Etykiety

środa, 27 maja 2015

Kamil Janicki "Epoka hipokryzji. Seks i erotyka w przedwojennej Polsce"
http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,6225,Epoka-hipokryzji
Kamil Janicki, Epoka hipokryzji. Seks i erotyka w przedwojennej Polsce, Kraków „Znak” 2015
Piękne damy i przystojni mężczyźni z fotografii zrobionych na początku ubiegłego stulecia przekonują nas, że świat wówczas był lepszy, mniej w nim było seksualności, ludzie bardziej kierowali się dobrem rodziny, na czele której stał mężczyzna potrafiący utrzymać rodzinę i kobieta z zamiłowaniem poświęcająca się gromadce dzieci. Sielankowe obrazy po bliższym przyjrzeniu upadają. Większość rodzin żyła w niedostatku, mężczyźni terroryzowali najbliższych, a kobiety nie miały praw, którymi mogą się cieszyć obecnie.  Wychowywane na posłuszne córki i żony nie potrafiły się buntować. Nie tylko edukacja była inna, ale i podejście do ich biologii. To, co w przypadku mężczyzny uchodziło za normalne, w przypadku płci pięknej było oznaką rozwiązłości, choroby psychicznej i wielu nienormalnych zachowań bardzo ostro ukrócanych przez społeczeństwo.
Przyszedł jednak czas rewolucji zapoczątkowanej przez Freuda. Odkryto, że kobieta również może przeżywać orgazm, że może pożądać, chcieć swobody oraz wolności od obowiązku prokreacyjnego. Działalność feministek zrobiła swoje: przewrócono ład społeczny, podważono rolę małżeństwa oraz wartość dziewictwa.
Praca Kamila Janickiego pozwala nam zapoznać się z urokami tej epoki. Uświadomimy sobie jak wielka była różnica między traktowaniem ludzi w zależności od płci, jak bardzo obecne trendy nastolatków eksperymentujących z seksualnością nie odbiegają od tego, co robili ich rówieśnicy sto lat temu. Autor z wyczuciem i bardzo swobodnie prowadzi czytelnika po tajnikach ówczesnych zwyczajów seksualnych. Nie boi się zajrzeć do najciemniejszych zakamarków eksperymentowania z płodnością kobiet. W książce znajdziemy informacje o wszelkich - czasami bardzo zadziwiających faktach związanych z ówczesnym życiem płciowym.
„Epoka hipokryzji” to świetna praca i polecam ją wszystkim.
Zachęcam również do odwiedzania strony Ciekawostki historyczne.plBrak komentarzy:

Prześlij komentarz