Etykiety

czwartek, 15 czerwca 2017

"Suplementy diety a zdrowie. Porady lekarzy i dietetyków" pod red. Mirosława JaroszaSuplementy diety a zdrowie. Porady lekarzy i dietetyków, pod red. Mirosława Jarosza, Warszawa „PZWL” 2015
Coraz częściej wydaje nam się, że suplementy diety są lekarstwem na wszystkie problemy. Reklamy przekonują nas, że wystarczy je brać by pozbyć się wielu dolegliwości i cieszyć optymizmem, siłą, zdrowiem. Z tego powodu coraz więcej osób chętnie sięga po te środki. Do grona miłośników takiej formy wspomagania najczęściej należą osoby uprawiające sport, ludzie starsi i przeciążające swój organizm szybkim tempem życia. Ponad to wiele suplementów traktowana jest jako „lekarstwo” na otyłość, starzenie się skóry i włosów. Te środki wspomagające mogą być stosowane w szczególnych sytuacjach większego zapotrzebowania na określone składniki pokarmowe oraz w przypadku problemów z przyswajaniem. Decyzja o spożywaniu suplementów powinna być skonsultowana z lekarzem. Niestety ze względu na łatwą dostępność (bez recepty i bez ograniczeń) może je kupić każdy i zażywać w niebezpiecznych dla życia i zdrowia ilościach. Duże dawki suplementów zwiększają ryzyko rozwoju nowotworów złośliwych, prowadzić do powikłań w farmakoterapii, a nawet być przyczyną śmierci.
„Suplementy diety a zdrowie” to zbiorowa publikacja przybliżająca osobom zainteresowanym wykorzystaniem suplementów do wspomagania organizmu oraz farmaceutom i fizjoterapeutom podstawowej wiedzy dotyczącej najpopularniejszych wspomagaczy. Autorzy wskazują, które środki nie wywołują żadnych reakcji (nawet tych oczekiwanych pozytywnych), które szkodzą, a które mogą nam pomóc. Nie zabraknie też obszernego wyjaśnienia dlaczego ważna jest konsultacja z lekarzem i dietetykiem. Autorzy uświadamiają jak bardzo ważne jest mądre używanie suplementów.
Z książki dowiemy się czym dokładnie są suplementy, poznamy ich rodzaje, jakie istnieją podziały. Bardzo ważny jest rozdział uświadamiający czytelników, kiedy i po jakie suplementy mogą sięgnąć, aby uzupełnić niedobory witamin, błonnika oraz składników mineralnych. Nie zabraknie tam również cennej wiedzy dotyczącej tego, jakich składników w naszej diecie jest za mało, z czego to wynika i w jaki sposób nieszkodliwie zmniejszać braki.
Szczególnie ważny jest w tej publikacji rozdział dotyczący stosowania suplementacji w czasie leczenia i zapobiegania otyłości, ponieważ jest to jeden z głównych powodów, dla których ludzie sięgają po suplementy. Czytelnik dowie się po jakie zioła może sięgnąć, które są szkodliwe, jakie nie przyniosą żadnego efektu. Autorzy uświadamiają nas, z jakimi konsekwencjami wiąże się nieodpowiednie dawkowanie (przedawkowanie lub zbyt długie stosowanie), dlaczego ważna jest analiza składu „cudownych” tabletek odchudzających oraz świadomość własnego bilansu energetycznego, a także analiza innych czynników wpływających na stan podwyższonej wagi. W rozdziale podkreślono szczególne znaczenie modyfikacji diety, aktywności fizycznej oraz długotrwały proces odchudzania.
Innym ważnym tematem pojawiającym się w publikacji jest wykorzystanie suplementów diety w przypadku problemów z krążeniem, które bardzo często jest związane z wcześniej omówionym tematem nadwagi, ale nie ogranicza się do niego. Autor wskazuje jakie składniki są ważne w prawidłowej diecie, co ma wpływ na pojawianie się problemów zdrowotnych oraz po jakie substancje można sięgnąć.
Wiele miejsca też poświęcono cukrzycy, chorobom wątroby, wykorzystaniu suplementów w wieku rozrodczym, starczym, przy zwiększonym wysiłku fizycznym, leczeniu nowotworów. Wszyscy zgodnie zaznaczają, że odpowiedzialne i świadome zażywanie suplementów pomoże w zachowaniu lepszego zdrowia. Myślę, że szczególne ważne w publikacji są informacje o szkodliwości przedawkowania tego typu substancji.
Książkę polecam każdemu kto chce sięgnąć po suplementy świadomie, czyli w celu poprawy zdrowia i kondycji, a nie szkodzenia.


9 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. W sumie ja nigdy nie czytałam nigdy książek o takich rzeczach więc nie bardzo wiem sama jak do nich podchodzić. Wiem, że suplementy diety można również kupić w aptece internetowej https://apteline.pl/ i właśnie w takich miejscach zdarzają się różnego rodzaju promocje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli już mowa o suplementach, to czy to prawda, że należy je zażywać wyłącznie wtedy, gdy w naszym organizmie występują ich niedobory? Jeśli tak, to jak często powtarzać badania diagnostyczne w centrum medycznym https://cmp.med.pl/placowki-medyczne/, które mogłyby je wykryć?

  OdpowiedzUsuń
 4. Sporo macie pytań widzę. Może zerknijcie tutaj http://suplementydietyranking.pl/a,iwkh , bardzo fajna strona która omawia temat suplementów, można się z niej wielu rzeczy dowiedzieć

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja szukam jakichś fajnych suplementów czy diet, które wspomagają prawidłowe widzenie. Niestety nie jest za dobrze u mnie z oczami, prawdopodobnie będę musiała nosić soczewki https://www.twojesoczewki.com/soczewki-kontaktowe-miesieczne/4774-air-optix-plus-hydra-glyde-3-soczewki.html . O tyle dobrze, że nie okulary, bo akurat za nimi to nie przepadam :/

  OdpowiedzUsuń
 6. Przede wszystkim trzeba dbać o odpowiednie żywienie, dlatego jeśli macie kłopot z ułożeniem sobie diety możecie skorzystać z gotowego cateringu dietetycznego https://www.lightbox.pl/catering-dietetyczny-warszawa . Ostatnio jest bardzo popularny i wiele osób sobie chwali takie rozwiązanie

  OdpowiedzUsuń
 7. Jasne, że dieta jest najważniejsza, ale w dzisiejszych czasach czasami ciężko tego przestrzegać, kiedy np. się dużo pracuje. Dlatego warto stosować suplementy forever , które uzupełniają niedobory składników

  OdpowiedzUsuń
 8. ja wiele dobrego słyszałam o suplementach z https://asepta.pro/ dokładniej mówiąc olejku z oregano oraz olejku laurowym. Oba mają bardzo pozytywne działanie zdrowotne i ich koszt jest bardzo niski, więc warto rozważyć ich przyjmowanie

  OdpowiedzUsuń