Etykiety

piątek, 9 czerwca 2017

Anna Makowska "Karo i szalone wyzwania" il. Kinga KulawieckaAnna Makowska, Karo i szalone wyzwania, il. Kinga Kulawiecka, Poznań „Zysk i S-ka” 217
Szkoła to szczególne miejsce, w którym dzieci i młodzież w kontakcie z innymi uczą się siebie, innych, nabywają umiejętności społecznych. Tak właśnie jest z bohaterami książki „Karo i szalone wyzwania” Anny Makowskiej. Tytułowa Karo (od Karolina) chodzi do piątej klasy szkoły podstawowej, poszukuje prawdziwej przyjaciółki, chce być sławna, najlepiej się uczyć i ma wiele planów na teraźniejszość. Akcja zaczyna się od Andrzejek, a kończy w Mikołajki, czyli trwa osiem dni. Mogłoby się wydawać, że w tak krótkim czasie w szkole nie dzieje się nic ciekawego. Nic bardziej mylnego. Dzieje się naprawdę bardzo wiele. Wszystko zaczyna się od andrzejkowych wróżb jako nagrody dla dziewcząt. Chłopcy z klasy w tym czasie muszą za karę sprzątać boisko. W czasie dziewczęcej zabawy zorganizowanej przez panią od historii nie zabraknie lania wosku, zabawy z butami, losowania przyszłego męża.
Inną zabawą pojawiającą się w książce są klasowe wyzwania i pytania. Z każdą stroną zabawa jest coraz dziwniejsza i bardziej niebezpieczna, ponieważ coraz bardziej naraża uczestników na ośmieszenie w imię zdobycia odpowiedniej ilości punktów.
Motywem przewodnim pamiętnika Karo jest poszukiwanie prawdziwej przyjaciółki i chęć stania się sławną. Na początku wydaje jej się, że żadna z tych rzeczy nie jest trudna do zdobycia, a już na pewno nie przyjaciółka. W ciągu ośmiu dni odkrywa jak bardzo się myliła i jak kapryśny bywa los, bo czasami na sławę wcale nie trzeba zapracować. Wystarczy zbieg okoliczności. Natomiast przyjaźń wymaga wytężonej pracy, zrozumienia i akceptacji dwóch stron.
Karo jest przeciętną nastolatką, chodzącą do przeciętnej szkoły, starającą uczyć się jak najlepiej i robiącą niesamowity bałagan oraz odkrywającą, że rodzeństwo jest na dobre i na złe, zwłaszcza kiedy jest to studiująca starsza siostra. Zabawna bohaterka z wieloma zwariowanymi pomysłami i planami i równie zakręconymi kolegami i koleżankami, próbującymi umilić sobie szkolną nudę. W książce nie zabraknie też konfliktów rówieśniczych oraz nieporozumień z dorosłymi.
Szybka fabuła, forma pamiętnika, do tego duża ilość grafiki, odpowiednio rozmieszczony tekst sprawiają, że książkę czyta się bardzo szybko. Pouczająca przygoda Karo pozwoli nastolatkom nieco inaczej spojrzeć na świat i własne relacje z innymi osobami.
Książkę polecam uczniom szkoły podstawowej. Ze względu na bohaterkę szczególnie powinna przypaść do gustu dziewczynką, które poszukują opowieści o dziewczynach takie jak one.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza