Etykiety

poniedziałek, 18 maja 2015

Agnieszka Tyszka "Zosia z ulicy Kociej. Wielkie zmiany"

http://nk.com.pl/zosia-z-ulicy-kociej-wielkie-zmiany/2167/ksiazka.html#.VVpDrlJLzZs

Agnieszka Tyszka, Zosia z ulicy Kociej. Wielkie zmiany, il. Agata Raczyńska, Warszawa „NK” 2015
Wakacje, a później rok szkolny zaczynają się tragicznie: mama i ciocia są w ciąży, nowym dyrektorem został wuefista zakazujący niezdrowego odżywiania oraz zmuszający dzieci do uczestnictwa w większej ilości zajęć sportowych. Zakazany owoc smakuje lepiej, dlatego dzieci robią wszystko, aby pod pozorem zdrowego trybu życia przemycić do szkoły inne zajęcia. Nadmiarowi zajęć sportowych wypowiadają wojnę, w której musi uczestniczyć cała szkoła. Czy to się uda? Jaki będzie efekt?
W tle nie zabraknie też innych zwariowanych wydarzeń rodziny mieszkających na Kociej 5. Mieszkańcy zostaną zmuszeni przez sąsiadów do zapuszczenia ogrodu, w którym pewnego dnia znajdą różową staruszkę siedzącą na ulubionej gałęzi dziewczynek, a w szkole tworzenia warzywnych obrazów. Aby było zabawniej dzieciaczki na świat z brzucha mamy i cioci będą chciały wydobyć się w najbardziej niespodziewanym momencie.
Przygody Zosi i jej rodziny to kolejny tom zabawnych opowieści o nastolatce, jej młodszej siostrze, koleżankach, ciotkach, szkole, problemach i wielu innych rzeczach. Tekst miejscami wydaje się chaotyczny, co świetnie oddaje urodę myślenia nastolatków. Całość urozmaicają ilustracje wplecione w tekst, co sprawia, że książkę czyta się szybciej.
„Zosia z ulicy Kociej. Wielkie zmiany” Agnieszki Tyszki to interesująca książka dla uczniów szkoły podstawowej. Bliskie dzieciom problemy pokazane z bardzo ciepłych barwach pozwalają dorastającym nastolatkom na oswajanie się z niespodziankami i zmianami. Autorka prezentuje pozytywne wzorce. Tytułowa Zosia często jest zniesmaczona nieodpowiednim zachowaniem dzieci stosujących wobec innych przemoc słowną. Jako starsza siostra spisuje się świetnie.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza