Etykiety

środa, 6 maja 2015

Szymon Nowak "Dziewczyny Wyklęte"

 
Szymon Nowak, Dziewczyny Wyklęte, Warszawa „Fronda” 2015
Szymon Nowak należy do grupy pasjonatów, którzy całą swoją energię poświęcają temu, co lubią robić. W jego przypadku są to czasy drugiej wojny światowej. W bardzo krótkim czasie opublikował kolejną książkę, która porusza drażliwe w naszej historii tematy. W ubiegłym roku do rąk czytelników trafili „Oddziały Wyklętych” oraz „Warszawa 1944. Alternatywna Historia Powstania Warszawskiego. W tym roku ukazały się „Dziewczyny Wyklęte”, a za kilka miesięcy w nasze ręce trafi „Bitwa Wyklętych”. Wszystkie te książki pisane są bardzo przystępnie i obrazowo. Fakty historyczne przeplatają przykładowe i bardzo prawdopodobne dialogi bohaterów, którzy walczyli o wolność dla Polski.
O ile mężczyznom w historii poświęca się wiele miejsca to rola kobiet zostaje przemilczana. Jeśli już któraś z badaczek odważy się o nich pisać to zostaje okrzyknięta szaloną, bo wiadomo, że rola kobiety ogranicza się do obowiązków domowych. Szymon Nowak zrobił coś bardzo ważnego dla kobiet: nie pozwolił im odejść w niepamięć. Bardzo dobrze pokazuje nam jak bardzo płeć piękna angażowała się w walkę o wolność i niepodległość. W końcu to one zaszczepiały w swoich dzieciach patriotyzm i jeśli była taka potrzeba bardzo chętnie włączały się w prace konspiracji, walki. Były niepozorne, a przy tym twarde i często bardziej odporne na ból. Często umierały bardzo tragicznie w czasie tortur UB. Książka zawiera opowieści jedynie o szesnastu kobietach, ale pozwala uzmysłowić sobie jak wiele zawdzięczamy tej ich działalności.
Pracę wzbogacono licznymi zdjęciami z tamtych czasów, dzięki czemu czytelnik może lepiej poznać ówczesne realia, problemy, dylematy, radości oraz zaangażowanie w działania wojenne. Całość (podobnie jak poprzednie prace Szymona Nowaka) oprawiono w solidną okładkę, dzięki czemu nie tylko dobrze prezentują się na półce, ale zapewniają trwałość tej ważnej pracy. Te publikacje powinny znaleźć się w każdej polskiej bibliotece publicznej.
polecam również:Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza