Etykiety

poniedziałek, 5 czerwca 2017

Anna Ludwicka "Matematyczna pizza"

Anna Ludwicka, Matematyczna pizza, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2017
Co jakiś czas na moim blogu powraca temat rysowania, kolorowania, projektowania i oswajania dziecka z ważnymi umiejętnościami, trudnymi dziedzinami. Specjaliści badający postępy w nauce stwierdzają, że sukces zależy od pozytywnego nastawienia. Odpowiednio przygotowane treści traktowane jako forma zabawy sprawiają, że dzieci uczą się dużo szybciej. Do tego przyjazne środowisko, odpowiednia motywacja oparta na systemie nagród pozwala rozwijać intelekt dzieci oraz dorosłych. Ponad to mózg działa jak inne części naszego ciała częściej ćwiczony działa efektywniej. Im więcej się uczymy tym więcej jesteśmy w stanie się nauczyć. Systematyczna praca może zdziałać cuda.
Niedawno pisałam o interesującym bloku oswajającym uczniów z matematyką. „Porachunki Robota Mata” wprowadza w świat liczb, zagadek, labiryntów. To pozwala na oswajanie się z trudną dziedziną wiedzy, rozwijania spostrzegawczości oraz niezbędnej w nauce koncentracji. Mali rysownicy mogli odkryć wiele praktycznych zastosowań matematyki, oswoić się z liczbami, przestrzenią.
Dziś opowiem o „Matematycznej pizzy” Anny Ludwickiej. Już na pierwszy rzut oka książka różni się od poprzedniej: nie jest blokiem, ale grubymi ćwiczeniami. Ponad to na pierwszy rzut oka zawiera zadania dla nieco starszych dzieci, czyli takich, które uporały się ze wszystkimi zadaniami z „Porachunków Robota Mata” i szukają kolejnych wyzwań. Ale to tylko pozory, ponieważ sposób wprowadzenia w skomplikowane zadania jest taki, że poradzą sobie z nimi również, Czytelnicy zaczynający przygodę z matematyką. W proponowanym zestawie ćwiczeń znajdziemy bardzo praktyczne zadania dotyczące podziału koła, wykorzystania kolorów, rysowania bez odrywania kredki od papieru, rysowanie z wykorzystaniem systemu binarnego, stworzą model rozprzestrzeniania populacji, a nawet zabawy z rachunkiem prawdopodobieństwa oraz nieskończonością, liczbami Fibanocciego, złotą proporcją, odwzorowywaniem, powiększaniem, symetrią oraz poznają zasady działania komputerów. Każde zadanie wygląda jak interesujący eksperyment, któremu towarzyszy niewielka ilość teorii i informacji dotyczących początków doświadczeń z określonym zjawiskiem.
Dzięki prostym i obrazowym zadaniom poznajemy tajniki matematyki, zdobywamy cenną wiedzę, która przyda się nie tylko w szkole. Ponad to publikacja jest interesująca graficznie, zachęca do dalszych eksperymentów i obserwacji prowadzonych poza książką. Nie zabraknie tam również zadań zachęcających do kolorowania, eksperymentowania z kolorami, liczbami, przybliża wiedzę z biologii i socjologii, a wszystko w formie przyjemnej zabawy.
Proponowane przez Annę Ludwicką zadania przyciągają aktywnym wykorzystaniem wiedzy, zagadkami, interesującymi zjawiskami, formą oraz grafiką. Dzięki temu ćwiczenia nie kojarzą się z nudnym podręcznikiem do matematyki, ale bardziej z księgą zagadek. Poza zdobywaniem dość zaawansowanej wiedzy matematycznej Czytelnik będzie rozwijał umiejętność koncentracji, spostrzegawczości, zmysł przestrzenny oraz uczył się operować różnymi narzędziami. Nie zabraknie tam zadań z rysowaniem, kolorowaniem, przez co dzieci będą rozwijały ośrodek Broki odpowiedzialny za umiejętności mówienia. Geometryczne eksperymenty zachęcą do dalszych oszukiwani ciekawych zjawisk i zabawy z matematyką.
Całość bardzo przystępna i przygotowana w takiej formie, że zadania można wykorzystać nie tylko w nudne deszczowe dni, ale wpleść je w interesującą zabawę na placu zabaw. Na pewno sięgniemy po kolejne publikacje autorki. Zdecydowanie polecam.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza