Etykiety

czwartek, 29 czerwca 2017

"Najsztub i Sumińska..O Polsce, strachu i kobietach" Irena A. Stanisławska„Najsztub i Sumińska o Polsce, strachu i kobietach” to refleksyjna i często ironiczna dyskusja dwóch skrajnie odmiennych osób. On znany z ciętego języka, ona z głębokiej empatii. Oboje ze skłonnością do wnikliwej obserwacji. Ze sobą rozmawiają od dawna, teraz postanowili podzielić się refleksjami i opiniami także z innymi.
Najsztub i Sumińska zastanawiają się gdzie podziała się zwierzęca natura człowieka, czy kultura nas zgubi i dokąd zmierza współczesne społeczeństwo. Badają sprawę zaginionej męskości oraz kobiecej emocjonalności. Przywołują wspomnienia, opowieści i anegdoty o szukaniu swojego miejsca na świecie i w kuchni. O związkach oraz tym, co przynosi życiu smak. A także o kłamstwach i włoskim bigosie.
Książka to zapis rozmowy szczerej i osobistej. Jej autorzy, i jednocześnie bohaterowie, płynnie przechodzą od tematów błahych do kluczowych. Od abstrakcyjnych rozważań, do jak najbardziej realnych analiz. Wyłania się z nich portret Piotra Najsztuba – mężczyzny dojrzałego
i bezkompromisowego, jednak nieco oswojonego przez Dorotę Sumińską. Opowiada o sobie i o tym co widzi z właściwą mu przenikliwością i zjadliwością. Czytając tę książkę można Najsztuba polubić bądź znienawidzić, można być także pewnym, że będzie miał zdanie na każdy temat.
„Jak żyć – spytał mnie w liście ktoś, kogo ja zamierzałam spytać  o to samo.” - pisała Wisława Szymborska w jednym z wierszy. Kto nie próbował zadać sobie tego pytania? Dziewięć rozmów zawartych w książce to intelektualna, ale też emocjonalna opowieść o życiu. Za pomysł spisania rozmów Najsztuba z Sumińską odpowiada Irena Stanisławska.
Piotr Najsztub – dziennikarz i publicysta. Lubi zadawać niewygodne pytania. Obrazoburca, wobec którego nie można pozostać obojętnym. Kontrowersyjny erudyta. Pracował jako redaktor naczelny „Przekroju”. Wraz z Jackiem Żakowskim prowadził program „Tok Szok” - jeden
z pierwszych programów talk-show w polskiej telewizji. Współtworzył programy radiowe oraz telewizyjne.
Dorota Sumińska – wszechstronna publicystka, prowadząca programy telewizyjne i radiowe. Autorka powieści i książek podróżniczych. Aktywna zawodowo lekarka weterynarii, która altruizm ma w genach. Pochyla się nad każdym małym i dużym stworzeniem.
Irena Stanisławska – współodpowiedzialna za książkę, autorka pomysłu spisania rozmów Najsztuba z Sumińską. Dziennikarka i pasjonatka psychologii. Obecnie zajmuje się pisaniem książek głównie o tematyce psychologicznej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz