Etykiety

niedziela, 11 czerwca 2017

"Poznawanie pacjenta w psychoterapii ericksonowskiej" Krzysztof Klajs

Pierwsze polskie syntetyczne i wielowymiarowe ujęcie psychoterapii ericksonowskiej Krzysztof Klajs, doświadczony psychoterapeuta, w przejrzysty sposób prowadzi czytelnika poprzez istotne aspekty diagnozy w podejściu ericksonowskim, której podstawowym celem jest znalezienie indywidualnej ścieżki powrotu do zdrowia bądź odzyskanie przez pacjenta wewnętrznej równowagi.
Co czyni tę książkę wyjątkową na rynku polskim:
* Zawiera liczne przykłady z sesji terapeutycznych i  historie pacjentów opatrzone  komentarzami i  refleksjami autora.
* Odsłania sposób myślenia terapeuty w nurcie ericksonowskim – na czym się koncentruje i jakie  znaczenia nadaje temu, co widzi, słyszy i czuje.
* Przedstawia w  sposób zwięzły metody pracy z pacjentem m.in. wykorzystanie zjawisk transowych,
rozpoznawaniem systemów rodzinnych, rozwijanie hipotez diagnostycznych.
* Zwraca uwagę, że nie tylko pacjent, ale i  terapeuta jest indywidualnością, z właściwą sobie niepowtarzalną wrażliwością diagnostyczną; pomocą w  rozwijaniu tej wrażliwości może być niniejsza książka.
Krzysztof Klajs „jest po stronie pacjenta”: nie klasyfikuje go, nie zamyka w  suchych diagnozach, lecz dąży do zrozumienia jego przeżyć oraz do znalezienia dróg pomocy. W tym podejściu zmiana nie jest osiągana poprzez tropienie deficytów i urazów, lecz – już od pierwszego spotkania z pacjentem – poprzez docieranie do zasobów. Perspektywa indywidualna przeplata się tutaj z perspektywą systemową.
Książka jest napisana  przez doświadczonego i  wnikliwego praktyka, a  liczne przykłady czynią podróż w  świat psychoterapii przygodą wręcz fascynującą tak dla początkujących, jak i dla doświadczonych terapeutów.
prof. Bogdan de Barbaro

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza