Etykiety

niedziela, 24 maja 2015

Wiesław Drabik "Wielki skarbiec bajek"http://siedmiorog.pl/wielki-skarbiec-bajek-2015.html
Wiesław Drabik, Wielki skarbiec bajek, il. Carlos Busquets, Katarzyna Kołodziej, Wrocław „Siedmioróg” 2015
Wielki skarbiec bajek zawiera „Brzydkie kaczątko”, „Calineczkę”, „Małą syrenkę” i „Ołowianego żołnierzyka” Andersena; „Białośnieżkę i Różyczkę”, „Braciszka i siostrzyczkę”, „Czterech muzykantów z Bremy”, „Gęsiareczkę”, „Grajka z Hamelin”, „Jasia i Małgosię”, „Krasnoludki”, „Królewnę Śnieżkę”, „Małego krawca”, „Panią Zimę (moja ulubiona baśń od czasów dzieciństwa), „Tomcia Palucha”, „Wilka i siedem koźlątek” braci Grimm; „Czerwonego Kapturka”, „Kopciuszka”, „Kota w butach”, „Oślą skórkę”, „Paluszka”, Śpiącą królewnę” Perraulta. Wszystkie te klasyczne opowieści przybliża nam Wiesław Drabik. Są one dość odległe od pierwotnych wersji, które już (na szczęście) dawno nie pojawiają się w oryginalnej wersji, czyli z dużą ilością lejącej się krwi (zwłaszcza te braci Grimm). Wierszowane baśnie dostosowano do wrażliwości małych czytelników i jednocześnie zachowano wersje znane nam z dzieciństwa (nie są to współczesne bardzo modyfikowane wersje), czyli nie zabraknie tam przekazu, w którym zło jest surowo karane.
Sporym plusem zbioru jest zebranie znanych nam klasycznych baśni w jednym tomie, skrócenie ich (dostosowanie do wieku) bez okrojenia treści, piękne ilustracje i średniej wielkości czcionka, która świetnie sprawdzi się podczas pierwszych prób samodzielnego czytania. Niewielka ilość tekstu na każdej stronie sprawia, że dziecko podczas czytania nie nudzi się. Kolejnym atutem jest twarda okładka, śliskie kartki, dzięki czemu jest estetyczna.
„Wielki skarbiec bajek” na pewno przypadnie do gustu przedszkolakom. W zbiorze znajdują się utwory, które chętnie poznają zarówno chłopcy, jak i dziewczynki.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza