Etykiety

poniedziałek, 5 czerwca 2017

Lisa Regan "Szkicownik szalonego wynalazcy, czyli najdziwniejsze pomysły na świecie i twoje własne niezwykłe projekty" il. Andrew RaeLisa Regan, Szkicownik szalonego wynalazcy, czyli najdziwniejsze pomysły na świecie i twoje własne niezwykłe projekty, il. Andrew Rae, tł. Joanna Wajs, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2017
W każdym małym dziecku drzemie niesamowity wynalazca, którego wyobraźnia nie została poskromiona przez wiedzę na temat tego, co jest możliwe, a co nie. Warto rozwijać ten zmysł tworzenia niezwykłych rzeczy. Rysunki skomplikowanych konstrukcji, tworzenie maszyn o dziwnym zastosowaniu zawsze było domeną geniuszy szukających nietypowych rozwiązań, wychodzących poza ramy zastanej wiedzy. To właśnie bogata wyobraźnia odegrała istotną rolę w ulepszaniu wielu rzeczy, dlatego warto rozwijać twórcze spojrzenie dzieci na świat.
„Szkicownik szalonego wynalazcy, czyli najdziwniejsze pomysły na świecie i twoje własne niezwykłe projekty” Andrewa Rae’a i Lisy Regan zachęca uczniów do notowania i rozrysowywania własnych pomysłów, ponieważ pamięć bywa ulotna, a zapisane pomysły można modyfikować, zbierać wiedzę na temat elementów potrzebnych do powstania określonej rzeczy.
W publikacji znajdziemy informacje o interesujących i jednocześnie bardzo zaskakujących oraz praktycznych wynalazkach. Każda strona zachęca do stworzenia czegoś nowego. Ponad to młodzi projektanci dowiadują się z jak wieloma wyzwaniami ma do czynienia człowiek, jak wynalazki mogą ułatwić osiąganie wymagających celów i prowadzić do tworzenia kolejnych ułatwiających życie przedmiotów. Poza rozwijaniem twórczego podejścia do otoczenia młodzi konstruktorzy zdobędą rozległą wiedzę na temat tego, kiedy powstały urządzenia towarzyszące nam na co dzień. Odkryją, że lodówka, telefon komórkowy, tablet, komputery, a nawet wata cukrowa, guma do żucia, ciasteczka z czekoladą, różnego rodzaju sztućce, samochody, łodzie to młode wynalazki. W ćwiczeniach nie zabraknie też informacji, w jaki sposób ludzie radzili sobie przed pojawieniem się tych ważnych w naszym życiu przedmiotów, w jaki sposób przyroda może nas inspirować, jakich wynalazków jeszcze brakuje.
Bardzo ważną rzeczą jest tu zachęcanie młodego konstruktora do tworzenia osobistego warsztatu pracy, zdobywania informacji o wynalazkach, obserwowania rac stworzonych przez innych, zachęcania do obserwowania otoczenia i w banalnych rzeczach dostrzegania tego, co można poprawić oraz ulepszyć.
„Szkicownik szalonego wynalazcy” to interesująca propozycja dla wszystkich młodych odkrywców lubiących badać konstrukcję każdej zabawki oraz otaczających nas przedmiotów. Poza rozwijaniem umiejętności rysowania i pisania ważnym elementem jest ćwiczenie wytrwałości w dążeniu do celu, kształtowanie cierpliwości, koncentracji oraz systematyzacji wiedzy. Dzieci dowiedzą się jak potrzeby projektantów wpływały na rozwój technologii i techniki.
Bardzo ważną umiejętnością kształtowaną w czasie pracy ze „Szkicownikiem” jest systematyczność. Dzieci dowiedzą się jak ważne jest ciągłe notowanie każdego pomysłu i poszukiwanie informacji związanych z ich wprowadzeniem lub istnieniem pomysłu. Ćwiczenia są doskonałym materiałem rozwijającym wiele umiejętności, zachęcającym do sięgania po wiedzę z różnych dziedzin oraz uważniejszego obserwowania świata. Zdecydowanie polecam przedszkolakom oraz uczniom szkoły podstawowej. Spora dawna historii pozwoli dzieciom zabłysnąć na lekcjach.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza