Etykiety

piątek, 6 listopada 2020

Nikola Kucharska "Fakty i plotki o smokach"


Smoki nie mają dobrej reputacji. Wieki tworzenia przez ludzi baśni i legend przyczyniły się do powstania złej sławy. Na szczęście powoli to się zmienia. Do odbiorców trafiają książki i filmy, w których możemy poznać te sympatyczne istoty z nieco innej strony. Odkrywamy, że dawno, dawno temu ludzie i smoki żyli w przyjaźni. Jedni drugim pomagali, akceptowali się, rozumieli. Zamki powstawały nad smoczymi grotami. Może dlatego tak często smocze jamy sąsiadują ze znanymi zabytkami? Ludzie zawsze mogli liczyć na pomoc swoich niezwykłych sąsiadów i odwdzięczali im się. Jednak przyszedł taki moment w historii ludzkości, że te przyjaźń została zerwana, a o smokach zaczęły krążyć bardzo złe opowieści.
Jakie naprawdę są te istoty? Tego dowiemy się z książki „Fakty i plotki o smokach” Nikoli Kucharskiej. Nie jest to pierwsze spotkanie z tą ilustratorką. Mamy na swoim czytelniczym koncie książki o kotach, mitach, ciałach zwierząt i ludzi, zwierzętach, które wyginęły, powstawaniu budowli, a teraz przyszedł czas na rozprawienie się z uprzedzeniami wobec smoków. Książka tematycznie pokrewna jest publikacji Macieja Szymanowicza „Krasnoludki. Fakty, mity i głupoty”, będącej pewnego rodzaju rozwinięciem „Roku w krainie czarów”. „Fakty i plotki o smokach” także można potraktować jako pewnego rodzaju rozwinięcie publikacji należącej do serii „Rok w”, ponieważ tam także pojawiają się smoki. Do tego interakcje między tymi postaciami są tam dość żywe, a czasami wręcz zaskakujące. Dlaczego? Sięgnijcie po książki i się przekonajcie. Dziś skupię się na publikacji Nikoli kucharskiej.
Do lektury wprowadza nas szczegółowa budowa smoków. Ilustratorka ma wielką wprawę w rysowaniu takich rzeczy. Mamy tu ciekawie zaprezentowane różnorodne cechy, dowiadujemy się o sercach tych prehistorycznych gadów, typach skrzydeł i wielu ważnych elementach budowy anatomicznej. Dalej widzimy sielankowy obraz sprzed wielu wieków, czyli z czasów, kiedy ludzie i smoki trwały w przyjaźni. Nad smoczą jamą pnie się piękny zamek. Ludzie wchodzą do pomieszczeń swoich niezwykłych sąsiadów, a smoki towarzyszą im w zwykłych zajęciach. Ta idylla zostaje przerwana przez ludzką pazerność, złośliwość oraz epidemię smoczej czkawki, która doprowadziła do wielu pożarów. Decyzję o zerwaniu kontaktów z ludźmi przyspieszyło rozsiewanie krzywdzących plotek na ich temat, okradanie ich, wykorzystywanie, oszukiwanie, kopanie boków w czasie lotu. To wiązało się ze wzrostem specjalizacji. Na kolejnych stronach możemy przyjrzeć się w jak różnorodnych środowiskach funkcjonują nasi bohaterzy, jakie niesamowite zadania spełniają oraz dlaczego niektóre nadal mogą żyć między ludźmi, ale nie muszą utrzymywać jakiegokolwiek kontaktu. Mamy smoki kosmiczne, niewidzialne, wodne, lodowe, pustynne, leśne. Każda z tych grup oczywiście dzieli się na kolejne podgrupy. I tym sposobem w lasach żyje kilka gatunków, wśród których smoczki wymoczki to najbardziej psotne istotki. A co takiego robią i w jaki sposób mogą być niezauważone przez ludzi musicie dowiedzieć się w czasie lektury.
Nikola Kucharska zabierze nas do lasu, jaskiń, w przestworza, a nawet do jądra ziemi, gdzie mieszkają niesamowicie ważne smoki wulkaniczne. Nie zabraknie też tematu rozmnażania, znaczenia jaj, różnorodnych rozmiarów oraz magicznych mocy tych przedmiotów. Przyjrzymy się smoczemu dzieciństwu, odkryjemy sposoby świętowania narodzin, nadawania imion, umiejętności niezbędnych do prowadzenia dobrego smoczego życia. Nauka stanie się pretekstem do zakradnięcia się do szkolnej klasy. Każdy gatunek smoków na inne zwyczaje. Po przejrzeniu różnorodnych rekordów zerkniemy, w jaki sposób zachowują się dorosłe smoki. Poznamy też słynne smoki, dowiemy się sporo o dokuczających im dolegliwościach, zajrzymy do apteki, przyjrzymy sposobom dbania o zdrowie i kondycję oraz rozpieszczania podniebienia. Dowiemy się też, w jaki sposób smoki spędzają starość, jakie mają rozrywki.
„Fakty i plotki o smokach” to bardzo interesująca lektura dla dzieci. Dzięki niewielkiej ilości tekstu pozwala na swobodne oswajanie się z książką oraz ćwiczenie opowiadania o niezwykłych wyczynach jej bohaterów. Mali czytelnicy będą mogli odkrywać motywy literackie, przetwarzać je po swojemu, bawić się skojarzeniami, a do tego poznawać różne role smoków w naszej kulturze. Wielość szczegółów pozwala na zabawy w wyszukiwanie przedmiotów na ilustracjach, dzięki czemu będziemy ćwiczyć spostrzegawczość. Wielkim plusem książki są solidne strony, duży rozmiar, ilustracje znajdujące się na podwójnych stronach, co pozwala na koncentrowaniu się na konkretnej tematyce. Rewelacyjna książka do pracy z logopedą i wspólnego czytania oraz opowiadania. Zdecydowanie polecam.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza