Etykiety

środa, 27 kwietnia 2016

Stephen W. Hawking "Ilustrowana teoria wszystkiego. Powstanie i losy wszechświata"Stephen W. Hawking, Ilustrowana teoria wszystkiego. Powstanie i losy wszechświata, tł. Piotr Amsterdamski, Poznań „Zysk” 2016
Zawsze, kiedy do moich rąk trafia jakakolwiek książka Stephena W. Hawkinga czytam z wielkim zainteresowaniem. Wielkim plusem jego stylu jest prosty i opisowy język pozwalający przeciętnemu czytelnikowi zagłębić się w tajniki skomplikowanej nauki. Do tej pory miałam okazję czytać tylko po angielsku. Tym razem trafiła do mnie książka przetłumaczona na język polski, co mnie bardzo ucieszyło, ponieważ mogłam czytać razem z córką słuchającą z wielkim zainteresowaniem.
Tytuł książki „Ilustrowana teoria wszystkiego” pozornie jest bardzo mylący, ponieważ po otwarciu lektury nie zobaczymy w niej samych ilustracji, ale bardzo dużo tekstu. Dopiero kiedy zaczniemy sobie wyobrażać to, co opisuje Hawking zrozumiemy, dlaczego w tytule znajduje się słowo „Ilustrowana”. Profesor zaprasza nas do świata niezwykłego i bardzo ważnego dla nas: opisów działania naszego wszechświata (czyli wszystkiego). Skomplikowanym teoriom towarzyszy niesamowicie jasny opis, nie boi się posłużyć humorem, ale czytelnik nie znudził się, a do tego wiele analogii do życia codziennego. Znakomity przekład Piotra Amsterdamskiego sprawia, że tę popularnonaukową książkę czyta się niesamowicie przyjemnie również na głos. Całość podzielono na wykłady, które tworzą spójną całość i pozwalają czytelnikowi przyswoić sobie część uporządkowanej wiedzy. W pierwszym rozdziale czytelnicy poznają koncepcje budowy wszechświata oraz dowiedzą się jak doszło do sformułowania pierwszej kosmologii. W drugim wyjaśnia konieczność nie statyczności wszechświata, teorie Newtona i Einsteina oraz dlaczego czasami wszechświat ma nieskończoną gęstość. W trzecim poznamy czarne dziury, które większość z nas zna z programów popularnonaukowych oraz literatury SF. Hawking wyjaśnia, w jaki sposób dochodzi do powstania takich obiektów oraz jakie są tego konsekwencje. W czwartym dokładniej wyjaśnia czym są czarne dziury, jak działają, czy są takie jak nam się wydają, przez co obala wiele mitów. W piątym poznamy czasoprzestrzeń wszechświata, jej cztery wymiary. Hawking wyjaśni nam, dlaczego wszechświat ma swoje granice. W szóstym znajdziemy odpowiedź na ważne pytania o różnice między przeszłością i przyszłością, a w siódmym próby zbudowania jednolitej teorii kwantowej opisującej w spójny sposób grawitację i inne oddziaływania.
Wielkim plusem książki jest to, że obok teorii już dawno minionych, myślicieli, którzy powoli dla przeciętnego człowieka odchodzą w zapomnienia znajdują się takie znane postacie jak Arystoteles, pitagorejczycy, Kopernik. Odkryjemy jak bardzo ważne jest studiowanie pism z przeszłości, jak wiele inspiracji mogą one przynosić kolejnym pokoleniom poszukiwaczy.
„Ilustrowana teoria wszystkiego” jest świetną książką zarówno dla dzieci ze szkoły podstawowej, jak i absolwentów studiów. Będzie doskonałym materiałem dla maturzystów zdających fizykę, świetnym źródłem informacji dla miłośników literatury SF, interesującym spacerem po teoriach dotyczących wszechświata, czyli otoczenia, które jest dla nas bardziej ważne niż nam się to na co dzień wydaje.
Wielkim plusem książki jest bardzo solidna oprawa, wytrzymały, śliski papier, solidne szycie stron. To sprawia, że lektura staje się jeszcze przyjemniejsza. Nieliczne ilustracje doskonale wzbogacają całość.
Polecam wszystkim.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza