Etykiety

niedziela, 3 maja 2015

stos Oli - kwiecień 2015

Naszą ulubioną lekturą w kwietniu były przygody kota Cukierka autorstwa Waldemara Cichonia. Książka pełna humoru, pokazująca świat z prawdopodobnej kociej perspektywy. Interesujące przygody uzupełniają piękne ilustracje i solidna okładka.
Kolejną lekturą, która przykuła naszą uwagę jest książka wprowadzająca w świat liczb. „Liczy pieski” Ewy Kozyra – Pawlak to nie tylko pięknie ilustrowana opowieść z liczbami w tle, ale i przesłaniem: trzeba innych darzyć miłością to samemu się ją otrzyma. Starszym potencjalnym matematykom polecam „Bractwo piractwo” Natalii Usenko, która zabiera nas w świat pirackich zadań matematycznych.
Bardzo podobał nam się również „Mój biblijny skarb”. Kilka ważnych opowieści biblijnych zawartych w solidnej książeczce z uchwytem pozwalającym zabierać lekturę na spacer. Inną religijną wprowadzającą w klimat świąt jest „Na ostatni guzik” z utworami Jana Twardowskiego. Obie te pozycje będą bardzo przydatne w rodzinach chrześcijańskich.
Mnie do gustu przypadła też opowieść o dziewczynie, której wakacje na wsi odmieniają życie. Piękne ubrania i ilość posiadanych rzeczy przestają być ważne. Młodzież ma szczytne cele: ratuje życie zwierzętom, nawiązuje nowe przyjaźnie oraz pomaga starszym i niepełnosprawnym. Książki Agaty Widzowskiej -Pasiak pokazujące świat pełen ciepła, które kontrastuje z okrucieństwem egoistów jest bardzo dobrą lekturą na lekcje etyki.
Wiele problemów etycznych porusza też książka Lidii Miś „W pewnym teatrze lalek”, pokazująca świat zabawek służących do organizowania przedstawień. Lalki jednak nie są tylko pustymi kukłami. Przeżywają własne dylematy, zawody i miłości, które wbrew logice każą podążać za ukochaną osobą na koniec świata.
Bardzo przydatną pozycją jest piękna książka o owocach i warzywach. Przybliża ona małym czytelnikom świat przyrody, pozwala odkryć, jakie składniki „mieszkają” w pysznych roślinach. Lektura ta może zachęcić niejadki do jedzenia.
Bardzo ładnie ilustrowaną, a do tego dość nietypową jest zbiór Aleksandry Mazoń „Wierszyki z krainy Muzyki”. Intensywne barwy, śmiała kreska sprawiają, że dzieci chętnie po nią sięgają. Wierszyki przedstawiają kilkanaście instrumentów, dzięki czemu wprowadzają dzieci w świat muzyki.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza