Etykiety

piątek, 9 czerwca 2017

Delphine Chedru "Rycerz Lwie Serce. Książka – gra, której bohaterem jesteś ty!"Delphine Chedru, Rycerz Lwie Serce. Książka – gra, której bohaterem jesteś ty!, tł. Joanna Wajs, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2017
W oswajaniu dziecka z książkami i zachęcaniu go do czytania mogą pomóc nietypowe książki. Nasza Księgarnia ma bardzo bogatą ofertę takich lektur dla młodych czytelników. Znajdziemy tam książki bez tekstu lub z małą ilością tekstu (np. seria: Opowiem ci mamo co robią, Rok w), książki-puzzle (np. Drzewo). Tym razem trafiła do mnie książka będąca zarazem grą. Jej bohaterem jest czytelnik towarzyszący Rycerzowi Lwie Serce w pokonywaniu poszczególnych wyzwań.
Książka pozornie jest niedługa i mogłoby się wydawać, że jej czytanie nie zajmie więcej niż 20 minut. W rzeczywistości można czytać ją bez końca, a wszystko przez to, że czytelnik na prawie każdej stronie musi rozwiązać zadanie i wybrać, którą drogą chce iść dalej (czyli na której stronie chce wylądować). Czasami musi wrócić na określoną stronę lub na początek książki. Od decyzji czytelnika zależy jak wygląda jego czytanie książki. Czasami na te same strony trafia kilkukrotnie, a na inne ma problem z dotarciem, co przypomina pokonywanie różnych poziomów w grze. Zadania są dostosowane do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Ich rozwiązywanie pomaga rozwinąć koncentrację, a urozmaicenie w postaci zmieniających się wyzwań zachęca dzieci do dalszego czytania.
Ponad to tak jak w grze czytelnik musi zmierzyć się nieuprzejmego Jelonkiem Rogaczem, groźnego czerwonego lwa nielubiącego gości, poszukiwaniem różnic w witrażach, odnalezieniem par tarczy herbowych, odnalezieniem ukradzionego kwiatu ze Świętego Drzewa, pokonać labirynt. Nie zabraknie też turniejów, pływania po fosie, przechodzenia przez tajemnice komnaty, tajemniczych dam i wiele innych zamkowych atrakcji. Zadania polegają na wyszukiwaniu różnic, podobieństw, poszukiwaniu drogi przez labirynt, odnajdywaniu elementów wśród różnych kształtów. To pozwoli na ćwiczenie spostrzegawczości oraz koncentracji.
Książka jest doskonałą alternatywą zarówno dla bajek, jak i ćwiczeń z zadaniami rozwijającymi kompetencje dzieci. Wychodzi naprzeciw dziecięcym potrzebom rozwiązywania zagadek, pokonywania przeszkód sprawdzania swoich sił w grach, a do tego skutecznie odciąga od technologii, ponieważ książka oferuje dokładnie to samo co możemy znaleźć w tej formie rozrywki wykorzystującej proste zadania i przechodzenie od pomieszczenia do pomieszczenia. Od wyborów czytelnika zależy to jaką ścieżką podąży i jak dalej będą wyglądały przygody Rycerza Lwie Serce.
Całość przemyślana, dobrze rozplanowana i z interesującymi, ale prostymi ilustracjami wykorzystującymi znane dzieciom motywy z gier oraz legend. Książka będzie szczególnie pomocna w terapii dzieci mających problem z podejmowaniem samodzielnych decyzji oraz uzależnionych od tabletów i komputerów. Alternatywna forma gry zapewni doskonałą rozrywkę, zachęci do sięgania po książki i skutecznie odciągnie od technologii.
Całość oprawiono w solidną okładkę. Strony w środku są standardowej grubości (zwykły papier). Do tego wykorzystano kolorystykę z ograniczoną ilością barw, na jednej podwójnej stronie jest tylko jedno zadanie, dzięki czemu będzie to doskonała lektura dla dzieci z ADHD ćwiczących swoją koncentrację. Wtedy w czasie pierwszych czytań skomplikowany tekst odautorski musi być zmieniony przez rodzica na proste zdanie, czyli zamiast długiego opisu np. o mistrzu, który popełnił błędy przechodzimy do konkretów: Wskaż witraż inny od pozostałych (im prostsze zdanie uda nam się stworzyć tym lepiej). Kiedy dziecko z ADHD rozwinie już swoje umiejętności rozwiązywania zadań można przejść do wzbogacenia zabawy w tekst autora.
Książkę polecam przedszkolakom oraz uczniom nauczania początkowego. Tego rodzaju rozrywka nie tylko rozwinie koncentrację, ale i wyobraźnię.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza