Etykiety

czwartek, 5 listopada 2020

Gra "Potworne porządki"


Gry to świetny materiał do uczenia dzieci wchodzenia w relacje, przemienności działań, podejmowania współpracy. Dobrze dobrana gra to świetny materiał wspomagający naukę oraz terapię, sprawiający, że nasza pociecha może wykonywane zadania potraktować jako zabawę. Z tego powodu takie materiały mają u nas spore powodzenie.
Dziś zabieram Was do świata „Potwornych porządków”. Jak pewnie się domyślacie tematem przewodnim tej zabawy będzie porządkowanie. Każdy z graczy dostanie swój pokój i będzie musiał położyć określone przedmioty na właściwych miejscach. Cztery plansze można przyporządkować czterem graczom. Kartony z przedmiotami wrzucamy do woreczka i gracze używając tylko zmysłu dotyku muszą odszukać tego, co potrzebują do swojego pokoju. O zasadach gry więcej dowiecie się na stronie wydawcy. Ja opowiem Wam o tym, co zyskujemy sięgając po tę pomoc.

Przede wszystkim „Potworne porządki” pomogą zorientować się czy nasza pociecha potrafi dopasować przedmioty do kształtów, a później też i kolorów. Od takiego rozeznania powinniśmy wyjść. Następnie możemy przetestować, czy nasze pociechy potrafią prawidłowo używać przyimków, czy świadomie używają orientacji w przestrzeni. Dlatego dziecko po wylosowaniu przedmiotu z woreczka może opowiedzieć, w którym miejscu go umieści, a następnie położyć we wskazanym przez siebie miejscu. Do tego możemy prosić dziecko o powiedzenie, do jakiego pokoju pasuje wybrany przez niego przedmiot. Zachęcając do budowania całych zdań dbamy o prawidłowy rozwój  umiejętności. Nim przystąpimy do pierwszej gry warto zacząć zabawę od jednej planszy i poprosić dziecko o dopasowywanie przedmiotów do określonego pokoju. Prosimy pociechę, aby zwracała uwagę na kształt oraz kolor. Możemy także nauczyć współpracy między graczami pokazując, że można wymieniać się określonymi przedmiotami, jeśli mamy taką samą rzecz, ale innego koloru niż nasza plansza.

Grę „Potworne porządki” można także wykorzystać do nauki komunikacji alternatywnej. Dziecko do kartonów z przedmiotami może dopasować kartony z określonego systemu komunikacji. Opowiadając o umieszczaniu rzeczy powinno tworzyć zdania „Lampę kładę na komodzie”, „Łóżko stawiam pod ścianą” itd. Niedługie zdania pozwolą na oswojenie się z sięganiem po alternatywną formę komunikacji.
Uważam, że „Potworne porządki” to zestaw dający graczom, rodzicom oraz terapeutom duże pole do manewru. Zdecydowanie polecam.
Zapraszam na stronę wydawcy


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza