Etykiety

poniedziałek, 5 czerwca 2017

Greg S. Reid "Myśl i bogać się. Orientacja na cel. Potęga wytrwałości"Greg S. Reid, Myśl i bogać się. Orientacja na cel. Potęga wytrwałości, tł. Małgorzata Małecka, Warszawa „Studio EMKA” 2017
Tytuł „Myśl i bogać się” większości ludzi kojarzy się z Napoleonem Hillem i jego książką motywacyjną. Autor, będący jednym z prekursorów poradników rozwojowych wytyczył drogę innym autorom, którzy bardzo szeroko czerpią z jego dokonań, ale też wnoszą do tej dziedziny coś nowego, osobistego. Książka Grega S. Reida z jednej strony bliska jest klasyce, a z drugiej dostosowuje się do potrzeb współczesnego czytelnika i wzbogaca o obszary własnych doświadczeń. W ciągu 150 lat istnienia tego typu literatury wszyscy autorzy zgodnie przekonują czytelników, że w osiąganiu sukcesu niezbędna jest orientacja na cel, umiejętność niepoddawania się. Napoleon Hill jest tu ważny z dwóch powodów: autor czerpie z jego wiedzy i doświadczenia, a ponad to jest wnukiem słynnego pisarza literatury motywacyjnej. To połączenie zobowiązuje do podzielenia się z czytelnikiem naprawdę wartościowymi wskazówkami. Możliwość obcowania i uczenia się od dziadka-mistrza pozwoliły na rozwinięcie cennych umiejętności i kształtowania cech, jakie mają ludzie sukcesu. Reid wiedzę zdobytą od dziadka uzupełnia własną wiedzą na temat ludzi i ich dążenia do sukcesu. Z książki przebija przekonanie o drzemiącej w ludziach mocy, którą trzeba rozwijać, przez kształtowanie swojej siły, determinacji i wyznaczenie konkretnego celu.
W książce znajdziemy szeroko wyjaśnione to, dlaczego jedni ludzie osiągają sukces, a innym się to nie udaje. Autor wskaże przyczyny porażki, uzmysłowi czytelnikom, kiedy i w jaki sposób popełniają błędy, pomoże dostrzec moc ciągłego dostosowywania się do nowych sytuacji, współpracy z ludźmi, umiejętności wycofywania się i szukania nowych rozwiązań, pokonywania strachu przed nowymi wyzwaniami. Nie zabraknie też wskazówek, w jaki sposób dostrzec ślepy zaułek. Reid podkreśla znaczenie umiejętności interpretowania przeszkód, wyciągania z nich wniosków i modyfikowania własnego działania.
Każdy rozdział zawiera interesujące anegdoty pozwalające lepiej zobrazować przekaz i zrozumieć najważniejsze kroki do sukcesu, którego ważnym składnikiem jest wiarygodność, wiara w powodzenie i działanie. Autor przekonuje nas, że na każdym etapie życia możemy wypracować wszystkie składniki prowadzące nas do wymarzonego celu. Trzeba tylko dużo woli, zaangażowania, pomysłów, codziennej motywacji, systematyczności, wychodzenia poza schematy.
„Myśl i bogać się. Orientacja na cel” Grega S. Reida nie zawiera niczego odkrywczego. W publikacji pojawia się wszystko to, co czytelnik zna z książek Napoleona Hilla. Mimo tego sięgnięcie po nią może na nowo zachęcić nas do działania, czyli zmotywować do ponownej weryfikacji działań we własnym życiu.
Książkę szczególnie polecam osobom nieznającym poradników Napoleona Hilla. Będzie ona doskonałym wstępem do tego, co proponuje dziadek autora. Myślę, że powinna być to lektura obowiązkowa dla młodzieży, która nie potrafi zmotywować się do nauki przed egzaminem czy nie widzi sensu dalszej edukacji, a marzy o wielkim sukcesie. Lektura pozwoli zrozumieć jak ważny jest ciągły postęp, uwierzyć we własne możliwości, wyznaczyć cele i zachęci do działania. Prosty język, teoria wzbogacona anegdotami pozwolą na lepsze zrozumienie treści. Polecam osobom poszukującym literaturę motywacyjną.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza