Etykiety

wtorek, 24 listopada 2020

"Dobranocki na Gwiazdkę"


Czas mknie jak szalony. Nim się obejrzymy będą święta. A do nich warto się dobrze przygotować, wprowadzić dzieci w ich klimat, przypomnieć sobie czas swojego dzieciństwa i radość z zapachu choinki, skrzypiącego pod butami śniegu i upragnionych prezentów. O niektóre rzeczy może być trudno, bo od kilku lat zimna puchowa pierzynka nas omija. Śnieg to nie wszystko. Święta wymagają otoczki w postaci kolęd, oczekiwania w czasie roratów, robienia ozdób i świątecznych opowieści z mnóstwem cudów, intensywnych zapachów pomarańczy, goździków, cynamonu rozsypywanych po kątach przez elfy, dźwięków dzwonków przy saniach lub wypraw na łono natury. Najlepiej do świerkowego lasu. Jak pomóc dzieciom poczuć atmosferę świąt? Przede wszystkim sięgając po odpowiednie lektury. W naszym domu taką książką jest praca zbiorowa pt. „Dobranocki na Gwiazdkę”, w której znajdziemy jedenaście opowieści różnych autorów. Każdy utwór jest inny: różnią się nie tylko stylem i fabułą, ale i długością. Niektóre opowieści są na kilkanaście stron, a inne na kilka. Wszystkie łączy tematyka i ilustratorka, Ewa Beniak-Haremska, przenosząca nas w świat oprószony śniegiem, zaczarowany niezwykłością chwili. Proste, nieco rozmywające się ilustracje z dużą ilością barw kojarzących nam się ze świętami. Jest tu sporo bieli, granatu (noc i śnieg), żółci, czerwieni, zieleni (ozdoby świąteczne), brązu (potrawy), a wszystko to zaczarowuje i skutecznie przyciąga wzrok młodych czytelników.
Wśród bohaterów znajdziemy dziewczynki buntowniczki robiące wszystko inaczej niż każe im otoczenie. Można, by powiedzieć, że są niegrzeczne. Ale czy na pewno? Czasami odmienne postępowanie to większa empatia, otwarcie się na innych, odejście od utartych rozwiązań na rzecz lepszych. I tak jest właśnie w jej przypadku: zamiast czekać na prezent od Mikołaja sama robi mu podarunek, ponieważ wie, że będzie mu miło, że ktoś nie tylko oczekuje od niego darów, ale jest w stanie dać coś od siebie. Poznamy myszkę Florentynkę kierującą się głosem serca i dzięki temu spędzającą święta w miłym towarzystwie. Nie zabraknie też akcentów tragicznych: do przygotowującego się do świąt domu trafia karp Cyprian, będący pomocnikiem Aniołka i dzięki uwolnieniu będzie mógł spełniać swoje zadania. Będzie też dziewczynka wyruszająca nocą do lasu w poszukiwaniu swojej lalki i spotykającą rodzinę biednych i głodnych wilków. Będą też zbójnicy porywający Mikołaja, ponieważ nikt nie robi tak pysznych naleśników jak on. Choinki będą przybierały różne kształty: jedne będą pachniały lasem, inne będą ze skarpet. Pojawi się też biblijny motyw pasterzy nawiedzanych przez anioła, a do wigilijnego stołu często zasiądą niespodziewani goście. Do tego Mikołaj będzie musiał przeprowadzić śledztwo w sprawie zaginionych listów od dzieci. Autorzy pokarzą dzieciom, w jaki sposób mogą zadbać o to, aby sprawić innym przyjemność, spędzić ze sobą jak najmilsze chwile, pokazać, że bliscy są dla nas ważni.
Jedne opowieści są bardzo realistyczne, inne sięgają po motywy znane z baśni i przez to sporo w nich magii, nierealnych wydarzeń i niezwykłych bohaterów, dzięki którym ten niezwykły czas w roku staje się jeszcze bardziej niesamowity.
Obszerną lekturę z dobrze zszytymi stronami oprawiono w solidną okładkę. Tekst jest tak rozmieszczony, aby młody czytelnik nie nudził się w czasie lektury i mógł skupić się na ilustracji przenoszącej w świat opowieści.
Myślę, że ta lektura to idealny prezent na mikołajki, ponieważ nie tylko pomoże nam zbudować świąteczny klimat, ale zachęci dzieci do empatii.
Kolejną lekturą, która umili Wam oczekiwanie i pomoże dzieciom wejść w klimat świąt, poznać lepiej obyczaje, zdobyć cenną wiedzę o różnorodnych kulturach jest książka „Idą święta. O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie” Moniki Utnik-Strugały z ilustracjami Ewy Poklewskiej-Koziełło. Autorka wyjaśnia nam skąd wzięła się taka a nie inna data świąt, jak w różnych krajach wygląda przygotowanie do świąt, skąd wziął się zwyczaj jarmarków. Do tego dowiemy się sporo o różnorodnych pochodach, przedstawieniach, przebojach, roślinach, ogniskach, olbrzymich choinkach, wierzeniach, prezentach i wielu, wielu innych ciekawostkach związanych z tym świętem.
Czytanie „Dobranocek na Gwiazdkę” oraz „Idą święta” warto wzbogacić zabawami z klimatycznymi puzzlami „Magiczne święta”. Z młodszymi czytelnikami warto również sięgnąć po "Wieczór gwiazdkowy na placu budowy". Polecam.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza