Etykiety

czwartek, 21 maja 2015

Ewa Nowak "Na ratunek Karuzeli"https://sklep.egmont.pl/ksiazki/edukacja/p,na-ratunek-karuzeli,10996.html
Ewa Nowak, Na ratunek Karuzeli, il. Joanna Rusinek, Warszawa „Egmont” 2015
Czasami wpadamy w wir wydarzeń, nad którymi nie możemy zapanować. Weź życie w swoje ręce brzmi wtedy bardzo śmiesznie, ale może być też w pewien, nietypowy sposób prawdziwe. Antek przez mamę spóźnia się na trening piłki nożnej. Zwykle w takich przypadkach czeka go kara polegająca na podciąganiu się na drabince. nie jest to trudne pod warunkiem, że nie ma się lęku wysokości już na trzecim szczebelku…
Tym razem za spóźnienie kary nie ma, ale za to Antek zostaje tak zaskoczony koniecznością lotu helikopterem, że nie jest w stanie zaprotestować. Nie tylko daje się wepchnąć do najniebezpieczniejszego jego zdaniem pojazdu, ale pod wpływem chwili pokona wszystkie swoje lęki by chwycić życie w swoje ręce. Możemy być pewni, że po tej akcji ratowania psa już nigdy nie będzie bał się wysokości. A kto wie, czy sam w przyszłości nie zostanie pilotem lub ratownikiem.
„Na ratunek Karuzeli” doskonale pokazuje powagę i jednoczesną banalność naszych lęków. Mały Antek w imię ratowania psiego życia pokonuje swoją słabość, a to sprawia, że może bardziej cieszyć się z chwil w helikopterze.
Książka na pewno spodoba się przedszkolakom i uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej. Będzie świetnym materiałem na zajęcia z etyki w tych klasach. Wielkim plusem jest duża czcionka, estetyczne, ale nierozpraszające ilustracje, które przyciągną czytelnika.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza