Etykiety

poniedziałek, 19 czerwca 2017

Zofia Stanecka "Gdy pana deszcz. W jaskini goblinów" il. Aleksandra Krzanowska


Zofia Stanecka, Gdy pana deszcz. W jaskini goblinów, il. Aleksandra Krzanowska, Warszawa „Egmont” 2017
„Gdy pada deszcz. W jaskini goblinów” to kontynuacja książki „Gdy pada deszcz. Przejście”. Mali czytelnicy mają okazję poczuć uroki fantasy i wielotomowości opowieści zabierającej młodych miłośników książek w niezwykłe światy pełne niezwykłych rzeczy i niebezpieczeństw.
W pierwszym tomie poznaliśmy kilkuletnią Gaję narzekającą na deszcz i rosnący w pokoju bałagan oraz brak psa. Dziewczynka marzy o posiadaniu czworonożnego przyjaciele, ale niestety nie może go mieć. Jej życie ulega odmianie, kiedy pewnej nocy za oknem dostrzega panią Smith. Ku zaskoczeniu dziewczynki staruszka zmienia się w elfią królową mającą dużego psa. Dzięki magicznemu kamieniowi przenosi się do innego świata. Gaja oczywiście z ciekawości podąża za kobietą i bardzo szybko odkrywa, że nieznane jej miejsce jest bardzo niebezpieczne. Pani Smith i jej brat Feandan z psami pokonują straszne stwory. Dziewczynka może przeżyć niezwykłe przygody w magicznej krainie. Nie pozostaje tam jednak na zawsze. Wraca do domu, ponieważ nie chce rozstawać sięz rodziną.
W drugim tomie („Gdy pada deszcz. W jaskini goblinów”) śledzimy dalsze losy bohaterów. Gaja mieszka z rodzicami i bratem Feliksem w Londynie przy skwerze Johna Spencera. Ich życie toczy się wokół codziennych obowiązków. Pewnego dnia powiedziała bratu, że pani Smith nie jest zwykłą staruszką tylko elfką. Feliks nie uwierzył. Słowa siostry jednak go niepokoją i nie może zasnąć. Rozmyśla o tym, co powiedziała Gaja. W końcu idzie do jej pokoju, aby upewnić się, że ona śpi. Okazuje się, że łóżko jest puste, a Gaja razem z panią Smith i jej psem stoją na trawniku, a przed nimi pojawia się brama. Dziewczynka z kobietą i psem przechodzą przez nią. Feliks z ciekawości podąża za siostrą i sąsiadką. Szybko odkrywa, że trafił do niebezpiecznej krainy goblinów. Pojmany i uwięziony wydaje się być skazany na zjedzenie przez wstrętne stwory. Z pomocą jednak przychodzi siostra z panią Smith oraz nietypowy goblin niechcący nikogo krzywdzić i przez to nazywany przez współplemieńców Głupkiem. Dzieci i goblin wracają do domu, a pani Smith pozostaje w magicznej krainie.
Książkę napisano prostym językiem. Niezwykła akcja przenosząca dzieci w świat magii pomaga rozwijać wyobraźnię. Mroczne ilustracje Aleksandry Krzanowskiej bardzo dobrze oddają klimat snutej przez Zofię Stanecką opowieści. Duża czcionka, odpowiednie rozmieszczenie tekstu oraz wiele ilustracji przyciągają uwagę młodego czytelnika. Niedługa opowieść doskonale sprawdzi się zarówno u przedszkolaków, jak i uczniów nauczania początkowego.
Pisarka w tej lekturze porusza wiele ważnych problemów. Do najważniejszych należy dyskryminowanie i wykluczanie osób zachowujących się inaczej. Ponad to nie zabraknie ważnego tematu przemocy, odpowiedzialności i pomagania sobie. Wszystko podane bardzo przystępnie, dzięki czemu od lektury możemy przejść do dyskusji z dzieckiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz