Etykiety

wtorek, 26 maja 2015

Marcin Garbat "Historia niepełnosprawności"Marcin Garbat, Historia niepełnosprawności. Geneza i rozwój rehabilitacji, pomocy technicznych i wsparcia osób z niepełnosprawnością, Gdynia „Novae Res” 2015
„Historia niepełnosprawności” Marcina Garbata to obszerne opracowanie przybliżające nam pojęcie niepełnosprawności, elastyczności tego pojęcia w niektórych przypadkach, sposoby pomocy niepełnosprawnym i ich pozycja w społeczeństwie, powstawanie przyrządów ułatwiających funkcjonowanie oraz metod pokonywania barier fizycznych i psychicznych. Szczególnie dużo miejsca poświęcono niepełnosprawności fizycznej, dzięki czemu dokładnie poznamy etapy poznawania systemów językowych dla niemych oraz sposoby zapisywania tekstów przez niewidomych, likwidowaniu barier fizycznych, ułatwianie życia, a także rozwijanie zainteresowań (szczególnie sportów).
Publikacja jest bardzo obszerna i moim zdaniem bardzo dobrze przybliża czytelnikowi przemiany zachodzące w społeczeństwie z naciskiem na prawa niepełnosprawnych. „Historia niepełnosprawności” napisana jest prostym, zrozumiałym językiem. Całość doskonale uzupełniają liczne ilustracje oraz odsyłacze na strony skierowane do rodzin, terapeutów i osób niepełnosprawnych.
Autor uświadamia nas jak wielkie zmiany zachodziły i zachodzą w podejściu do osób niepełnosprawnych. Te same osoby, które przez wiele wieków były skazane na egzystowanie i kilkadziesiąt lat temu mogły być niesamodzielnie dziś mogą funkcjonować w społeczeństwie. Ponad to w trakcie lektury uświadamiamy sobie jak wielki na naszą kulturę ma wpływ kultury greckiej, która dążyła do perfekcji, jaką miała zapewnić eugenika. Liczne odwołania do światowych trendów, wskazywanie prekursorów prądów oraz sposobu przemycania różnorodnych idei na grunt Polski pozwala czytelnikowi odkryć społeczne postawy specjalistów.
Książka na pewno będzie przydatna w trakcie zdobywania wiedzy o niepełnosprawności, dlatego polecam ją studentom kierunków nauczycielskich, przyszłym rehabilitantom, a także socjologom badającym miejsce niepełnosprawnych w społeczeństwie. Praca naprawdę bardzo solidna i poruszająca wiele zagadnień.
Niedługo premiera 


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza