego i angielskiego tekstu sprawia, że dziecko się nie nudzi i może w bardzo przyjemny sposób przyswoić sobie język obcy.
Niedługo premieraBrak komentarzy:

Publikowanie komentarza